Twórcy ładowarek kompaktowych Bobcat dołączają do Galerii Sław Krajowych Wynalazców Stanów Zjednoczonych

Ocena: 5
3669

Cyril i Louis Keller, bracia, którzy wynaleźli pierwszą ładowarkę kompaktową (później nazwaną ładowarką o sterowaniu burtowym Bobcat), zostali wybrani, by dołączyć w 2023 r. do Galerii Sław Krajowych Wynalazców (NIHF) w USA.?NIHF co roku przekazuje wyrazy uznania dla wynalazców, promuje kreatywność oraz pobudza ducha innowacji i przedsiębiorczości.

 

 

Minnesota w USA, budując i naprawiając maszyny dla miejscowych farmerów. Pewien farmer zwrócił się do nich z potrzebą: chciał zamówić samobieżną ładowarkę, która byłaby dość lekka, aby unieść ją na drugą kondygnację stodoły dla indyków, i dość mała, aby zmieściła się pomiędzy słupami stodoły. W odpowiedzi w 1957 r. Kellerowie zbudowali trójkołową ładowarkę z dwoma kołami napędowymi z przodu i kółkiem obrotowym z tyłu – był to pierwowzór nowoczesnej ładowarki o sterowaniu burtowym.

Ładowarka zwróciła uwagę firmy Melroe Manufacturing Company (obecnie Bobcat), która zaprosiła Kellerów, aby zaprezentowali swój wynalazek na stoisku firmy na Targach Stanu Minnesota w 1958 r. Po udanej prezentacji na targach Melroe Manufacturing Company otrzymała wyłączne prawa produkcji do tej maszyny za tantiemy i zatrudniła braci Keller, aby udoskonalili konstrukcję i uruchomili jej produkcję.

Pierwsza prawdziwa ładowarka o sterowaniu burtowym na świecie

W 1960 r. konstrukcję ładowarki ulepszono, dodając z tyłu drugi zestaw kół napędowych. Napęd na cztery koła sprawił, że M400 stała się pierwszą prawdziwą ładowarką o sterowaniu burtowym na świecie. „Sterowanie burtowe” oznacza wyjątkowy układ kierowniczy, który pozwala maszynie na skręt na długości własnej sylwetki. Potem pojawiła się marka Bobcat, czyli „ryś”, nawiązująca do wytrzymałości, szybkości i zwinności tych maszyn.

Joe Keller, syn Louisa, powiedział: „Ładowarka Bobcat miała pozytywny wpływ na tysiące pracowników firmy, dealerów, którzy ją sprzedają, a także klientów, którzy wykorzystują ją każdego dnia w swojej pracy. Chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, jest ona integralną częścią naszego codziennego życia – od pomocy na gospodarstwach rolnych, dzięki którym pojawia się jedzenie na naszym stole, po dźwiganie materiałów, z których budowane są nasze domy i biura”.

Sześćdziesiąt pięć lat później

Firma Bobcat, świętująca 65-lecie wynalezienie maszyny, która umożliwiła powstanie branży sprzętu kompaktowego, dalej wykuwa przyszłość branży poprzez innowacje i perspektywiczne myślenie.

Bobcat oferuje obecnie ponad 100 produktów w branżach maszyn kompaktowych, sprzętu zagospodarowania terenu i wyposażenia przemysłowego, produkuje też ponad 150 rodzin osprzętu.

Inni nagrodzeni wynalazcy

Inni wynalazcy nagrodzeni w 2023 r. przez NIHF to m.in. Rory Cooper, który wynalazł konstrukcję wózków inwalidzkich; Luis von Ahn, który współpracował przy opracowaniu systemu bezpieczeństwa reCAPTCHA; Angela Hartley Brodie, która odkryła i opracowała klasę leków nazwaną inhibitorami aromatazy, które powstrzymują wytwarzanie hormonów zasilających wzrost komórek nowotworowych; jak również 14 innych pionierów innowacji. W tym roku NIHF świętuje 50-tą rocznicę założenia w 1973 r., gdy do Galerii Sław trafił Thomas Edison.

Przyjmując nagrodę w imieniu swojego ojca i stryja, Joe Keller powiedział „Ten wyraz uznania to wielki zaszczyt dla rodzin taty i Cyrila, ale nie tylko dla nas. To uznanie dla wszystkich dawnych i obecnych pracowników firmy Bobcat, dzięki których pomocy nasza mała „ładowarka Kellerów” stała się maszyną Bobcat, którą znamy dzisiaj. To był dla nas wielki zaszczyt obserwować z bliska, jak wynalazek ten zrewolucjonizował sposób pracy na całym świecie”.

 

Źródło: Bobcat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

PolecamyNajczęściej czytane

Maszyny

Maszyny

Maszyny

Aktualności

Aktualności

Aktualności

Maszyny

Maszyny

Aktualności

Aktualności

Maszyny

Maszyny

Aktualności

Aktualności

Aktualności

Maszyny

Aktualności

Maszyny

Aktualności

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ