Prowadzenie robót budowlanych czy instalacyjnych na małej przestrzeni to nie lada wyzwanie. Przedsiębiorcy muszą bazować na kompaktowym sprzęcie, od którego oczekuje się odpowiedniej wydajności roboczej. Tutaj warto zaufać sprawdzonym i polecanym przez specjalistów konstrukcjom. Zaliczamy do nich minikoparki Kubota U20-3 i U27-4 oraz ładowarkę Kramer 5035.
W minikoparce Kubota U20-3 kabina podczas obrotu mieści się w obrysie gąsienic, co pozwala na pracę przy ścianach budynków
Fot. Kubota
Znakomita minikoparka U20-3 łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy maszyn Kubota: funkcjonalność, wydajność oraz niezawodność. Do jej napędu zastosowano silnik wysokoprężny o mocy 19 KM. Maksymalna głębokość kopania wynosi 2320 mm, a unoszenia 3650 mm. Standardowy rozstaw gąsienic (regulowany) to 1300 mm. Minikoparka posiada ramię o długości 940 mm, które opcjonalnie można wymienić na 1190 mm. Kluczową cechą sprzętu jest to, że kabina minikoparki nie zachodzi poza obrys gąsienic, dzięki czemu istnieje możliwość prowadzenia robót tuż przy ścianie budynku. W kabinie Kuboty U20-3 znajdziemy liczne udogodnienia dla operatora, w tym interaktywny wyświetlacz. Kabina jest przy tym bardzo przestronna i spełnia normę bezpieczeństwa ROPS. System FOPS chroni operatora przed skutkami upadku ciężkich przedmiotów na dach minikoparki.
Większa koparka Kubota U27-4 nadal zachowuje bardzo kompaktowy rozmiar i idealnie nadaje się do prowadzenia prac instalacyjnych czy budowlanych na ograniczonej przestrzeni.
Kompaktowa koparka Kubota U27-4 idealnie nadaje się do prac instalacyjnych czy budowlanych na ograniczonej przestrzeni. Ma maksymalną głębokość kopania 2820 mm
Fot. Kubota
Minikoparkę napędza silnik o mocy 21 KM. Sprzęt oferuje maksymalną głębokość kopania na poziomie 2820 mm. Wysokość unoszenia to 4370 mm. Gąsienice reguluje się w zakresie od 1350 do 1500 mm, a kabina oczywiście nie zachodzi poza obrys maszyny podczas obrotu. Kabina gwarantuje operatorowi najwyższy komfort. Jest bardzo przestronna i została obniżona, co ułatwia zajmowanie miejsca na fotelu. W środku znajdziemy funkcjonalne przyrządy sterownicze oraz panel kontrolny umieszczony po prawej stronie fotela. Sterowanie przepływem oleju hydraulicznego odbywa się za pośrednictwem jednego przełącznika. Kubota U27-4 w standardzie jest wyposażona w oświetlenie zewnętrzne, radio, szybkozłącze do montażu łyżki oraz system antykradzieżowy z immobilizerem.
Trzecia propozycja – kompaktowa ładowarka Kramer 5035 jest jedną z najpopularniejszych maszyn w swojej kategorii wagowej, czemu też trudno się dziwić. Ładowarka ta jest wyjątkowo funkcjonalna i przyjazna operatorowi, a do tego sprawdzona konstrukcja słynie z bezawaryjności. Mocną stroną tego modelu jest szeroki wybór osprzętu roboczego, dzięki czemu w jednej chwili można zmienić przeznaczenie i wykorzystywać go w roli np. podnośnika czy wózka widłowego. Ładowarkę napędza silnik Yanmar o mocy 31 KM. Łyżka ma pojemność 0,35 m3. Maszyna oferuje znakomite rozwiązanie, jakim jest niepodzielona rama – poprawia to stabilność ładowarki na nierównym terenie i przy maksymalnym pochyleniu. Napęd na wszystkie koła ułatwia natomiast manewrowanie na ograniczonej przestrzeni, zwłaszcza na podmokłym, grząskim gruncie.
Do kompaktowej ładowarki Kramer 5035 dostępny jest szeroki wybór osprzętu roboczego, dzięki czemu można ją szybko zmienić np. w wózek widłowy
Fot. Kramer
Minikoparki Kubota U20-3 i U27-4 oraz ładowarka kołowa Kramer 5035 są dostępne w ofercie sprzedaży i wynajmu firmy HKL Baumaschinen Polska.
Źródło: Forum Budowlane, nr 5-6 (288) 2020