Systemy Sterowania Maszyn Trimble

Ocena: 0
8566
Trimble dysponuje najszerszym wachlarzem Systemów Sterowania Maszyn, od opartych na laserach i czujnikach ultradźwiękowych do 3D. Systemy te są proste w obsłudze, w pełni rozbudowywalne i na tyle elastyczne, aby sprostać wszelkim wymaganiom placu budowy.

Spycharka z systemem GPS GCS900
Fot. G. Książek


Trimble jako jedyna firma oferuje osobną linią produktów do Systemów Sterowania Maszyn. Nie są to urządzenia geodezyjne zaadaptowane do potrzeb SSM, tylko specjalnie opracowane.

Poszczególne elementy składowe systemów Trimble zostały przy tym tak zaprojektowane by przetrwać ciężkie warunki panujące na maszynach i budowach. Dobierane są wg indywidualnych potrzeb i przyszłych zastosowań.

Systemy Trimble są w pełni upgreadowalne – nawet najprostsze systemy GCS można łatwo rozszerzyć o bardziej zaawansowane funkcje.

Podstawowe Systemy Sterowania Maszyn Trimble to:
  • GCS600 – system 2D oparty o sensory i/lub lasery z opcją ultradźwiękową dla wszystkich maszyn;
  • GCS900 – system 3D oparty o tachimetry lub GPS;
  • PCS – system dla rozściełaczy (w fazie testów i wdrożenia);
  • proste systemy laserowe dla podstawowego wspomagania pracy na budowie.
System Sterowania Maszyn GCS600 jest wysoce elastycznym systemem sterowania nachyleniem poprzecznym i wysokością lemiesza. Przeznaczony jest do stosowania na równiarkach wykorzystywanych przy pracach wykończeniowych i innych o wysokich dokładnościach wykonania.
System wykorzystuje dwa czujniki nachylenia AS400 i jeden czujnik obrotu RS400 dla wyznaczenia nachylenia lemiesza; ponadto używa odbiornika laserowego LR410 lub czujnika ultradźwiękowego ST400 do sterowania wysokością. System Trimble GCS600 zastosowany na koparce steruje głębokością i nachyleniem podczas wykopywania, kopania rowów, wykonywania poziomów i profili. W tym przypadku używane są: czujnik nachylenia – AS450, dwuosiowy AS460 oraz odbiornik laserowy LC450. Taki układ pozwala na określenie aktualnego położenia krawędzi łyżki. Informacja ta przekazywana jest operatorowi wraz z kierunkiem, w którym łyżka powinna się przemieścić.


Tachimetr UTS do systemu sterowania maszyn GCS900
Fot. G. Książek

Doskonałym systemem w przypadku dużych robót ziemnych (budowa tam i zbiorników, wysypisk śmieci, nowej infrastruktury, rekultywacja gruntów) jest SSM Trimble GCS900. Podczas pracy z GCS900, projekt oraz aktualne wysokości są pokazywane na wyświetlaczu CB430 zainstalowanym w kabinie, dzięki czemu praca może być wykonana bezpieczniej, bez konieczności tyczenia – nawet w nocy. System dostarcza na bieżąco informacje o strefach niebezpiecznych na budowie, a także zbiera informacje o aktualnym stanie terenu podczas pracy maszyny. System GCS900 może być użyty na spychaczu, koparce lub frezarce i pozwala nawet niedoświadczonym operatorom pracować szybciej, wydajniej i bez konieczności poprawek.

Systemy Sterowania Maszyn Trimble wykorzystywane są m.in., przez firmy: Strabag, Wakoz, Oltrans, Mota Engil.


W tle równiarka z systemem GCS900
Fot. G. Książek

Generalnym przedstawicielem Trimble w Polsce jest Trimtech Sp. z o.o. Firma świadczy kompleksowe usługi naprawcze w oparciu o rozbudowaną sieć serwisową. Zapewnia także niezbędne oprogramowanie i narzędzia wspomagające projektowanie i zarządzanie placem budowy w ramach filozofii – „Od projektu do realizacji: kompleksowe rozwiązania dla placu budowy”.

Źródło: Forum Budowlane, nr 9 (172) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Polecane firmy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ