Firma Protekt jest producentem sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Jest on zalecany i wykorzystywany również w przypadku wielu prac w budownictwie inżynieryjnym. W ostatnim czasie oferta firmy powiększyła się o nowe szelki, amortyzatory i urządzenia samohamowne.
Nowe szelki bezpieczeństwa (od lewej): P-12 Pro, P-22 Pro, P-32 Pro i P-52 ProFot. Protekt
Szelki bezpieczeństwa
Wśród oferowanych przez Protekt nowości znaleźć można kilka rodzajów szelek bezpieczeństwa, które są podstawowym składnikiem sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Wszystkie typy szelek oferowane są w rozmiarach M-XL (średni) oraz XXL (duży). Szelki bezpieczeństwa P-12 Pro z podkładkami na barki i uda, wyposażone są w tylną klamrę zaczepową; regulację pasów udowych, pasów barkowych i pasa piersiowego oraz automatyczne klamry łącząco-regulacyjne. Masa szelek w rozmiarze M-XL wynosi 1320 g, a w rozmiarze XXL – 1370 g.
Szelki bezpieczeństwa P-22 Pro z podkładkami na barki i uda oraz pasem biodrowym, wyposażone są w tylną klamrę zaczepową; regulację pasów udowych, barkowych i pasa piersiowego. Pas do pracy „w podparciu” z bocznymi klamrami zaczepowymi zgodny jest z normą PN-EN 358. Szelki te mają automatyczne klamry łącząco-regulacyjne. Ich masa w rozmiarze M-XL wynosi 1750 g, a rozmiarze XXL – 1850 g.
Szelki oznaczone symbolem P-32 Pro z podkładkami na barki i uda oraz pasem biodrowym, wyposażone są w tylną klamrę zaczepową i przedni punkt zaczepowy, regulację pasów udowych, barkowych i pasa piersiowego. Ich masa w rozmiarze M-XL wynosi 1315 g,
a w rozmiarze XXL – 1365 g.
Kolejny produkt z nowej oferty szelek bezpieczeństwa to P-52 Pro, szelki z podkładkami na barki i uda oraz pasem biodrowym, wyposażone w tylny i przedni punkt zaczepowy, regulację pasów udowych, pasów barkowych i pasa piersiowego. Produkt ten posiada ponadto pas do pracy „w podparciu” z bocznymi klamrami zaczepowymi zgodny z normą PN-EN 358. Masa szelek P-52 Pro wynosi 1650 g (rozmiar M-XL) oraz 1750 g (rozmiar XXL).
Amortyzatory bezpieczeństwa
Innym składnikiem osobistego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości są amortyzatory bezpieczeństwa. Nowe wyroby z tego zakresu oferowane przez Protekt są zgodne jest z normą PN-EN 355.
Amortyzatory bezpieczeństwa typu ABW wykonano z taśmy poliamidowej. Wymiary urządzenia wynoszą 330x22x47 mm, a waga – 190 g. Amortyzatory oferowane są w długości 2 m (z zatrzaśnikiem) oraz 1,8 m (bez zatrzaśnika).
Amortyzator bezpieczeństwa LA 101
Fot. Protekt
Innym typem amortyzatora bezpieczeństwa jest typ LA 101 – urządzenie w postaci taśmy poliamidowej, służące do bezpośredniego przypięcia do szelek bezpieczeństwa i punktu konstrukcji stałej. Oferowany jest w wersji z i bez zatrzaśników, w długościach 1,2 i 1,6 m.
Materiałem konstrukcyjnym zatrzaśników w obydwu typach amortyzatorów może być, w zależności od modelu, stal galwanizowana, aluminium albo duraluminium.
Urządzenie samohamowne
Nowością w ofercie Protektu jest także urządzenie samohamowne WR 100.
Jest składnikiem indywidualnego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, skonstruowanym zgodnie z normą PN-EN 360. Urządzenie to, wyposażone w zatrzaśnik AZ 002ASI, z rozwijaną taśmą poliestrowo-kewlarową o szerokości 17 mm, przeznaczone jest do prac wymagających przemieszczania w stosunku do punktu zaczepienia. Jego długość wynosi maksymalnie 6 m, a masa 1,5 kg. Mechanizm blokujący umieszczono w obudowie kompozytowej. Przy stosowaniu tego urządzenia nie ma konieczności stosowania amortyzatora bezpieczeństwa.
Urządzenie samohamowne WR 100
Fot. Protekt
Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (167) 2010