Stałe poziome systemy ochronne

Ocena: 0
7642
Znaczenie systemów kotwiczących dla bezpieczeństwa pracy na dachu, także płaskim trudno przecenić. Jednak jako zasadniczy element zestawu środków gwarantujących bezpieczną pracę na wysokości należy traktować dostępność miejsc kotwiczenia sprzętu asekuracyjnego i łatwość ich użycia.

System linowy Prim
Fot. Protekt

O ile zagadnienia prawidłowego użytkowania szelek bezpieczeństwa i podzespołów łącząco amortyzujących nie sprawiają użytkownikom poważniejszych trudności, to dobór i zastosowanie właściwego punktu kotwiczenia, stanowi duży problemem.

Punkt kotwiczący powinien posiadać odpowiednią (określoną normą) wytrzymałość stabilność i lokalizację. Jeżeli na stanowisku pracy na wysokości zainstalowane są specjalne, certyfikowane i odpowiednio oznakowane punkty lub systemy kotwiczące – z kotwiczeniem sprzętu asekuracyjnego nie powinno być większych problemów.

Firma Protekt, producent sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, obok indywidualnych środków ochronnych, takich jak szelki bezpieczeństwa, linki bezpieczeństwa, urządzenia samohamowne, proponuje kompletne poziome systemy ochronne: linowe – Prim i Duo, szynowe Traser, Maran oraz słupki kotwiczące Poton.


System Maran, wykorzystujący wózek poruszający się po szynie
Fot. Protekt

Projekt i montaż systemów są wykonywane indywidualnie dla każdego stanowiska pracy i obiektu, po uzyskaniu danych technicznych konstrukcji dachu obiektu i/lub wizji i obmiarów obiektów budowlanych oraz przeanalizowaniu wykonywanej pracy na danym stanowisku pracy.

Systemy linowe Prim
Poziome stałe systemy kotwiczące ze prowadnicą linową Prim, zgodne z PN-EN 795 klasa C składają się z liny stalowej nierdzewnej, końcowych i pośrednich elementów mocujących, napinacza oraz amortyzatora. Zostały zainstalowane na słupkach wspierających, specjalnych uchwytach i bezpośrednio do ścian. Umożliwiać będą ochronę przed upadkiem, zapewniając jednocześnie swobodę przemieszczania w poziomie na znaczne odległości. Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości (szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa lub liną z mechanizmem samozaciskowym) może być zakotwiczony w dowolnym miejscu systemu za pomocą zatrzaśnika owalnego.

System Duo
Podobnie jak system Prim, system Duo zbudowany jest z liny stalowej wyposażonej w końcowe i pośrednie elementy mocujące do konstrukcji stałej, napinacz do kontrolowanego naciągu liny oraz amortyzator ograniczający siłę działającą podczas powstrzymywania spadania. Różnica polega na innym typie przelotowego mocowania pośredniego liny i wykorzystaniu specjalnego zaczepu jezdnego służącego do kotwiczenia sprzętu chroniącego przed upadkiem. Konstrukcja elementu przelotowego umożliwia płynne przemieszczanie zaczepu jezdnego, nawet w przypadku zakrzywionego przebiegu liny (np. na wieżach, rotundach). Konstrukcja zaczepu jezdnego umożliwia jego zakładanie i zdejmowanie w dowolnym miejscu liny.

System Maran
Jest to system szynowy z profilowaną prowadnicą aluminiową, która może być mocowana do stropu, ściany lub podłogi. Prowadnica przystosowana jest do współpracy ze specjalnym wózkiem jezdnym, do którego kotwiczy się sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości.

Konstrukcja systemu umożliwia płynne przemieszczanie się wózka wzdłuż całej długości szyny, zapewniając użytkownikowi odpowiedni komfort pracy.

System Traser
W odróżnieniu od wyżej przedstawionych systemów system Traser najczęściej stosowany jest wewnątrz hal lub na otwartych stanowiskach obsługi cystern lub taboru kolejowego i montowany jest powyżej stanowiska pracy. Zasadniczym elementem systemu jest prowadnica szynowa zamocowana do konstrukcji nośnej obiektu. Przystosowana jest do współpracy z ze specjalnym wózkiem poruszającym się w poziomie, do którego kotwiczy się sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości.
Najczęściej używanym podzespołem łącząco-amortyzującym współpracującym z systemem Traser jest urządzenie samohamowne z automatycznie zwijaną linką stalową np. CR 200. Taka konfiguracja umożliwia płynne przemieszczanie się użytkownika w poziome wzdłuż całej długości szyny oraz w pionie Z uwagi na swą funkcjonalność i dużą trwałość system szynowy Traser znajduje zastosowanie w zakładach budowy i obsługi taboru kolejowego, stacjach cystern, mleczarniach itp.


Montaż systemu Traser
Fot. Protekt

Źródło: Forum Budowlane, nr 8 (171) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Polecane firmy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ