Producenci tarcz diamentowych ciągle udoskonalają swoją ofertę. Dążą do tego, żeby tarcze cięły szybko, dokładnie i cicho a jednocześnie przy zachowaniu najwyższych parametrów bezpieczeństwa, były relatywnie tanie.
Tarcze (od lewej): Gölz LBA 65, Detenso, o średnicy 230 mm do cięcia i szlifowania
Fot. Marian Kaźmierczyk
Firma Marian Kaźmierczyk Narzędzia Diamentowe oferuje pełną gamę tarcz diamentowych stosowanych do prac drogowo-brukarskich.
Tarcze do pracy na sucho stosowane są przeważnie do przecinarek ręcznych, a tarcze do pracy na mokro do przecinarek drogowych oraz stołowych. W zależności od rodzaju ciętego materiału, typu maszyny i mocy silnika, oferowane są tarcze standardowe oraz wygłuszone – do cichej pracy.
Pośród oferowanych tarcz diamentowych, dużą popularnością cieszą się tarcze do cięcia ręcznymi przecinarkami benzynowymi, różnych materiałów bez konieczności ich wymiany podczas cięcia. Tarczami o średnicach 300, 350, 400 i 450 mm typu Gölz LBA 65 można ciąć beton (również świeży), beton zbrojony i asfalt.
Tarcze wygłuszone typu Detenso o średnicach 230, 300 i 350 mm, przeznaczone są do cięcia kostki betonowej, granitowej, żelbetu, klinkieru, rur żeliwnych. Dzięki niskiemu hałasowi i wysokiej żywotności (wysokość segmentu 10 mm) cieszą się dużym powodzeniem wśród nabywców.
Nowością są tarcze o średnicy 230 mm do cięcia kostki betonowej i granitowej, którymi można również szlifować krawędzie dzięki specjalnemu kształtowi segmentów.
Do cięcia dylatacji samojezdnymi przecinarkami w betonach i asfaltach oraz do robót związanych z budową i remontami dróg, pasów startowych, mostów, posadzek itp. oferowane są tarcze o średnicach do 1600 mm.
Do wycinania szczelin pod wszelkiego rodzaju instalacje w betonach i asfaltach firma Marian Kaźmierczyk Narzędzia Diamentowe poleca frezy o średnicy 300 i 350 mm i szerokości od 6 do 15 mm.
Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (167) 2010