Popularność minikoparek w naszym kraju rośnie z roku na rok. Spowodowane jest to głównie zmieniającymi się potrzebami firm w zakresie sprzętu, który kupowany jest z myślą o wykonywaniu konkretnych zadań, w tym przypadku na obszarach zabudowanych. Znajduje to także odzwierciedlenie w planach sprzedaży oraz ofertach największych dystrybutorów.
Minikoparki znajdują zastosowanie również przy remontach wnętrz np. obiektów zabytkowych. Na zdjęciu Case CX26B
Fot. Case
Case Construction/Intrac Polska
Jedynym autoryzowanym dealerem maszyn budowlanych Case Construction, w tym również przedstawionych minikoparek, na rynku polskim jest firma Intrac Polska.
Case Construction oferuje 10 modeli minikoparek – o wadze od 1600 do 5300 kg, mocy od 15 do 43 KM oraz maksymalnej głębokości kopania pomiędzy 240 a 390 cm. Do ich napędu zastosowane zostały nowoczesne silniki Yanmar i Mitsubishi, zapewniające niskie zużycie paliwa przy optymalnych parametrach pracy. Maszyny mają dwie prędkości jazdy – wolną i szybką.
Większość oferowanych modeli posiada w nazwie litery ZTS (Zero Tail Swing – CX17B ZTS, CX26B ZTS, CX30B ZTS, CX35B ZTS, CX39B ZTS CX45B ZTS, CX50B ZTS). Oznaczono nim minikoparki, których przeciwwaga podczas obrotu nie wychodzi poza obrys gąsienic. Warto zwrócić uwagę również na modele, które wyposażone są w system podwozia umożliwiający zmianę rozstawu gąsienic (CX17B ZTS i CX18B).
Kabiny minikoparek Case są ergonomiczne i przestronne. Dzięki dużym przeszkleniom gwarantują doskonałą widoczność na pole pracy. Komfort operatora zapewnia odpowiednie wyciszenie oraz izolowanie od wibracji.
Niewiele ważące minikoparki (jak widoczna na zdjęciu Case CX18B) mogą być transportowane na miejsce pracy za pomocą żurawia
Fot. Case
Minikoparki Case dostarczane są z lemieszem spycharkowym. Na maszynie można zamontować dodatkową instalację hydrauliczną na wysięgniku. Pozwala to na pracę z osprzętami takimi jak wiertnice czy młoty. Odpowiednio do potrzeb można dobrać również jedno z dwóch rodzajów ramion – krótkie lub długie.
Łatwy dostęp do wszystkich punktów serwisowych koparek skraca czas przeglądów czy codziennej obsługi technicznej.
Kubota/Polsad
Szeroką gamę produktów Kubota (traktory, kosiarki, ładowarki, koparki) oferuje firma Polsad Jacek Korczak z siedzibą główną w Kutnie (obchodząca w tym roku 25-lecie powstania). W zakresie maszyn budowlanych Kubota specjalizuje się w produkcji mini- i midikoparek w klasie 1–8 t, na tę chwilę oferując 31 modeli.
Obecnie dostępna seria KX to maszyny ze standardową przeciwwagą dającą większe siły rwania i lepszą stabilność. Seria U wyróżnia się konstrukcją kabiny i przeciwwagi, które dają tzw. zerowy promień obrotu, a tym samym pozwalają pracować maszyną na ograniczonych przestrzeniach.
Do ciekawych rozwiązań występujących standardowo lub wybranych modelach minikoparek Kubota należą: Auto Idling System automatycznie obniżający obroty silnika przy neutralnym położeniu dżojstika przez 4 s; tryb pracy Eco (nacisk na niskie zużycie paliwa) i Power (nacisk na zwiększoną moc, przy rozsądnym zużyciu paliwa), uchylny lemiesz spychający; podwójnie łamane ramię, ramię teleskopowe; dwie linie hydrauliczne na ramieniu do obsługi osprzętu; system Load Sensing wyczuwający obciążenie i dostosowujący moc koparki do aktualnego zapotrzebowania; klimatyzacja i pneumatyczny fotel.
Największa, jedna z najnowszych w rodzinie – koparka Kubota KX080-4 (zastąpiła model serii 3)
Fot. Kubota
Koparka do prac w mieście powinna być kompaktowa i mieć masę w zakresie 1,6–2 t. Kubota posiada trzy takie modele: KX016-4, KX018-4 oraz KX19-4. W Polsce najczęściej wybierany jest KX018-4. Maszyna napędzana jest 3-cylindrowym silnikiem diesla produkcji Kubota, chłodzonym cieczą o mocy 11,8 kW/16 KM. Ta optymalna wartość doskonale współgra z układem hydraulicznym zasilanym przez dwie pompy wielotłokowe i jedną zębatą, skutkując zwiększoną szybkością operowania ramieniem kopiącym oraz zwiększonymi siłami odspajania (na ramieniu 8,3 kN, na łyżce 15,9 kN). Do dyspozycji są dwie prędkości jazdy: 2,3 km/h na pierwszym biegu oraz 4,0 km/h na drugim. Uwagę zwraca konstrukcja ramienia kopiącego z siłownikiem zamontowanym na górze, przez co jest on o wiele mniej narażony na uszkodzenia. To samo ramię nominalnie osiąga głębokość kopania niemal 2,4 m. Możliwość natomiast skręcenia ramienia o 75 stopni w lewo i 60 stopni w prawo pozwala objąć łyżką obszerne pole robocze bez konieczności obrotu nadwozia. Ważnym atrybutem, stanowiącym wyposażenie standardowe jest hydraulicznie rozsuwane podwozie z 990 do 1300 mm uruchamiane w ciągu kilku sekund. Standardowym wyposażeniem jest także linia hydrauliczna.
Kabina operatora spełnia standardy bezpieczeństwa ROPS/TOPS/OPG. Duże szyby dają dobrą widoczność środowiska pracy, regulowany pneumatyczny fotel operatora, płaska podłoga zapewniająca więcej miejsca dla nóg, bardziej obszerne drzwi (większe o prawie 30% w stosunku do poprzedniej generacji) ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z maszyny. Pracę operatorowi dodatkowo usprawnia nowoczesny cyfrowy panel sterowania (pokazuje aktualną godzinę, liczbę mtg, obroty, temperaturę płynu chłodzącego, informuje o uruchomionych funkcjach i zagrożeniach).
Szeroko otwierane osłony w koparce Kubota KX019-4 ułatwiają jej codzienną obsługę i serwis
Fot. Kubota
Standardem we wszystkich koparkach Kubota jest Anti Thelf System. Ten swoistego rodzaju immobilizer powala na uruchomienie maszyny tylko za pomocą kluczyka, który jest do niej przypisany.
Takeuchi/Schäfer
Istniejąca od ponad 60. lat firma Schäfer, jako jeden z wiodących importerów maszyn budowlanych i przemysłowych w Niemczech, zajmuje się wyłączną dystrybucją maszyn Takeuchi, wśród których są koparki. W tym zakresie firma Schäfer proponuje minikoparki Takeuchi serii 200: TB 216, TB 228, TB 235 i TB 260.
Najważniejszą cechą wspólną maszyn jest seryjnie montowany Powertilt (w TB216 dostępny jako opcja), będący połączeniem hydraulicznego szybkozłącza z silnikiem obrotowym, którego spektrum pracy wynosi 174°. Silnik obrotowy ma dwukrotnie większą siłę powstrzymującą, od siły obrotu Powertiltu, co gwarantuje, że narzędzie zawsze pozostanie w wybranej pozycji. Można je błyskawicznie obrócić o 180° bez wychodzenia z kabiny. W ten sposób powstaje możliwość nabrania urobku np. przy podkopywaniu fundamentów, i użycia łyżki podsiębiernej jako przedsiębiernej. Seryjnie w maszynach TB 228, TB 235 i TB 260, montowane jest również szybkozłącze hydrauliczne Lehnhoff, otwierane i zamykane z kabiny. Przy używaniu narzędzi z adapterem Symlock koparki Takeuchi są więc wyjątkowo wszechstronne.
Minikoparkę Takeuchi TB 216 standardowo wyposażono w dwa haki dachowe. Za ich pomocą można szybko i bezpiecznie przenieść maszynę
Fot. Takeuchi
Takeuchi TB 235 ma seryjnie montowany Powertilt oraz szybkozłącze hydrauliczne Lehnhoff obsługiwane z kabiny
Fot. Takeuchi
Wszystkie przewody hydrauliczne Powertiltu i szybkozłącza umieszczone zostały na ramieniu i zabezpieczone przed zerwaniem. Ponadto maszyny mają dwa dodatkowe obwody hydrauliczne do zasilania zewnętrznych narzędzi. W opcji oferowany jest system sprzęgający Taklock, który spina lub rozpina narzędzia podłączone do obwodów hydrauliki (również pod ciśnieniem). Trzy większe maszyny zostały wyposażone w hak ładunkowy oraz alarm przeciążenia, zawory podtrzymania obciążenia i zawór bezpieczeństwa przy zerwaniu przewodów na głównym wysięgniku.
Tuleje gniazda obrotowego przegubu ramienia we wszystkich maszynach wykonano z hartowanej stali, dzięki czemu wyeliminowano luzy, co zwiększa żywotność i ma bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji oraz konserwacji. Również w podwoziu koparek konstruktorzy zastosowali szereg rozwiązań, które obniżają koszty eksploatacji i konserwacji. Są to m.in. trzykołnierzowe rolki i gąsienice Short-Pitch. TB 216 ma podwozie rozsuwane bezstopniowo w zakresie 980–1300 mm.
Charakterystyczna w koparkach Takeuchi jest konstrukcja rury wydechowej (TB 228, TB 235 i TB 260) rozwiązana tak, aby spaliny były odprowadzane do góry.
Koparki Takeuchi wyposażono w kabiny ze strukturą bezpieczeństwa ROPS/FOPS/TOPS (ROPS/OPG Level 1/TOPS w TB 216) zapewniające operatorowi maksymalną ochronę. Wydajny system ogrzewania i nawiewu, wygodny fotel z wysokim oparciem, szerokie wejście i przyciemniane proste szyby, odpowiadają za komfortowe warunki pracy. Seryjnie montowane jest radio z wejściem na odtwarzacz MP3. W modelu TB 216 do dyspozycji jest nowy panel sterowania z monochromatycznym wyświetlaczem LCD. W pozostałych maszynach zastosowano przejrzysty kolorowy wyświetlacz z trzema licznikami motogodzin.
Do napędu minikoparek Takeuchi stosowane są nowoczesne i oszczędne silniki wysokoprężne Yanmar spełniające normy emisji spalin EPA Tier 4.
Źródło: Forum Budowlane, nr 11 (222) 2014