Uniwersalna wiertnica H30G

Ocena: 0
5492
Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Wamet Sp. z o.o. wspólnie z Instytutem Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego zrealizowało w ramach projektu celowego finansowanego z budżetu państwa przez Centrum Innowacji NOT uniwersalną wiertnicę H30G. Jest to kolejny przykład efektywnej współpracy nauki z przemysłem.

Fot. 1. Wiertnica H30G na podwoziu gąsienicowym
Fot. Wamet

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm wykonujących prace inżynieryjne i geotechniczne na terenach o złożonej strukturze geologicznej, Wamet we współpracy z IMBiGS podjął się realizacji projektu celowego „Małogabarytowa uniwersalna wiertnica pionowa na podwoziu gąsienicowym do zadań inżynieryjnych i geotechnicznych”. Projekt był podstawą do stworzenia całej rodziny wiertnic pionowych typu H30, o różnych konfiguracjach kompletacyjnych w trzech podstawowych grupach: na podwoziu gąsienicowym – typ H30G (fot. 1), na podwoziu samochodowym – typ H30S (fot. 2) oraz na przyczepie – typ H30P (fot. 3).

Zaprojektowany specjalnie pod potrzeby wiertnicy układ hydrauliczny pozwala na pracę w optymalnych warunkach parametrów wiercenia, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo obsłudze. Zastosowane elementy hydrauliki siłowej firmy Parker-Hannifin gwarantują wysoką jakość eksploatacyjną.

Wiertnica na podwoziu gąsienicowym jest przeznaczona do prac w gruntach do kat. IV. Wyposażone w system udarowy dolny wiertnice samochodowe H30S, mogą pracować w szczególnie trudnych gruntach, zwięzłych i skalistych powyżej kat. IV, są więc przydatne dla górnictwa odkrywkowego. Dotychczas w ofercie producentów krajowych nie było tego typu urządzenia. Ograniczało to w znacznym stopniu zasięg prac, bo w przypadku natrafienia na grubsze pokłady skał, trzeba było posiłkować się maszynami produkowanymi przez firmy zachodnie, co podnosiło koszty przedsięwzięcia.


Fot. 2. Wiertnica H30S na podwoziu samochodowym

Fot. Wamet


Fot. 3. Wiertnica H30P zabudowana na przyczepie
Fot. Wamet


Innowacyjna hydrauliczna pionowa wiertnica wielozadaniowa H30G do robót hydrogeologicznych i inżynieryjnych zyskała uznanie opiniotwórczych gremiów, czego wyrazem są nagrody: Złoty Medal na Światowej Wystawie Innowacji, Badań i Nowych Technologii Innova w Brukseli, Brązowe Medale na Międzynarodowym Salonie Wynalazczości Concours-Lepine w Paryżu oraz na targach IWIS w Warszawie. IMBiGS wspólnie z PI-W Wamet uzyskał również tytuł „Lidera Innowacji”.

Produkowane przez bydgoską firmę wiertnice typu H30 sprawdziły się już w pracy. Ich wysoka jakość oraz niezawodność sprawia, że cieszą się dużym powodzniem  nabywców. Rocznie sprzedawanych jest ok. 6 szt. tych urządzeń.

Efekty współpracy Instytutu z MiŚP w znakomitej większości są wdrażane do produkcji, poszerzając gamę maszyn oferowanych przez krajowy przemysł.

Robert Dorociak – IMBiGS
Wiesław Czajor – PI-W Wamet Sp. z o.o.


Forum Budowlane, nr 3 (202) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ