Rozmowa z Ignacym Gromkiem współwłaścicielem firmy Sklejka Trade
Fot. Sklejka Trade
Artur Kuźmiuk: Czy może Pan podsumować ostatnie 2 lata działalności firmy Sklejka Trade pod kątem nowych inwestycji?
Ignacy Gromek: Lata te należą do szczególnych w działalności naszej firmy od momentu jej powstania w 2005 r. Nie da się ukryć, że podjęcie decyzji o nowych inwestycjach przy niestabilnym rynku było krokiem odważnym. Głównym motorem było obserwowane przez nas znaczne ożywienie gospodarcze w kraju jak i na rynkach zachodnich usługami cięcia i frezowania oraz zainteresowanie finalnym produktem po obróbce. Dodatkowy bodziec do wykorzystania okazji i zainwestowania w zamierzone cele stanowiła kosztowna siła robocza w krajach Europy Zachodniej. Podjęliśmy zatem kroki o inwestycji w maszyny i urządzenia. Doposażyliśmy nasz zakład m.in. w: 4-osiowe centrum obróbcze CNC, pilarkę tarczową, centralny wyciąg trocin z silosem do ich magazynowania, komorę lakierniczo–suszarniczą, wózek widłowy do wysokiego składowania. Wymieniliśmy również kotłownię oraz przeprowadziliśmy modernizację wszystkich instalacji - cieplnej, pneumatycznej, elektrycznej i gaśniczej.
Ponadto, chęć szybkiego reagowania na potrzeby naszych klientów spowodowała podjęcie decyzji o rozbudowie magazynu o kolejne 500 m kw. i zagospodarowaniu kolejnymi wyrobami. Staramy się „myśleć” za naszych klientów i trzymamy bufory magazynowe do natychmiastowej wysyłki.
AK: Produkty firmy można kupić nie tylko w Polsce?
IG: Współpracujemy również z dilerami na rynkach zachodnich i południowych. Udało się nam osiągnąć to dzięki pełnej kompletacji zamówień zarówno na sklejki oraz inne produkty, a także ich obróbkę. Jak już wspomniałem jest to możliwe dzięki utrzymywaniu stałych, dużych zapasów magazynowych a także dobrych relacji z producentami. Oczywiście nieodzowne jest właściwe rozeznanie potrzeb klientów i utrzymywanie znakomitych relacji partnerskich.
AK: Sklejka Trade jest wiarygodnym partnerem w biznesie...
IG: Zgadza się! Potwierdziła to międzynarodowa wywiadownia gospodarcza Bisnode. Przyznała nam prestiżowy Certyfikat Wiarygodności Biznesowej za najwyższą ocenę stabilności oraz pozytywną ocenę kondycji biznesowej w 2016 roku. Takim wyróżnieniem może poszczycić się zaledwie 1% firm na rynku polskim.
AK: Firma stale wdraża innowacyjne technologie. Jakie i na czym polegają?
IG: Obecnie pracujemy nad stołem wibracyjnym sklejkowym do wyrobu kostki brukowej. Jest to zupełna nowość na rynku i zapewne spotka się dużym zainteresowaniem producentów kostki brukowej. Szczegółów nie mogę na chwilę obecną ujawnić, gdyż pomysł jest na etapie realizacji i badań.
Wspólnie z naszymi partnerami opracowaliśmy już specjalną konstrukcję blatów sklejkowych wykorzystywanych do produkcji galanterii betonowej na wibrostołach. Sztywny i wytrzymały blat pozwala uzyskać dużą dokładność wykonanych elementów co ma istotne znaczenie przy późniejszym ich układaniu.
Dodatkowo wykonujemy listwy profilowane, które mocowane na wibroblatach usztywniają formy silikonowe. W czasie aplikowania mieszanki betonowej, listwy zapobiegają wybrzuszeniu formy. Nasze rozwiązania z powodzeniem stosowane są już w wielu krajowych i zagranicznych firmach.
W lipcu 2014 roku Sklejka Trade otworzyła nowe biuro i kolejny magazyn na obrzeżach Białegostoku w Choroszczy przy ul. Warszawskiej
Fot. Sklejka Trade
AK: W tym roku raz pierwszy Sklejka Trade miała własne stoisko na Budmie. Jak wrażenia? Spotkamy się na targach w roku przyszłym?
IG: Rzeczywiście, w 2017 roku zaingerowaliśmy nasze uczestnictwo na poznańskich targach Budma w roli wystawcy. Do tego nasze stoisko cieszyło się olbrzymią popularnością wśród odwiedzających, a także z czego jesteśmy bardzo dumni, zostało docenione przez kapitułę konkursową targów. Zostaliśmy uhonorowani nagrodą Acantusa Aureusa, którą otrzymało tylko 19 z 800 wystawiających się firm! Te cztery dni były okazją do nawiązania nowych i podtrzymania dotychczasowych, trwałych kontaktów biznesowych. W przyszłym roku czas na powtórkę. Dla gości odwiedzających nas na targach Budma przygotowujemy coś specjalnego. Ale to na razie tajemnica.
AK: Jakie plany i wyzwania jeszcze przed firmą?
IG: W najbliższym czasie planujemy zakup gruntu i budowę nowego parku technologicznego wraz z zapleczem magazynowym. Chcemy także mocno „dozbroić” zaplecze produkcyjne obróbki sklejki. Stale poszukujemy wąskich gardeł w dystrybucji i obróbce sklejek. Myślimy też o utworzeniu oddziału, ale czy dojedzie to do skutku, o tym zadecyduje koniunktura na rynku.
AK: Dziękuję za rozmowę.
Źródło: Forum Budowlane, nr 11 (258) 2017