Systemy 3D Trimble na budowie obwodnicy

Ocena: 0
5461
Trwają prace na budowie drogi ekspresowej S2 będącej częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Ma ona odciążyć centralną część miasta od ruchu przelotowego, ułatwić dojazd do lotniska oraz zapewnić powiązanie z siecią dróg zewnętrznych, w tym autostradą A2. Wykonawcą robót jest konsorcjum, którego lider Bilfinger Berger Budownictwo S.A. prowadzi prace m.in. z wykorzystaniem systemów sterowania maszynami 3D Trimble.

System Trimble PCS900 3D na budowie Południowej Obwodnicy Warszawy. Rozkładarka uzyskuje informacje o aktualnej pozycji z tachimetru robotycznego rozstawionego na placu budowy
Fot. Trimtech


Część realizowanej budowy stanowi odcinek o długości ok. 11 km łączący węzeł „Konotopa” usytuowany w pobliżu zachodniego wlotu autostrady A2 do Warszawy z węzłem „Lotnisko”. Podczas pracy z rozkładarką do mieszanki mineralno-asfaltowej wykonawca zdecydował się na zastosowanie precyzyjnego systemu 3D do rozkładania nawierzchni – Trimble PCS900 Paving Control System.
W porównaniu do konwencjonalnej metody rozkładania mieszanki, praca z użyciem systemu 3D jest zdecydowanie szybsza. Już na wstępie zyskaliśmy na czasie, eliminując konieczność ręcznego i czasochłonnego montażu linek wyznaczających zaprojektowane rzędne układanej warstwy” – mówi mgr inż. Emil Gołaszewski, inżynier budowy, nadzorujący roboty nawierzchniowe w Bilfinger Berger Budownictwo S.A.


Kontrola zgodności rozłożenia mieszanki mineralno-asfaltowej z projektem
Fot. Trimtech

System 3D Trimble PCS900 jest w pełni automatycznym rozwiązaniem sterującym hydrauliką maszyny, zapewniającym kontrolę wysokości i pochylenia poprzecznego stołu równającego rozkładarki. System oparty jest o zainstalowany na stole maszt elektryczny, aktywne lustro 360° oraz czujnik pochylenia. Maszyna uzyskuje informacje o aktualnej pozycji z tachimetru robotycznego rozstawionego na placu budowy. Dzięki opatentowanej przez Trimble technologii aktywnego lustra, tachimetr w sposób ciągły mierzy jego pozycję z częstotliwością 20 razy na sekundę. Umożliwia to sterowanie stołem równającym z dokładnością do 3–6 mm.


System PCS900 umożliwia kontrolę stołu równającego z dokładnością do 3–6 mm, dzięki czemu doskonale nadaje się do takich projektów jak lotniska, duże powierzchnie komercyjne, drogi czy autostrady
Fot. Trimtech

Prace prowadzone są w oparciu o model terenu 3D przygotowany w programie Trimble Business Center – Heavy Construction Edition. Trójwymiarowy projekt uruchamiany jest na maszynie za pomocą komputera sterującego – Trimble CB460 wyposażonego w graficzny wyświetlacz. Dzięki CB460 jeden operator może równocześnie sterować oraz monitorować lewą i prawą stronę stołu równającego pod kątem wartości zmierzonej i docelowej pochylenia poprzecznego oraz rzędnej niwelety nawierzchni.

Aby zachować ciągłość rozkładania mieszanki i równoczesną kontrolę, sterowanie systemem 3D Trimble odbywa się z wykorzystaniem trzech tachimetrów. Dwa instrumenty naprzemiennie kontrolują pracę maszyny (ich rozstawienie w odległości do 150 m zapewnia najwyższą dokładność), natomiast trzeci tachimetr używany jest do bieżącej kontroli zgodności rozłożenia mieszanki mineralno-asfaltowej z projektem.
Dzięki technologii 3D i odpowiedniej konfiguracji systemu uzyskaliśmy dokładną i równą nawierzchnię zgodną z wymaganiami obowiązującej specyfikacji technicznej” – podkreśla Emil Gołaszewski.


Aktywne lustro maszynowe MT900 na maszcie. Opatentowana przez Trimble technologia aktywnego lustra sprawia, że tachimetr SPS930 zawsze namierza lustro zamontowane na maszynie
Fot. Trimtech

Dystrybucję oraz instalację systemów sterowania maszynami marki Trimble zapewnia Trimtech Sp. z o.o. – wyłączny dealer rozwiązań technologicznych Trimble dla inżynierii lądowej w Polsce (Trimble Heavy Civil Construction Division). Trimtech dostarcza narzędzia i wsparcie zapewniające integrację danych dotyczących planowania, projektowania, pozycjonowania na budowie, sterowania maszynami i zarządzania aktywami przez cały cykl realizacji projektów budowlanych. 

Marcin Bodzioch
Trimtech Sp. z o.o.


Forum Budowlane, nr 8 (195) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ