Układanie rurociągów wymaga nie tylko zastosowania specjalistycznych maszyn, ale również mających odpowiednie parametry pracy. Nowe dźwigi boczne Cat zostały opracowane z myślą o spełnianiu potrzeb w zakresie m.in. większego udźwigu i lepszej zdolności do pokonywania wzniesień.
Fot. Cat
Caterpillar jest jednym z niewielu producentów dźwigów bocznych do układania rur. Mimo niedużej konkurencji w ostatnim czasie wprowadził w swoich maszynach wiele zamian.
Dźwigi PL72, PL83 i PL87 wyposażono w zintegrowany, opracowany przez Cat układ napędowy z różnicowym układem kierowniczym i elektronicznie sterowanym układem hydraulicznym, który kontroluje funkcje podnoszenia w jednym dżojstiku. Niezależne wciągarki o zmiennej prędkości dla wysięgnika i haka zapewniają precyzyjną kontrolę, a rozszerzony układ przeciwwag niskie położenie środka ciężkości.
Znamionowa wartość udźwigu (w punkcie destabilizacji) dla modelu PL72 wynosi 40823 kg, 77111 kg dla PL83 oraz 97972 kg dla PL87.
Silnik Cat C9.3 ACERT zastosowany w PL72 ma maksymalną moc znamionową 257 KM (192 kW), a Cat C15 ACERT użyty do napędu modeli PL83 i PL87 osiąga moc 363 KM (271 kW). Obydwie jednostki spełniają normy emisji U.S. EPA Tier 4 Final/EU Stage IV. Standardowym wyposażeniem jest rozdzielacz momentu Cat i elektronicznie sterowana skrzynia biegów Power Shift 3F/3R.
Maszyny wyróżniają się trwałymi i wydajnymi elementami podnoszącymi. Wciągarki wyposażono w tarczowe hamulce olejowe, które zapewniają płynną pracę i wymuszają utrzymywanie danego położenia haka i wysięgnika. Modułowa konstrukcja wyciągarek montowanych przy użyciu sworzni pozwala na ich szybką naprawę w terenie. Segmenty przeciwwag są profilowane, co daje optymalną wysokość podnoszenia, i są wysuwane hydraulicznie z myślą o wydajnej równowadze obciążenia i prześwicie. Nowy elektroniczny przełącznik powrotu w PL83 i PL87 sprawia, że przeciwwagi są zawsze wsuwane w odpowiednie położenie.
Uwagę zawraca lekki i trwały wysięgnik zbudowany z płyt stalowych o dużej wytrzymałości na rozciąganie. Jest przy tym wąski, co poszerza widoczność obszaru roboczego. Wymienne łożyska mocowania wysięgnika zaprojektowano z myślą o długotrwałej eksploatacji i łatwym serwisie. Modele PL83 i PL87 są teraz wyposażone w dwa wysięgniki w konfiguracji 7,31 i 8,53 m, a PL72 o długości 6,1 i 7,3 m.
Podzespoły umożliwiające podnoszenie dużych ciężarów obejmują bloki haka i wysięgnika z łożyskami tulejowymi, kuty hak z zatrzaskiem, krążki linowe z żelaza sferoidalnego oraz wytrzymałe struktury ramy połączone sworzniami. Bloki o krótkim profilu zwiększają widoczność i zakres roboczy wysięgnika.
Wnętrze kabiny. Operator ma wygodne stanowisko z bardzo dobrą widocznością. Kabina jest wyciszona, podłokietniki regulowane, a fotel podgrzewany
Fot. Cat
Duże okno dachowe pozwala obserwować wysięgnik i blok
Fot. Cat
Zamknięta kabina jest nową konstrukcją i została zaprojektowana przez firmę Caterpillar specjalnie z myślą o pracy związanej z układaniem rur. Nowa konstrukcja chroniąca przed skutkami przewrócenia się maszyny (ROPS) zapewnia teraz większe bezpieczeństwo. Kabina jest hermetyczna i wyposażona w układ filtrowania powietrza pod ciśnieniem, który powoduje, że zanieczyszczenia nie przedostają się do środka. Duże przeszklone powierzchnie dają doskonałą widoczność na teren wokół oraz rów, a duże okno dachowe na wysięgnik i blok.
W trosce o komfort pracy operatora kabinę wyciszono, zamontowano regulowane podłokietniki oraz podgrzewany/wentylowany fotel. Ekran LCD znajdujący się na tablicy rozdzielczej przekazuje informacje diagnostyczne, a także umożliwia operatorom tworzenie indywidualnych profili i ustawień oraz zapewnia dostęp do wielu funkcji obsługiwanych za pomocą przełączników. Dżojstik niewymagający używania dużej siły i pojedyncza dźwignia sprawiają, że funkcje sterowania maszyną – w tym hakiem i wysięgnikiem, położeniem przeciwwag, przepustnicą, przekładnią i układem kierowniczym – zawsze są w zasięgu operatora. Planetarny różnicowy układ kierowniczy pozwala obrócić maszynę przez przyspieszenie jednej gąsienicy i spowolnienie drugiej. Utrzymuje pełną siłę napędową obu gąsienic, zachowując zdolność do manewrowania w ciasnych miejscach oraz do pokonywania wzniesień.
Maszyny fabrycznie przystosowano do zamontowania układu wskaźnika monitora obciążenia (LMI) z nowym obwodem hydraulicznym, zintegrowanymi elementami mocującymi i specjalnym gniazdem zasilania.
Szerokokątna kamera tylna, która poprawia widoczność obszaru roboczego, zapewnia większe bezpieczeństwo podczas pracy, a standardowy system wykrywania obecności operatora umożliwia pozostawienie maszyny na biegu jałowym, ale zapobiega przypadkowemu ruchowi.
Najmniejszy z nowej trójki, dźwig boczny Cat PL72 o masie eksploatacyjnej 31278 kg. Warto dodać, że dysponuje prędkością podnoszenia 44 m/min
Fot. Cat
Podzespoły umożliwiające podnoszenie dużych ciężarów obejmują bloki haka i wysięgnika z łożyskami tulejowymi, krążki linowe z żelaza sferoidalnego oraz wytrzymałe struktury ramy połączone sworzniami
Fot. Cat
W nowych konstrukcjach uproszczono również rutynowe czynności konserwacyjne – złącza kontrolne pozwalają na szybkie sprawdzanie ciśnienia hydraulicznego, a ekologiczne zawory spustowe chłodnicy, zbiornika oleju hydraulicznego, silnika, układu napędowego i korpusu głównego ułatwiają obsługę i zapobiegają przedostawaniu się płynów do środowiska. Chłodnica silnika i powietrza doładowującego są umieszczone na jednej płaszczyźnie, co upraszcza czyszczenie.
Ogólne możliwości zarządzania flotą układarek zwiększa układ zdalnego monitorowania Cat Product Link. Wyświetla kody diagnostyczne, informacje o położeniu maszyny, poziomie paliwa, czasie pracy i inne (w tym np. o niezapiętym pasie), które są przesyłane do aplikacji internetowej Cat VisionLink.