Prace w gęstej infrastrukturze miejskiej często nie są możliwe do wykonania za pomocą dużych maszyn. Niezastąpione okazują się wtedy minimaszyny, jak np. minikoparka Takeuchi TB016, która jest doskonałym pomocnikiem np. przy robotach związanych z układaniem linii kablowych. Do tego celu wykorzystała ją firma Amper Serwis założona w 1989 roku przez Leszka Krupińskiego, specjalizująca się w świadczeniu usług m.in. dla RWE Stoen Operator i PGE Warszawa Dystrybucja. Amper Serwis wypożyczyła minikoparkę Takeuchi TB016 w firmie BiLift Polska i jak się okazuje korzystała z niej już wielokrotnie. Świadczy to o dużej przydatności tej właśnie maszyny do zakresu wykonywanych zleceń.
Minikoparka Takeuchi TB016 została wynajęta przez Amper Serwis w firmie BiLift Polska
Fot. Forum Budowlane
W chwili pisania tego artykułu minikoparka była używana do zasypywania, wcześniej przez nią wykopanych, rowów kablowych w chodnikach dla pieszych wzdłuż ul. Osowskiej w Warszawie. Małe wymiary pozwoliły na operowanie z jezdni (zajmowała niewiele miejsca, więc nie było konieczności wyłączania jej z ruchu) i sprytne operowanie łyżką między drzewami.
Jednak widoczne gołym okiem niewielkie gabaryty i zwinność to nie wszystkie zalety minikoparki Takeuchi TB016.
Szerokość minikoparki wynosi zaledwie 980 mm (przy zsuniętych gąsienicach)
Fot. Forum Budowlane
Minikoparka napędzana jest silnikiem o mocy 9,9 kW (14 KM). Jak dla maszyny o masie 1700 kg, jest to w zupełności wystarczające. Operator ma do dyspozycji dwa biegi. Drugi bieg umożliwia szybkie przejechanie krótkiego odcinka, np. od jednego wykopu do drugiego (z prędkością 4,6 km/h). Przeniesienie napędu na gąsienice o krótkim poskoku „shortpitch” zapewnia specjalny układ 3-kołnierzowych rolek jezdnych. Gąsienice są rozsuwane.
Uwagę zawraca dbałość producenta o zabezpieczenie przewodów hydraulicznych. Wszystkie biegną tak, że nie ma możliwości ich uszkodzenia, dotyczy to zarówno instalacji „idących” na ramieniu koparkowym, jak i znajdujących się na spodzie podwozia. Kolejnym, równie istotnym rozwiązaniem jest wykonana z żeliwa „rufa” minikoparki, która szczególnie często narażona jest na zniszczenie. W przypadku takiego rozwiązania jedynymi uszkodzeniami są nieznaczne zarysowania.
Operator Dawid Kondej z firmy Amper Serwis chwali sobie minikoparkę m.in. za przestronną i wygodną kabinę oraz dobra widoczność pola pracy
Fot. Forum Budowlane
Producent minikoparki – firma Takeuchi wykazała się również dbałością o komfort pracy operatora. Mimo małych rozmiarów maszyny, kabina jest bardzo obszerna. Standardowo wyposażona jest w nagrzewnicę i radio. Dobrą widoczność na miejsce pracy zapewnia operatorowi chowana pod sufit górna część przedniej szyby (dolną część można również wyjąć). Oświetlenie miejsca pracy po zmierzchu zapewnia reflektor umiejscowiony na dachu.
Na trwałość i niezawodność maszyny wpływają również grube sworznie i tuleje w przegubie ramię – łyżka, z dużymi powierzchniami bocznymi. Rozwiązanie takie zapobiega szybkiemu powstawaniu luzów.
Z rozwiązań praktycznych warto również wymienić: tylne, środkowe światło ostrzegawcze; podłogę, która znajduje się powyżej dolnej krawędzi kabiny – ułatwia to jej czyszczenie; dwa uchwyty na dachu kabiny do przenoszenia maszyny za pomocą dźwigu.
Takeuchi TB016 podczas zasypywania rowów kablowych wzdłuż ul. Osowskiej w Warszawie
Fot. Forum Budowlane
Minikoparka dysponuje oczywiście bardzo bogatym osprzętem dodatkowym. Firma Amper Serwis wykorzystuje nie tylko widoczną na zdjęciach łyżkę skarpową, ale również łyżki do kopania o szerokości 30 i 40 cm.
Źródło: Forum Budowlane, nr 5 (192) 2012