Sprawny montaż elewacji i ociepleń

Ocena: 0
3748
Prace związane z wymianą elewacji na ścianach obiektów, ocieplanie budynków, to zadania, przy realizacji, których konieczne jest przebywanie osób i narzędzi na różnych wysokościach. Wymaga to użycia urządzenia, które nie tylko będzie służyło jako miejsce pracy, ale będzie transportowało ludzi i materiały pomiędzy kondygnacjami.

Typowe zastosowanie podestów masztowych Scanclimber
Fot. Scanclimber

Podesty Scanclimber
Scanclimber oferuje różne typy ruchomych platform roboczych. W zależności od udźwigu dostępne są następujące typy podestów ruchomych masztowych: SC1000, SC1300, SC4000, SC4700, SC5000, SC8000 – jednomasztowe o długości roboczej do 16,9 m, i dwumasztowe o długości roboczej do 46,2 m.

Są to urządzenia, które ułatwiają wykonywanie wszelkich prac elewacyjnych, jak: tynkowanie, ocieplanie, malowanie, montaż elementów fasad.

Kluczowe zalety
Najważniejszą zaletą podestów ruchomych masztowych jest sama istota rozwiązania – platformy robocze nie tylko są miejscem wykonywania prac elewacyjnych, ale jednocześnie transportują osoby je wykonujące i materiały wykorzystywane w tych pracach. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń, które musiałyby wypełnić tą brakującą funkcję, jak w przypadku rusztowań. I to jest właśnie największą zaletą tych urządzeń.

Krótki jest czas prac przygotowawczych podestu masztowego (montaż pasa rusztowań odpowiadający powierzchni obsługiwanej przez jeden podest jest znacznie dłuższy). Ocenia się, że technologia podestów masztowych skraca o ok. 30% czas wykonania elewacji.

Duże znaczenie przy pracach związanych z budową obiektów lub wymianą elewacji na budynku ma również wygoda i ergonomia tego rozwiązania. Praca jest lżejsza przez ograniczenie dźwigania, a możliwość zatrzymania poruszającej się platformy podestu na dowolnie wybranym poziomie zapewnia dogodną pozycję pracy – bez potrzeby schylania się bądź wspinania.


Podesty Scanclimber wykorzystywane przy budowie elektrowni wiatrowej
Fot. Scanclimber

Ruchome platformy Scanclimber są tak zaprojektowane, aby maksymalnie zapewnić bezpieczeństwo pracującym na nich osobom. Wyposażone są w najnowocześniejsze systemy z tego zakresu.

Podest może pracować także jako wolnostojący – nie ma konieczności jego kotwienia na wysokości do 20 m. Powyżej tej wysokości maszt należy kotwić. Wielowariantowy system kotew daje możliwość kotwienia podestu do dowolnej konstrukcji obiektu, pozwala też na płynną regulację odległości między platformą roboczą a elewacją. Segmentowa budowa platformy umożliwia jej konfigurację w różnych wersjach: prostej i kątowej, co pozwala na prace przy dwóch skrajnych ścianach obiektu.

Konstrukcja przyjazna architektom
Dodatkowo do platformy można zamocować belki wysuwne o regulowanej wielkości wysunięcia – maksymalnie do 6 m i uzyskać poszerzenie platformy do 7,6 m – w zależności od wersji podestu. Do belek mocowane są deski lub płyty drewniane. Połączenie modułowej budowy platformy z systemem belek wysuwnych pozwala na obróbkę elewacji o dowolnym kształcie (prostym, łukowym, ukośnym) i posiadających różnorodne elementy architektoniczne (balkony, logie, nisze, wykusze). Nowością są tutaj również platformy typu Snake. Kąt każdego pomostu bocznego platformy może być płynnie regulowany w zakresie od 0 do 45 stopni. Regulacja odbywa się w sposób bezpieczny na każdej wysokości. Podest jest tak zaprojektowany, aby jego konstrukcja była przyjazna architektom i nie stanowiła ograniczenia dla ich wyobraźni.


Platforma typu Snake
Fot. Scanclimber

Obszary zastosowania
Podesty masztowe mogą być stosowane nie tylko w budownictwie. Spektrum ich użycia jest bardzo szerokie. Można tu wymienić m.in. przemysł naftowo-chemiczny (gdzie wykorzystywane są do montażu zbiorników, silosów, itp.), energetyczny, czy stoczniowy. Ciekawym zastosowaniem jest wykorzystanie podestów podczas wznoszenia i remontu elektrowni wiatrowych.

Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (179) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ