W dzisiejszych czasach wznoszona jest duża ilość budynków o wielu kondygnacjach. Zauważalnym problemem staje się więc znalezienie odpowiedniego i bezpiecznego systemu transportu pionowego dla osób oraz materiałów.
Jak pokazują statystyki, ok. 47% wypadków śmiertelnych, oraz 30% poważnych obrażeń to upadki z wysokości – stanowią one najczęstszy rodzaj wypadków do jakich dochodzi w budownictwie. To wszystko skłania do przemyślenia, i zastosowania, jak najlepszego systemu transportu pionowego personelu i materiałów. Odpowiednio dobrane rozwiązanie nie tylko zwiększy efektywność pracy, ale znacznie podniesie bezpieczeństwo wykonywanych prac.

Fot. Geda
Producentem, który od początku działalności, kładzie ogromny nacisk na bezpieczeństwo użytkowania swoich wyrobów jest niemiecka firma Geda – Dechentreiter GmbH & CO. KG, działająca na rynku od 1929 roku. Dziś należy do czołowych europejskich producentów urządzeń transportu pionowego oraz przeznaczonych do obsługi obiektów budowlanych i przemysłowych. Geda posiada certyfikat ISO 9001 i nieprzerwanie od 1995 roku zezwolenie UDT na produkcję i eksport do Polski.

Fot. Geda
W zakresie transportu pionowego osób i materiałów, realizowanego na budowach z zastosowaniem instalacji tymczasowych, Geda opracowała i wprowadziła w życie wiele rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Na szczególną uwagę zasługują:
- techniczna realizacja wszystkich postanowień i wymagań nowej Dyrektywy Maszynowej UE 2006/42/UE;
- furty wyładowcze zabezpieczające miejsca za- i wyładunku wykonane zgodnie z normami powyższej dyrektywy;
- system zabezpieczeń uniemożliwiający pracę urządzeń przy otwartych furtach wyładowczych;
- zastosowanie urządzeń chwytnych działających w zależności od prędkości platformy roboczej;
- wyłącznik przeciążeniowy ze wskaźnikiem;
- zastosowanie wszystkich zabezpieczeń elektromechanicznych (wyłączniki krańcowe i zbliżeniowe) zgodnie z wymaganiami norm UE;
- stop platformy roboczej na wysokości 2 m przy jeździe w dół połączony z sygnałem akustycznym ostrzegającym osoby pracujące przy dźwigu;
- ocynkowane ogniowo 1,5-metrowe segmenty masztów o zwiększonej odporności na korozję;
- seryjnie zastosowany automatyczny system smarowania zębatek masztu;
- specjalna konstrukcja platformy roboczej umożliwiająca montaż sekcji masztów z jej wnętrza.
Rozwiązania te skutecznie zostały zainstalowane w dźwigach towarowych z wstępem ludzi Geda 500Z/ZP i Geda ERA1200Z/ZP. Tego typu windy poruszają się po jednym stalowym maszcie. Zastosowane platformy transportowe mieszczą bez problemu dwie duże taczki, a także umożliwiają transport materiałów o dużych gabarytach. Poręczne i lekkie maszty umożliwiają montaż wprost z platformy.

Fot. Geda
Innym rozwiązaniem jest dźwig towarowy z wstępem ludzi Geda 1500Z/ZP. Różni się on w stosunku do 500Z/ZP i 1200Z/ZP tym, że porusza się po 2 masztach. Dźwig ten jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność transportu dużych objętościowo materiałów – elementów fasad, płyt gipsowo-kartonowych, drzwi czy okien.

Fot. Geda
Odrębnym, ale bardzo interesującym i coraz częściej spotykanym rozwiązaniem na budowach są podwieszane platformy robocze. Umożliwiają pracę przy fasadach, silosach, szybach i halach fabrycznych bez konieczności korzystania z rusztowań. Platformy te, tak jak dźwigi towarowo-osobowe mają również wbudowane systemy bezpieczeństwa, do najważniejszych należy urządzenie chwytne oraz system automatycznego poziomowania platformy. Przestronnie zaprojektowane ułatwiają wykonywanie czynności roboczych oraz zabezpieczają odpowiednią ilość miejsca na potrzebne materiały. Wysokość na jakiej mają być prowadzone roboty ustalana jest z dokładnością do centymetra. Ocynkowane wysięgniki, na których zawieszona jest platforma są proste w montażu i demontażu, a ich elementy mogą być bez trudu przenoszone przez jedną osobę. Modułowy układ elementów platformy oraz możliwość sprzęgania nawet kilku jednostek pozwala na konstruowanie „latających platform” o różnych kształtach, np. do wykorzystania w narożach budynków lub okalających kominy.
Urządzenia firmy Geda będzie można obejrzeć na tegorocznych targach Budma/Bumasz 2010, w pawilonie 7A na stoisku nr 19.
Marut Maszyny i Urządzenia
Sp. z o.o.
Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (164) 2010