Wielofunkcyjne miniładowarki

Ocena: 0
15085
Małe miniładowarki to maszyny chętnie wykorzystywane przez niewielkie firmy budowlane. Cenione są głównie za ich wielofunkcyjność. W poniższym artykule przedstawiamy trzy takie maszyny,
różniące się rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Wielofunkcyjny podnośnik teleskopowy Ausa Taurulift T 144 H
Fot. Ausa

Ausa Taurulift T 144 H
Taurulift T 144 H to nowa koncepcja wszechstronnej maszyny opracowana przez firmę Ausa. Taurulift T144H wyposażony jest w silnik Kubota V-1505 o mocy 30,8 KM oraz napęd hydrostatyczny.

Pomimo niewielkich gabarytów (1,4 m szerokości oraz 3,67 m całkowitej długości z widłami) Taurulift podnosi ciężar o maksymalnej wadze 1350 kg na wysokość 4 m. Jest to bardzo dobry rezultat, biorąc pod uwagę, iż sama maszyna waży zaledwie 2,4 t.

Konstrukcja z przednim mostem napędowym zapewnia odpowiednio mocną budowę do pracy w warunkach terenowych, natomiast napęd 4x4 oraz duży prześwit sprawiają, iż jazda w ciężkich warunkach nie jest problemem.

Małe rozmiary maszyny nie powodują zmniejszenia komfortu pracy. Producent zadbał o odpowiednio dużą kabinę o szerokości wewnętrznej 900 mm, natomiast sterowanie wszystkimi ruchami roboczymi maszyny odbywa się za pomocą jednego joysticka. Dzięki kabinie umiejscowionej z przodu operator ma dobrą widoczność osprzętu roboczego.

Taurulift T144H wyposażony jest w standardzie w dodatkową sekcję hydrauliki pozwalającą na zastosowanie całej gamy dodatkowych osprzętów roboczych.

Avant 750
Ładowarkę Avant 750, wyróżnia przegubowa, dwuczęściowa konstrukcja. Rozwiązanie takie zapewnia bardzo dobrą zwrotność, co z kolei umożliwia np. boczny załadunek na małej przestrzeni. Wewnętrzny promień skrętu wynosi tylko 1240 mm. Złącze przegubowe łączy ramę przednią i tylną. Umieszczono tam również siłownik, który steruje maszyną. Sztywne połączenie przegubu, który nie oscyluje na boki jest bardzo ważną cechą maszyny tej wielkości. Dzięki takiej konstrukcji niebezpieczeństwo wywrócenia się maszyny jest zdecydowanie mniejsze, ponieważ przeniesienie siły przez sztywny przegub na tylną ramę podwozia skutecznie temu zapobiega.


Avant 750 z jednym z ponad 100 dodatkowych osprzętów roboczych
Fot. Avant

Na ramie przedniej znajduje się jakże ważny element – wysięgnik. Avant proponuje wysięgnik teleskopowy, który wydłużany jest za pomocą siłownika hydraulicznego o 600 mm. Na maksymalnie uniesionym wysięgniku Avant 750 dysponuje udźwigiem 1400 kg i maksymalną wysokością wysypu 3010 mm.

Wysięgnik wyposażony jest w czujnik przekroczenia dopuszczalnej masy ładunku, a w opcji dostępny jest system samopoziomujący, który umożliwia sprawniejsze i bardziej precyzyjne przenoszenie ładunku.

Sterowanie większością funkcji ładowarki odbywa się z panelu umieszczonego po prawej stronie operatora, oraz dźwignią sterowania wysięgnikiem i łyżką w postaci joysticka. Nad panelem sterowania znajduje się tablica rozdzielcza, na której zgrupowano m.in.: wskaźnik poziomu paliwa, wskaźnik temperatury płynu i obrotomierz. Ich ergonomiczne rozmieszczenie i wielkość pozwalają na szybki odczyt parametrów pracy.


Avant 750 sprawdza się także jako “wózek widłowy”, ale dysponujący dodatkowymi możliwościami podczas załadunku
Fot. Avant

Avant 750 napędzany jest silnikiem Kubota V2403 o mocy 37 kW (49 KM). Taka jednostka jest w stanie zapewnić wystarczająco dużo mocy, niezbędnej do przenoszenia ciężkich ładunków np. palet z kostką brukową. Ładowarka Avant 750 obsługuje dwie prędkości jazdy 0–12 i 0–25 km/h.

Operator chroniony jest przez ramę bezpieczeństwa (ROPS) oraz dostępny w opcji, montowany na ramie daszek bezpieczeństwa (FOPS). Do wyboru są trzy rodzaje kabin: L, LX i DLX. W każdej zamontowany jest wygodny fotel z możliwością regulacji twardości, kąta pochylenia oparcia oraz odległości od kierownicy. W opcji dostępny jest pas bezpieczeństwa.

Na koniec należy wspomnieć o najważniejszej zalecie Avanta. Napęd hydrostatyczny na wszystkie koła oraz konstrukcja przegubowa sprawia, że maszyna podczas zawracania nie niszczy podłoża, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych miniładowarek ze sterowaniem burtowym. Wymiary i ciężar Avanta są przy tym niższe.

Zahn R300
JL Maskiner Sp. z o.o. jest wyłącznym, autoryzowanym przedstawicielem marki Ditch Witch Zahn (USA) w Polsce. Jednym z produktów koncernu są wielofunkcyjne miniładowarki.


Ciekawa koncepcyjnie miniładowarka Zahn R300 w opcji z „gąsienicowymi” kołami
Fot. Ditch Witch Zahn

Największy w ofercie jest model Zahn R300 napędzany silnikiem o mocy 30 KM. Maszyna dostępna jest w wersji 2-kołowej (2WD) oraz 4-kołowej (4WD). Rozbudowa odbywa się przez podłączenie kolejnych segmentów do jednostki bazowej. Konstrukcja miniładowarki oparta jest na sztywnym podwoziu. Skręt realizowany jest za pomocą przegubu. Ładowarki napędzane są hydrostatycznie i mają płynną regulację prędkości jazdy w zakresie 0–10 km/h.

Dostępne są cztery długości wysięgnika: 60, 75, 90 lub 115 cm.

Zahn R300 4WD ma możliwość podłączenia siedmiu dedykowanych urządzeń, tj.: koparka łańcuchowa, koparka łyżkowa, miniładowarka, pług wibracyjny, frezarka do pni, glebogryzarka oraz podnośnik z płytą adaptacyjną. Do płyty adaptacyjnej można podłączyć kilkadziesiąt kolejnych narzędzi. Osprzęt może łatwo wymienić jedna osoba w przeciągu kilku minut.

Źródło: Forum Budowlane, nr 9 (184) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ