Systemy zabezpieczeń na dachu płaskim

Ocena: 0
8658
Tak jak w każdym przypadku pracy na wysokości, również na dachu płaskim wymagane są odpowiednie zabezpieczenia przed upadkiem. Zgodnie z przepisami powinny to być zabezpieczenia zbiorowe czyli barierki. W pewnych sytuacjach można też stosować zabezpieczenia indywidualne.

Wolnostojąca balustrada dachowa Keeguard
Fot. Kee Safety

Wolnostojące balustrady dachowe Kee Safety
Ciekawą propozycją ochrony przed upadkiem z dachów płaskich są wolnostojące balustrady dachowe typu Keeguard firmy Kee Safety. Te niczym nie mocowane do poszycia dachu balustrady zapewniają zbiorową ochronę przed upadkiem dzięki systemowi przeciwwag. Zarówno przeciwwaga, jak i stopa słupka są tak wykonane, aby nie powodować uszkodzenia powierzchni dachu. Taką balustradą można zabezpieczyć dach kompleksowo. System Keeguard można stosować na wszelkich rodzajach dachów płaskich (do 3° nachylenia), zabezpieczając wszystkie pracujące tam osoby przed upadkiem. W pełni modułowa budowa pozwala na uzyskanie dowolnej konfiguracji lub jej zmianę w trakcie użytkowania. Balustradę Keeguard można łatwo demontować lub rozbudowywać w miarę potrzeb.

Także świetliki, przeszklone kopuły czy inne otwory dachowe powinny zostać zabezpieczone balustradami np. w systemie Kee dome. Dla dachów o niskiej nośności przeznaczony jest system Keeguard Lite, wykonany z aluminium. Sprawne poruszanie się po cienkim poszyciu dachu umożliwiają zaś podesty w systemie Kee walk. Należy pamiętać, że stosowanie środków ochrony zbiorowej dla osób pracujących na wysokości powinno być dla wszystkich priorytetem.

Masy bezwładnościowe Protekt
Do prawidłowego zabezpieczenia z użyciem sprzętu indywidualnego niezbędne jest jego właściwe zakotwiczenie. Funkcję urządzenia kotwiczącego najlepiej spełniają wszelkie stałe systemy (linowe, szynowe np. Prim, Duo, Maran) lub stałe punkty kotwiczące (Proton). Interesującą alternatywą są masy bezwładnościowe, stanowiące przenośne punkty kotwiczenia do pracy na dachu płaskim o odpowiedniej nośności. Masy bezwładnościowe są zgodne z normą PN-EN 795 klasa E i pełnią funkcję przenośnych punktów kotwiczenia, które można instalować w danym miejscu tylko na okres wykonywania prac wymagających ochrony przed upadkiem, a następnie przenieść do innej lokalizacji.


Masa bezwładnościowa Protekt IM-200 „w akcji”
Fot. Protekt


Masa bezwładnościowa IM-200 firmy Protekt składa się z dwunastu elementów oraz krzyżaka z zamontowanym słupkiem Proton. Urządzenie przeznaczone jest do jednoczesnego zabezpieczenia 2 osób. Masa całkowita wynosi 374 kg, masa jednego odważnika 25 kg. Materiał to stal cynkowana ogniowo. Masa bezwładnościowa IM-100 przeznaczona jest do ochrony 1 osoby. Składa się z 12 odważników o masie 18,5 kg każdy (masa całkowita 260 kg) oraz elementu centralnego (krzyżaka) ze sprężyną służącą do kotwiczenia.

Do mas kotwiczących można przyłączać linki bezpieczeństwa z amortyzatorem (np. ABM/LB100), urządzenia samozaciskowe z liną poliamidową (BlocMax, LinoTop) lub urządzanie samohamowne CR200 z linką AZ800. Zastosowanie mobilnych mas kotwiczących pozwala wyeliminować poważne trudności związane z brakiem możliwości zakotwiczenia systemu powstrzymywania spadania podczas pracy na dachu płaskim.

System asekuracji poziomej Xenon
Myślą przewodnią osób pracujących nad powstaniem systemu Xenon firmy Soll była wszechstronność, niezawodność i komfort jego użytkowania. System został stworzony głównie z myślą o pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Spełnia wszystkie wymagania normy ISO 9001, oraz międzynarodowe normy (CE, OSHA, AS/NZS, CSA). Składa się z niewielu elementów, więc jego montaż i konserwacja są tanie i przebiegają bardzo szybko, a samo użytkowanie jest bardzo proste. Dzięki szerokiej gamie punktów mocujących, system Xenon można zamontować na dowolnym typie dachu. Idealnie nadaje się do zabezpieczenia suwnic, marketów, hal przemysłowych i sportowych oraz stadionów. Xenon umożliwia zaczepienie się w dowolnym punkcie stalowej liny a także zapewnia bezpieczeństwo dla siedmiu użytkowników jednocześnie.


Do pracy na dachu płaskim firma Sundoor proponuje system Xenon
Fot. Sundoor

Na rynku polskim system Xenon oferowany jest przez firmę Sundoor, która proponuje również szeroki asortyment urządzeń do ochrony indywidualnej pracownika. Są to: szelki bezpieczeństwa, amortyzatory, urządzenia samozaciskowe przesuwne, urządzenia samohamowne, linki. Ciekawą propozycją dla dekarzy jest seria Titan. Należy do niej podstawowy sprzęt, mogący stanowić indywidualne wyposażenie pracownika lub może być elementem bardziej rozbudowanego systemu.

Źródło: Forum Budowlane, nr 5 (180) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ