Terex Compact Germany zaprezentuje na targach Bauma 2016 sześć nowych minikoparek w klasach od 1,4 do 3,7 t. Maszyny oznaczono symbolami: TC14-2, TC16-2, TC19-2, TC22-2, TC35-2 i TC37-2. Nowa koncepcja stanowiska operatora, innowacyjne sterowanie oraz nowe wzornictwo to najważniejsze cechy modeli prezentowanej serii.

Nowe minikoparki Terex: TC16-2, TC19-2, TC37-2 i na górze TC35-2
Fot. Terex
Bauma 2016 11–17.04.2017 Monachium
Stoisko FM.711
Testy przeprowadzone przez markę Terex wykazały, że nowe maszyny mają nawet o 20% większą wydajność pracy podczas szybkiego kopania rowów niż popularne modele konkurencyjne. Minikoparki są wyposażone w układy hydrauliczne LUDV (Last-Unabhängige-Durchfluss-Verteilung – niezależny od obciążenia rozdział natężenia przepływu). Niewiele modeli w tej klasie oferuje tego typu rozwiązania. Technologia LUDV zapewnia optymalizację mocy w zależności od potrzeb. Łyżka energicznie wchodzi w ziemię także w trudnym gruncie, jest całkowicie wypełniona, a konwencjonalna konstrukcja gwarantuje maszynie stabilność. Drugi elektroproporcjonalny obwód sterowania zapewnia precyzyjną obsługę dodatkowego osprzętu np. młota lub frezarki. W modelu TC22-2, który jako jeden z sześciu nowości marki Terex zostanie zaprezentowany na kwietniowych targach, jest dostępny w standardzie, a w mniejszych koparkach jako opcja. Dla oszczędności czasu przy codziennych pracach serwisowych konstruktorzy zadbali o ułatwienie dostępu do wszystkich elementów wymagających serwisowania. Pokrywa silnika jest otwierana do góry, elementy wymagające codziennej kontroli są dostępne bezpośrednio lub przez wzierniki. Celem nadrzędnym konstruktorów było skrócenie czasu przestojów i obniżenie kosztów serwisowania, co zaowocowało np. możliwością bezpośredniego tankowania z kanistra.

Nowa kabina serii XL oferuje przestrzeń i komfort koparek 3,5-tonowych
Fot. Terex

Minikoparki wyposażono w układy hydrauliczne LUDV, które zapewniają optymalizację mocy w zależności od potrzeb
Fot. Terex

Unoszona do góry pokrywa silnika ułatwia serwis i codzienne czynności kontrolne
Fot. Terex
Nowa kabina XL zapewnia przestrzeń i komfort koparek 3,5-tonowych. Aby szybciej zająć w niej miejsce, wystarczy całkowicie złożyć konsolę. Duże powierzchnie szyb zapewniają optymalną widoczność na narzędzie robocze i otoczenie. Nowe modele w klasie 1,5 t zostały wyposażone w wejście i wyjście po prawej stronie, co stanowi zaletę w przypadku pracy na budowie, zapewnia dobrą widoczność prawej strony oraz ułatwia bezpośrednią komunikację. Stanowisko można dostosować pod względem komfortu użytkowania do wzrostu operatora. Dzięki zastosowaniu automatycznego hamulca obrotu operator nie musi już pamiętać o zablokowaniu kabiny podczas transportu. Za sterowanie odpowiada funkcja Terex Fingertip – jest to nowość w maszynach Terex tej klasy. W przypadku wszystkich modeli konstruktorzy poświęcili szczególnie dużo uwagi kwestiom ergonomii. Dźwignia przełącznikowa ma zintegrowany regulator prędkości jazdy, dzięki czemu roboty ziemne są łatwiejsze do wykonania.
Wszystko w nowym wydaniu? Na bazie tradycyjnych rozwiązań powstała całkowicie nowa maszyna – od wydajnych, markowych podzespołów aż po nową kabinę. W segmencie minikoparek 1,5–2 t Terex oferuje cztery modele – od wersji Rental do wersji z wyposażeniem High-End przeznaczonej do wymagających zastosowań budowlanych – odpowiednio do oczekiwań nabywców.
Źródło: Forum Budowlane, nr 3 (238) 2016