Współczesne minikoparki

Ocena: 2.55
14422
Minikoparki gąsienicowe są ciągle niezastąpione, przy różnego rodzaju drobnych pracach prowadzonych na terenach miejskich. Firmy cenią sobie zwłaszcza możliwość transportu tych maszyn na niewielkiej przyczepce, ale także nowoczesne rozwiązania zwiększające wydajność, czy poprawiające komfort pracy.

Minikoparka Airman AX48U-5
Fot. Aries Power Equipment


Z „bezpiecznym” tyłem
Producentem minikoparek Airman od ponad 30 lat jest japoński koncern Hokuetsu, który od samego początku postawiał na innowacyjność, jakość i niezawodność. Obok niezwykle ważnych parametrów pracy takich jak: moc, szybkość, wydajność, szczególnie dużo uwagi poświęcono ergonomii i komfortowi pracy operatora. Jako jeden z pierwszych, Hokuetsu wprowadził do produkcji i sprzedaży serię minikoparek z tzw. zerowym tyłem.

Koparki z zerowym tyłem to takie, w których podczas obrotu kabiny, tył mieści się w obrysie gąsienic. Tego typu maszyny stosowane są zwłaszcza w miejscach o ograniczonej przestrzeni roboczej oraz wszędzie tam, gdzie koparki z klasyczną kabiną nie byłyby w stanie wykonać powierzonej pracy. Dzięki swoim właściwo-ściom zapewniają operatorowi wysoki komfort i bezpieczeństwo. Operator koparki wiedząc, że tył kabiny jest „bezpieczny” tzn. nie wystaje poza gąsienice i nie nastąpi przypadkowe uderzenie, może skupić się na obserwacji pracującego osprzętu. Dodatkową zaletą tych maszyn jest możliwość kopania bezpośrednio przy murze, ogrodzeniu czy innej pionowej przeszkodzie. Zwarta konstrukcja sprawia ponadto, że maszyny są stabilne i łatwe w transporcie.

Przykładem takiej maszyny jest Airman model AX48U-5 (zasięg 6030 mm, głębokość kopania 3650 mm, siła kopiąca łyżki 32,1 kN. Poza zerowym tyłem model ten, może poszczycić się jedną z największych kabin w swojej klasie wagowej. Duże łamane drzwi wejściowe pozwalają na łatwe i szybkie wsiadanie oraz wysiadanie. Kabina typu ROPS/OPG osadzona została na czterech gumowych poduszkach absorbujących wstrząsy. Wyposażona jest w regulowany fotel z wysokim i szerokim oparciem. Standardowym wyposażeniem jest również klimatyzacja, radio, uchwyt na kubek, pas bezpieczeństwa, gniazdo zapalniczki, lusterko wsteczne, światła robocze, gniazdo do podłączenia światła ostrzegawczego.

Do napędu minikoparki AX48U-5 zastosowano silnik Yanmar 4TNV88 o mocy 31,1 KM spełniający wymagania dyrektywy unijnej III klasy dla emisji spalin. Połączenie silnika z pompą wielotłoczkową zwiększyło moc oraz pozwoliło na zastosowanie systemu Eco Zone, powrotu obrotów silnika do biegu jałowego. Jeżeli operator w ciągu 4 sekund nie poruszy żadną dźwignią obroty silnika automatycznie obniżą się do wolnych. Poruszenie dźwignią spowoduje przyspieszenie. Dodatkowo model AX48U-5 posiada automatyczny system zmiany prędkości jazdy w zależności od obciążenia. Maksymalna prędkość jazdy wynosi – niska 2,7 km/h, a wysoka 4,2 km/h.

Standardowo koparka wyposażona jest w długie ramię oraz dodatkową przeciwwagę, która poprawia stabilność szczególnie przy używaniu specjalistycznego osprzętu. Unoszona pokrywa silnika daje łatwy dostęp do filtrów i innych kluczowych elementów.

Nowe trio w 1,5-tonowej gamie
Trzy nowe minikoparki 8014 CTS, 8016 CTS i 8020 CTS firma JCB zaprezentowała na tegorocznych targach bauma. Propozycje te opracowano w oparciu o popularny model JCB 8018 CTS. Wprowadzono w nich blisko 30 usprawnień, a najważniejsze to: mocniejsza kolumna wysięgnika z montowanym od góry ramieniem i stalowymi tulejami o zwiększonej trwałości, lepszy udźwig z ładowno-ścią większą o 52%, smukły skrzynkowy wysięgnik z możliwością wykonania wykopu głębszego o 11%, największa w tej klasie łatwość serwisowania dzięki nachylanej kabinie, większe bezpieczeństwo dzięki jednolitemu odlewanemu przeciwciężarowi.

Trzy nowe minikoparki mają wysięgniki skrzynkowe o smukłej linii, które nadają przedniej części maszyny solidny wygląd. Budowa wysięgnika i lemiesza sprawia, że operator ma doskonałą widoczność terenu pracy. Wszystkie przewody znajdują się wewnątrz obudowy, co zapewnia maksymalną ochronę przed uszkodzeniem przez ściany wykopu. Cylinder wysięgnika jest montowany na jego górnej części. Natomiast kolumna, zakończenie lemiesza i sprzęg połączeniowy łyżki są teraz wyposażone w stalowe tuleje, które zwiększają ich trwałość. Podwójne przewody pomocnicze są montowane standardowo we wszystkich modelach poza 8014 CTS, w którym są dostępne jako wyposażenie dodatkowe.


Minikoparka JCB 8020 CTS podczas transportu
Fot. JCB


We wszystkich trzech modelach zwiększono maksymalną głębokość kopania: o 11% w koparkach 8014 i 8016 i o 3% w 8020 CTS. Zmiana konstrukcji kolumny wysięgnika wpłynęła również na zmniejszenie promienia skrętu – o 4% w dwóch mniejszych modelach i o 6% w wersji 8020.

Największa korzyść wynika jednak z wydajności podnoszenia, przy której ładowność zwiększyła się o 52%, a to dzięki nowemu blokowi zaworów hydraulicznych. Bezpośrednią odpowiedzią na prośby płynące z rynku jest zwiększenie wydajności podnoszenia ponad spycharkę o 30% w modelach 8014 CTS i 8016 CTS, a w wersji 8020 CTS o 22%.

Kabiny operatora należą do największych na rynku spośród kabin w minikoparkach 1,5–2 t. Napędzane silnikiem 14,2 kW (19,2 KM) maszyny są standardowo wyposażone w trzyczęściową pompę zębatą w modelach 8014, 8016 oraz w pompę o zmiennej wydajności w wersji 8020 CTS (jest ona dostępna dla 8016 CTS w opcji). Wszystkie wyposażone są w nowy blok zaworów, z dłuższym skokiem cewki. Zawór zapewnia również udoskonalone prowadzenie w jeździe na wprost podczas pracy obwodów wysięgnika, co ułatwia zmianę pozycji maszyny. Minikoparki mają w standardowym wyposażeniu gąsienice o krótkim skoku. Dwie mniejsze dysponują jedną prędkością ruchu gąsienic, a model 8020 CTS dwiema, sterowanymi automatycznie.

Dźwignie obsługi gąsienic udoskonalono, umożliwiając precyzyjniejsze sterowanie, a funkcje pedałów nożnych zamieniono miejscami – teraz nachylanie wysięgnika jest obsługiwane prawym pedałem, a układ sterowania pomocniczego – lewym. Moduł sterowania dwiema prędkościami gąsienic jest zamontowany w górnej części udoskonalonego drążka sterowania spycharką. Profil lemiesza spycharki zmodyfikowano w celu sprawniejszego zgarniania materiału; jego długość jest taka sama we wszystkich modelach. Natomiast wahadłowe elementy rozszerzenia w modelu 8020 są teraz zaczepione na ostrzu spycharki za pomocą pojedynczego sworznia blokującego.

Minikoparki wyposażone zostały w jednolity stalowy przeciwciężar. Dzięki stalowym osłonom silnika ich tylna część jest solidna i trwała, a dostęp do punktów regularnego serwisowania i konserwacji – łatwiejszy. Minikoparki mają uchylną kabinę, z nachyleniem powiększonym o 17%, aby ułatwić serwisantom dostęp do głównych elementów i przewodów hydraulicznych.

„Maluch” z rozsuwanym podwoziem
Minikoparka PC14MR-3 stanowi połączenie nowoczesnej technologii z ponad 80-letnim doświadczeniem firmy Komatsu. Jest przyjazna dla użytkownika i charakteryzuje się wysokimi osiągami. Masa maszyny w stanie gotowym do pracy wynosi 1440–1800 kg (w zależności od wyposażenia). Do dyspozycji jest pięć rodzajów łyżek o pojemności w zakresie 0,03–0,06 m3. Koparkę napędza silnik nowej generacji Komatsu 3D67E, spełniający surowe normy emisji spalin, o mocy 11,6 kW/15,6 KM (przy 2600 obr./min).

Konstruktorzy Komatsu zastosowali w modelu PC14R-3 szereg rozwiązań technicznych zwiększających wytrzymałość i sprawność. Należą do nich m.in. odlewana podstawa mechanizmu obrotu, nadająca maszynie wyjątkową sztywność, a także przewody hydrauliczne poprowadzone we wnętrzu wysięgnika, dzięki czemu są chronione przed uszkodzeniem i nie ograniczają widoczności. Co więcej, materiał, z jakiego wykonano pokrywę silnika i pokrywy boczne jest bardziej trwały, a w przypadku uszkodzenia koszty naprawy niskie.

Duża liczba dostępnych konfiguracji pozwala na dostosowanie maszyny do wykonywanej pracy: ramię długie lub krótkie, kabina lub zadaszenie, gumowe lub stalowe nakładki ogniw gąsienic, podwozie standardowe lub rozsuwane. Co więcej, dodatkowy obwód hydrauliczny, 1- lub 2-kierunkowy, pozwala na współpracę z bogatą gamą narzędzi roboczych, np. z młotem hydraulicznym, łyżką chwytakową, świdrem ziemnym.


Minikoparka Komatsu PC14MR-3 w wersji z daszkiem
Fot. Komatsu


Koparka PC14R-3 jest dostępna również w wersji z rozsuwanym podwoziem, dzięki czemu obszar jej zastosowań obejmuje zarówno prace wymagające dużej stabilności, jak i niewielkich wymiarów gabarytowych. Do zmiany rozstawu gąsienic służy przycisk i dźwignia sterowania lemieszem. Operator może szybko zsunąć podwozie, tak aby uzyskać rozstaw gąsienic mniejszy od 1 m, i przejechać np. przez drzwi.

Łatwe sterowanie maszyną gwarantuje wszystkim operatorom, zarówno doświadczonym, jak i nowicjuszom, osiągnięcie maksymalnej wydajności pracy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego układu hydraulicznego CLSS, elementy sterujące działają precyzyjnie i lekko. Płynne ruchy robocze w połączeniu z doskonałą widocznością obszaru roboczego gwarantują maksymalną wydajność maszyny, nawet w najbardziej wymagających zastosowaniach.

Nie bez znaczenia są także warunki pracy operatora. Zaprojektowane z zachowaniem najwyższej dbałości o szczegóły zapewniają odpowiedni poziom komfortu i widoczność. Zadaszenie lub kabina spełniające normy dla konstrukcji ROPS i FOPS, pozwalają na łatwe wsiadanie i wysiadanie z maszyny. Po zajęciu miejsca w fotelu, nawet wysokie osoby mają wystarczającą przestrzeń na nogi. Aby zapewnić jeszcze większą wygodę, standardowe wyposażenie obejmuje regulowany fotel i elementy sterujące PPC. Zmianę zakresów prędkości (opcja) umożliwia przycisk umieszczony na desce rozdzielczej.

Jak przystało na nowoczesną konstrukcję, w PC14R-3 wszystkie punkty obsługi okresowej są łatwo dostępne po otwarciu pokryw. Odchylane stanowisko operatora ułatwia wykonywanie poważniejszych czynności obsługowych. Uszczelnienia czołowe złączy hydraulicznych ORFS i złącza elektryczne DT zwiększają niezawodność maszyny oraz ułatwiają i skracają czas naprawy. Dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań, interwały najważniejszych czynności, m.in. smarowania i wymiany oleju, wydłużono do 500 motogodzin.

Warto jeszcze wspomnieć, że jako wyposażenie opcjonalne opisywanej koparki dostępna jest m.in. ogrzewana i odchylana kabina oraz system Komtrax do monitorowania przez satelitę.

Nie tylko do podstawowych zadań
Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród przedsiębiorstw komunalnych oraz firm zajmujących się architekturą krajobrazu cieszą się maszyny w klasie do 2 ton. Mocną propozycją firmy Takeuchi w tym segmencie jest minikoparka oznaczona symbolem TB 219.

Minikoparka TB 219 ma 980 mm szerokości oraz 2870 mm długości. Dzięki tym wymiarom można ją bez najmniejszych problemów przewozić na małej przyczepie. Wybrane przez firmę Takeuchi siłowniki oraz silnik 11,5 kW (15,7 KM) zapewniają wystarczająco dużą moc do wykonywania podstawowych zadań, ale nie tylko. Przykładowo, przy wykorzystaniu ramienia o długości ponad 4 m, może być np. wykorzystana do rozładunku i załadunku ważącej prawie 400 kg zagęszczarki.

Podwozie minikoparki jest rozszerzane hydraulicznie z 980 na 1370 mm, a dzięki zastosowaniu połączenia na sworznie, standardowy lemiesz można szybko zmienić na szerszy.

Jeśli chodzi o aspekt bezpieczeństwa, to należy podkreślić, że TB 219 została wyposażona w dach ochronny oraz oszkloną kabinę spełniającą standardy ROPS/FOPS/TOPS. Dodatkowo można tutaj zauważyć praktyczne rozwiązanie – seryjnie montowane „uszy” na dachu, które umożliwiają przenoszenie maszyny za pomocą żurawia.


Minikoparka Takeuchi TB 219
Fot. Takeuchi


Konstruktorzy TB 219 nie myśleli tylko o mocy, różnorodnych zastosowaniach i bezpieczeństwie, ale również o bardzo dobrej jakości. Oznacza to, że miejsca narażone na zużycie zostały tak zaprojektowane, aby znacząco zwiększyć żywotność podzespołów. Np. w obrotowym uchwycie, łożyska przy sworzniu głównym umieszczono w obudowach. Dzięki temu osiągnięto wolniejsze zużycie, co w konsekwencji skutkuje mniejszą ilością napraw.

Poza przemyślanymi detalami konstrukcyjnymi zadbano także o wygląd koparki. Zamontowano reflektory robocze na wysięgniku i kabinie. Na podwoziu znajdują się łatwo dostępne uchwyty służące jako zabezpieczenie na czas transportu. Aby zwiększyć różnorodność zastosowania, możliwe jest opcjonalne zamontowanie systemu szybkiej wymiany osprzętu i haka do przenoszenia ładunków.

Źródło: Forum Budowlane, nr 7 (206) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ