Szeroka gama maszyn do fundamentowania znajdująca się na rynku polskim pozwala na precyzyjny dobór urządzenia odpowiedniego do przyjętej technologii. Można wybierać spośród konstrukcji zagranicznych, jak np. opisywane poniżej maszyny Bauer i MDT, a także opracowanych w kraju np. przez Bipromasz.
Palownica Bauer BG28H podczas wykonywania pali FDP
Fot. Bauer
Uniwersalne wiertnice Bauer
Za pośrednictwem swojej spółki Bauer Maszyny Polska mającej siedzibę w Warszawie, na polskim rynku dostępna jest pełna gama uniwersalnych wiertnic do głębokiego fundamentowania niemieckiej firmy Bauer Maschinen GmbH. Mogą być stosowane w różnych technologiach, tj. do wykonywania: pali rurowanych o dużych średnicach i długości, pali CFA, pali FDP (przemieszczeniowych), pali FoW, pali CCFA – CFA w rurze osłonowej, soil mixigu, kolumn żwirowych, ścian szczelinowych (frezowanych).
Najczęściej krajowe przedsiębiorstwa budowlane wybierają palownice serii BG oraz uniwersalne nośniki do robót inżynieryjnych i fundamentowych RG.
W przypadku palownic BG ostatnio najbardziej rozpowszechnione są dwa typy: BG20H i BG28H. Maszyna BG20H dysponująca momentem obrotowym 200 kNm służy przede wszystkim do wykonywania: pali CFA i FDP, kolumn żwirowych, pali wierconych tradycyjnie i soil mixingu. Dużo większym momentem obrotowym, bo wynoszącym 280 kNm dysponuje model BG28H. Dlatego używany jest do pali CFA i FDP o dużych średnicach. Palownice BG mogą być również wyposażone w podwójny system do wykonywania pali ze stołem obrotowym KDK i zmiennikiem momentu BTM. Kiedy zachodzi konieczność szybkiego wykonywania pali o dużych średnicach i długościach, należy wybrać wiertnice BG36 lub BG40 ze zmiennikiem momentu BTM400.
W przypadku uniwersalnych nośników do robót inżynieryjnych i fundamentowych RG, do najczęściej wybieranych przez polskie firmy należą: RG16T, RG21T i RG20S. Stosowane w technologiach wibracyjnych i kafarowych, wyposażone w silniki o dużej mocy. Maksymalna długość elementu pogrążanego zawarta jest w typie urządzenia i wynosi np. dla RG21T – 21 m.
Wszystkie wibromłoty do maszyn RG wyposażone są w system stopniowej regulacji momentu odśrodkowego, który zapewnia bezrezonansowy rozruch i wyhamowanie.
Uniwersalny nośnik Bauer RG20S pracujący w technologii soil mixing
Fot. Bauer
Poza dużą uniwersalnością, zaletą maszyn Bauera jest również to, iż urządzenia (w tym również podwozie z rozsuwanymi gąsienicami) i osprzęt do praktyczne wszystkich technologii produkowane są w ramach tej samej firmy. Użytkownik otrzymuje wszytko „z jednej ręki”.
Warto także wspomnieć, że Bauer wyposaża swoje wiertnice w system pomiaru danych, wizualizacji i zapisu B-Tronic, zintegrowany z komputerem PC oraz kolorowym ekranem Touch-Screen. Kolejny system DTR zbiera dane o pracy i miejscu postoju maszyny, a następnie przekazuje je za pomocą sieci GSM do centrali.
Osprzęty wiertnicze Bipromasz
Firma Bipromasz opracowała w pełni mobilny sprzęt do wykonywania pali betonowych w technice CFA – głowice obrotowe OWK i osprzęty wiertnicze masztowe OKM montowane na wysięgniku koparki.
Osprzęty koparkowe masztowe OKM w porównaniu z osprzętami OWK stosowane są w pracach wymagających większej wydajności oraz prostoliniowości wiercenia przy dużej odległości wierconego otworu od podwozia gąsienicowego koparki. Osprzęty OKM wymagają od operatora koparki mniejszej ilości działań korygujących niż przy pracy osprzętem OWK. Ponadto osprzęty OKM można wyposażyć w urządzenia pomiarowe oraz rejestratory parametrów wiercenia i betonowania podczas wykonywania pali.
Osprzęt wiertniczy typu OKM umożliwia wiercenie w dużej odległości od podwozia gąsienicowego nośnika, dodatkowo operator dysponuje szerokim zakresem funkcji ustawczych masztu wiertniczego uzyskując bardzo dokładne ustawienie maszyny do wiercenia. W odróżnieniu od prostych osprzętów koparkowych, posuw głowicy obrotowej wykonywany jest przez siłownik masztu, a nie przez obniżanie ramienia koparki. Ślimak wiercący dodatkowo prowadzony jest przez okular, znajdujący się w dolnej części masztu. Napęd ślimaka realizuje głowica obrotowa z przelotem do betonowania i z górnym złączem obrotowym do podpięcia przewodu podającego z pompy betonu. W tej chwili na koparkach o masie 25–30 t w ramach osprzętów OKM montowane są głowice o momencie 3,6 i 4,6 tm do wiercenia otworów o średnicy od 400 do 800 mm.
Osprzęt koparkowy masztowy Bipromasz OKM-800
Fot. Bipromasz
Wykonywanie pali betonowych w technice CFA jest możliwe również za pomocą osprzętów typu OWK poprzez zastosowanie świdra z przelotowym rdzeniem oraz bocznym przyłączem do podawania betonu, a także przez wykorzystanie głowicy ze złączem obrotowym i świdrem CFA. Napęd osprzętu wiertniczego OWK stanowi głowica obrotowa wyposażona w silnik hydrauliczny, zasilana z istniejącej instalacji koparki. W przypadku zakończenia prac wiertniczych, można łatwo zdemontować osprzęt, poprzez wyciągnięcie sworznia mocującego i odpięcie szybkozłączy hydraulicznych. Produkowane przez Bipromasz osprzęty służą do wykonywania otworów o średnicach do 800 mm i głębokości
do 8 m.
Wielozadaniowe urządzenia wiertnicze MDT
Na rynku fundamentowym od wielu lat bardzo pozytywne opinie zbiera sprzęt włoskiej marki MDT, której przedstawicielem w Polsce jest firma Geod.
Dla prac z wykorzystaniem technologii jet-grouting (iniekcja wysokociśnieniowa) bardzo popularną maszyną jest MDT 180B. To typowe wielozadaniowe urządzenie wiertnicze o masie 18 t. Wraz z zastosowaniem kompletu nadstawek masztowych pozwala na wykonywanie kolumn jet-grouting o długości 21 m. Maszyna posiada również zestaw do rejestracji i zapisu parametrów wiercenia oraz iniekcji, dzięki czemu precyzyjnie można określać wszystkie parametry wykonywanej kolumny. Maszyna również znajduje zastosowanie przy wykonywaniu innych zadań geoinżynieryjnych takich jak: gwoździe gruntowe, kotwy gruntowe, mikropale. Można doposażyć ją w górną głowicę udarowo-obrotową (tzw. górny młotek), podwójną głowicę, czy głowice płuczkowe o dużym przelocie i podajnik Putzmeister dzięki czemu możliwe do wykonywania są niewielkie pale CFA czy kolumny DSM (o średnicy 200–600 mm). W zależności od potrzeb dostępne są różne rozmiary proponowanej maszyny: MDT 60B, MDT 80B, MDT 140B czy największa MDT 230B.
Osprzęt koparkowy masztowy Bipromasz OKM-800
Fot. Bipromasz
Dla prac typowo palowych (pale CFA, kolumny DSM, pale przemieszczeniowe, pale w rurach, ściany szczelinowe itp.) firma MDT proponuje palownice oraz głębiarki MDT CMV o masie od 41 do 90 t. Proponowane urządzenia są to znane i cenione na wielu rynkach włoskie maszyny CMV, doposażone przez MDT w najnowsze układy hydrauliki oraz elementy sterowania komputerowego. Dzięki temu pozwalają sprostać wszelkim, nawet najtrudniejszym zadaniom, z jakimi można spotkać się na dzisiejszym rynku budownictwa specjalistycznego.
Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (209) 2013
Zaloguj się, aby dodawać komentarze...