Budowa największego projektu Ghelamco Poland – zespołu wieżowców The Warsaw HUB na warszawskiej Woli – nabiera tempa i rozmachu. Obecnie trwają prace nad podziemną częścią kompleksu. To jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie budów w Polsce, przy której zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania projektowe.

Wykop pod budynek A. Widoczny żuraw linowy kratownicowy Sennebogen 640. W tle biurowiec Warsaw Spire, flagowa inwestycja Ghemalco Poland
Fot. Forum Budowlane
The Warsaw HUB powstaje w najbardziej dynamicznie rozwijającej się części Warszawy – przy rondzie Daszyńskiego na warszawskiej Woli, u zbiegu ul. Towarowej i Prostej. To kolejny po Warsaw Spire projekt firmy Ghelamco, który kreuje nowe, biznesowe centrum Warszawy. Kompleks będzie się składał z trzech wysokościowców: 85-metrowego budynku hotelowego oraz dwóch 130-metrowych wież biurowych. Obiekty połączy wspólna pięciokondygnacyjna podstawa, która stworzy wielkomiejską pierzeję ul. Towarowej.

Obecnie trwają zaawansowane prace nad podziemną częścią całego kompleksu – wykonywany jest strop podziemia nad kondygnacją -6 pod budynkiem C (wieża biurowa) oraz wykop do płyty fundamentowej pod budynkiem A (wieża hotelu). Są one budowane metodą podstropową, która należy do najbardziej skomplikowanych technicznie i zarazem najbezpieczniejszych. Do podparcia pośredniego stropów wykorzystywane są podpory stalowe, których jest obecnie ok. 200. Kiedy zostanie wykonana płyta fundamentowa zastąpią je docelowe słupy, pod które przygotowano już część zbrojenia.
Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed budowniczymi w najbliższych miesiącach jest wykonanie potężnej płyty fundamentowej. W trakcie tej operacji zostanie wykorzystanych ok. 3500 t stali i 16000 m3 betonu, co odpowiada równowartości 500 domów jednorodzinnych. Budowa płyty zakończy się jeszcze przed końcem roku, natomiast cała część podziemna kompleksu zostanie ukończona na przełomie I i II kwartału 2018 roku. W przyszłym roku ruszy też budowa łącznika ze stacją metra Rondo Daszyńskiego. Dzięki temu przyszli użytkownicy The Warsaw HUB będą mogli dostać się do budynku bezpośrednio z podziemnych peronów II linii metra. Planowany termin zakończenia inwestycji to I kwartał 2020 roku.
The Warsaw HUB to najbardziej innowacyjny projekt realizowany obecnie przez Ghelamco Poland, który wyjdzie daleko poza ramy zwykłego kompleksu biurowców. Charakter inwestycji opiera się na idei huba, czyli wielkiego węzła – zarówno funkcjonalnego, jak i komunikacyjnego. W jej bezpośrednim sąsiedztwie krzyżują się ze sobą różne środki i szlaki komunikacyjne: metro, tramwaje, autobusy, koleje i duże arterie samochodowe. Kompleks połączy w sobie wszystkie funkcje niezbędne do działania nowoczesnych korporacji oraz startupów. Na powierzchni 113 tys. m kw. znajdą się najwyższej klasy przestrzenie biurowe, a także m.in. centrum konferencyjne, trzy- i czterogwiazdkowe hotele, powierzchnie usługowe i centrum fitness. W The Warsaw HUB znajdzie się także MeetDistrict – unikalna przestrzeń coworkingowa, sprawdzona i doskonale funkcjonująca w belgijskich inwestycjach
Ghelamco.

Widok na gotowe stropy z poziomu -6. Do podparcia pośredniego użyto tymczasowych podpór stalowych w ilości ok. 200 sztuk
Fot. Forum Budowlane
Inwestycja zaoferuje swoim przyszłym najemcom liczne nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Przykładowo, dostęp do budynku będzie możliwy dzięki smartfonom, a parking zostanie wyposażony w system rozpoznawania samochodów, myjnię i stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Kompleks będzie zasilany z trzech niezależnych źródeł energii, a najemcy będą mogli zainstalować w nim również swoje własne generatory.
Docelowo w The Warsaw HUB będzie funkcjonowało centrum współpracy startupów i korporacji – The Heart Warsaw, który obecnie swoją siedzibę ma w Warsaw Spire. W ramach konceptu międzynarodowe firmy poszukujące innowacyjnych rozwiązań uzyskają kompleksowe wsparcie – od przygotowania organizacji do współpracy ze startupami, przez dedykowany scouting, aż po pilotażowe wdrożenia. Ponadto w ramach The Heart Warsaw opracowywane będą projekty związane z ideami smart cities i smart office, które później będą mogły znaleźć zastosowanie w The Warsaw HUB.
Już na etapie projektowym przy The Warsaw HUB wykorzystano innowacyjne badania i technologie. Architekci z renomowanej pracowni Andrzeja M. Chołdzyńskiego, którzy są projektantami budynku, przeprowadzili we współpracy z Politechniką Krakowską szereg analiz, m.in. odbić słonecznych, oblodzenia i gromadzenia śniegu na dachach i innych elementach budynku, a także analizy wiatrowe mające stwierdzić wpływ oddziaływania wiatru na elementy i instalacje budynku. Wykonano również badania w tunelu aerodynamicznym, które pozwoliły zaobserwować jaki wpływ będą mieć wieżowce na przepływ powietrza w ich otoczeniu. Wszystkie one zostały uwzględnione zarówno w projekcie budynków, jak i zagospodarowania terenu.

Do przemieszczania urobku z wykopu pod budynki B i C służą dwie koparki Volvo EC300EL z wydłużonymi ramionami ZMG, należące do firmy Eurokop
Fot. Forum Budowlane
Innowacyjność projektu objawia się również w sposobie jego prezentacji. Przy The Warsaw HUB Ghelamco jako pierwsza firma w Polsce i jedna z pierwszych na świecie wykorzystała technologię HoloLens do prezentacji inwestycji w rzeczywistej skali. Dzięki temu potencjalni najemcy budynku mogą obejrzeć swoją przyszłą siedzibę już na etapie budowy. Jest to możliwe dzięki specjalnym goglom, które generują holograficzny obraz w skali 1:1.
Źródło: Forum Budowlane, nr 7 (254) 2017