Na rynku można spotkać wielu producentów wiertnic, jednak większość z nich koncentruje się jedynie na małych silnikach. Inaczej jest w przypadku Cardi. Ta włoska firma jest liderem na rynku. Produkuje profesjonalny sprzęt przystosowany do pracy w ekstremalnych warunkach – od małych silników do wiercenia „z ręki”, przez popularne zestawy na statywach, po silniki elektryczne do odwiertów o średnicy 1000 mm.

Silnik Cardi T1MU-2000 EL z przyłączem wody
Fot. Cardi
Przez ofertę wiertnic przeprowadzi nas wrocławska firma Adiam, wyłączny dystrybutor produktów Cardi w Polsce.
Dla kogoś, kto wykonuje niewiele otworów w materiałach niezbyt twardych, jak cegła, bloczki silikatowe, pustaki ceramiczne, miękki beton, ciekawą propozycją będzie model T1800-162 MA-ML. Silnik ten jest przystosowany do pracy na sucho w zakresie średnic 30–162 mm. Wbudowany rotor ssący umożliwia podłączenie odkurzacza przemysłowego bez zakupu dodatkowych akcesoriów, jednocześnie umożliwia zamocowanie wiertła z najbardziej popularnym uchwytem UNC 1 1/4”. Dzięki temu można stosować standardowe wiertła koronowe, identyczne jak do wielu innych wiertnic. Taka właściwość obniża również koszty eksploatacji.
Do pracy w twardych materiałach jak beton, granit czy żelbet, czy po prostu wtedy, kiedy należy wykonać dużo otworów, zastosowanie mają zestawy do pracy na mokro na statywach. Chłodzenie i płukanie segmentów diamentowych znacznie wydłuża żywotność narzędzi, a możliwość montażu na statywie daje nieoceniony komfort pracy dla operatora oraz zwiększa zakres możliwych do wykonania średnic otworów. Zestaw C180 oferuje właśnie taką użyteczność. Wydajny 3-biegowy silnik o mocy 2000 W gwarantuje możliwość doboru optymalnych parametrów prędkości obrotowej dla szerokiego zakresu wielkości otworu. Sztywny statyw z możliwością pracy pod kątem został wyposażony w system szybkiego montażu silnika Cardi rapid lock. W ten sposób można łatwo i bez użycia dodatkowych narzędzi zdjąć silnik ze statywu i pracować „z ręki” (silnik ma specjalny uchwyt). Opcjonalnie istnieje możliwość zastosowania podstawy próżniowej umożliwiającej montaż statywu bez użycia kotew. Pierścień zbierający wodę pozwoli zachować czystość gromadząc powstający podczas wiercenia szlam. Zestaw uzupełnia hydronetka, czyli ciśnieniowy zbiornik wodny dla wiercenia na mokro z dala od przyłącza wodnego. Wiertnicą tą można wykonywać przepusty o średnicy do 152 mm nawet w ciężkim żelbecie. Użytkownikami takiego sprzętu są najczęściej instalatorzy – hydraulicy i elektrycy.

Zestaw Cardi C180 dysponuje sztywnym statywem umożliwiającym pracę pod kątem
Fot. Cardi
Kolejną grupę maszyn stanowią jednostki wiertnicze z silnikami stacjonarnymi tzn. takimi, które mogą pracować tylko zamontowane na statywie. Szeroka gama silników pozwala wybierać pomiędzy zestawami C200 (średnica do 200 mm), C250 (do 250 mm), C300 (do 300 mm), C500 (do 500 mm), C800 (do 700 mm) i C1000 (do 1000 mm). Są to maszyny dla firm zajmujących się zawodowo wierceniem w betonie. Rodzaje i właściwości napędów zostały opisane w poprzednim artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy („Forum Budowlane” nr 12/2013, str. 17).
Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (215) 2014