Co jakiś czas na naszych łamach wracamy do tematu minikoparek. Ta grupa maszyn ciągle cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w przedsiębiorstwach zajmujących się układaniem i naprawą różnego rodzaju instalacji podziemnych. Przybliżamy zatem kolejne modele tych maszyn dostępne na krajowym rynku.
Minikoparka Bobcat E62 dysponuje zasięgiem 6230 mm i głębokością kopania 3815 mm
(ramię 1,6 m)
Fot. Bobcat
Stworzona „z wyprzedzeniem” potrzeb
Koparka Bobcat E62 została opracowana niejako „z wyprzedzeniem” potrzeb użytkowników, poprzez wyznaczenie nowych trendów w zakresie wydajności, ekonomii zużycia paliwa, lepszej kontroli i wysokiego komfortu operatora, przy równoczesnym zwiększeniu niezawodności, trwałości i niższych kosztach obsługi. 6-tonowa minikoparka E62 zastąpiła poprzedni model oznaczony symbolem E60.
Napędzana jest silnikiem wysokoprężnym Yanmar 4TNV94L o mocy o mocy 36,2 kW (przy 2200 obr./min), spełniającym wymogi normy Stage IIIA. Elektroniczny wtrysk paliwa w połączeniu z automatycznym przełączaniem na wolne obroty podczas bezczynności, skutkują optymalną ekonomiką pracy. Koparkę wyposażono w zmodernizowany układ hydrauliczny, zapewniający większe ciśnienia i poziomy przepływu. Standardowym wyposażeniem są układy hydrauliki podstawowej i pomocniczej, zapewniające dwukierunkowy i proporcjonalny przepływ dla większej wszechstronności. Ustawienia przepływu hydrauliki pomocniczej przystawek dostępne są na ekranie pomocniczym na nowym w pełni kolorowym wyświetlaczu LDC 5,7”, umieszczonym w kabinie.
Silniki jazdy wyposażone są standardowo w automatyczną skrzynię biegów, podnoszącą zdolność manewrową, szczególnie podczas zwrotów i niwelowania terenu, gdyż system automatycznie redukuje bieg przy większym obciążeniu.
Dla optymalizacji podnoszenia, maszynę wyposażono standardowo w zawory, podtrzymujące wysięgnik i ramię oraz w urządzenie ostrzegające o przeciążeniu. Podobnie jak inne modele koparek Bobcat, E62 ma funkcję wyrównywania lemiesza, ułatwiającą operatorowi pracę podczas niwelowania terenu.
Przestrzeń w kabinie ROPS modelu E62 jest porównywalna z kabinami znacznie większych maszyn segmentu średniego i ciężkiego. Duże drzwi zapewniają wygodne wsiadanie do i wysiadanie z koparki. Do komfortu operatora przyczynia się również dostępny w standardzie wysokowydajny układ klimatyzacji i ogrzewania z w pełni regulowanymi nawiewami.
Niski poziom emisji spalin oraz hałasu (97 dBA) sprawia, że koparka nadaje się do zastosowań w miejscach wymagających niskiego natężenia dźwięku oraz do pracy w godzinach nocnych. Poziom hałasu wewnątrz kabiny wynosi 73 dBA.
Jakość z jednego źródła
Kubota jest wiodącym producentem maszyn kompaktowych w segmencie do 8 t. Minikoparki tej marki są przyjazne dla środowiska, komfortowe i bezpieczne. Dzisiejsze maszyny z logiem Kubota charakteryzują się nowoczesnym wyglądem i spełniają wszystkie współczesne wymagania.
Minikoparki Kubota produkowane są w Niemczech w miejscowości Zweibrücken. Powstają wg japońskiej technologii w połączeniu z niemiecką precyzją. Właśnie to połączenie sprawia, że należą do maszyn cieszących się uznaniem najbardziej wymagających użytkowników. Zwłaszcza, że wszystkie elementy niezbędne do budowy pochodzą z Japonii, podzespoły i części wraz z silnikiem dostarcza jeden producent – firma Kubota.
Nową generację minikoparek Kubota reprezentują modele z oznaczeniem KX-04. W maszynach tych pracują silniki Kubota serii 4. Dzięki nowoczesnej konstrukcji zapewniają koparkom nie tylko dużą moc i lepsze parametry pracy, ale także w odpowiedzi na wymogi dotyczące ochrony środowiska, są cichsze.
Minikoparka Kubota KX018-04. Napędzana jest silnikiem Kubota o mocy 9,6 kW/13 KM.
Waży 1795 kg. Ma możliwość kopania na głębokość 2380 mm
Fot. Kubota
Minikoparki KX016-4, KX018-4 i KX019-4 mają największą w swojej klasie produktowej kabinę. Jej ergonomiczna konstrukcja gwarantuje operatorowi wydajną pracę. Wszystkie trzy modele mają możliwość hydraulicznego poszerzenia gąsienic do maksymalnej szerokości 1240 mm – w przypadku KX016-4, oraz do 1300 mm – w przypadku KX018-4 i KX019-4. Dzięki tej funkcji są w stanie dopasować się do wszystkich potrzeb na placu budowy.
W modelach KX018-4 i KX019-4 zastosowano system Auto-Shift-Travel, służący do automatycznego sterowania prędkością jazdy. Dzięki tej funkcji możliwe jest bardzo precyzyjne sterowanie prędkością, co jest szczególnie przydatne podczas kopania i wyrównywania.
Panel obsługi jest przyjazny nawet dla nowych użytkowników. Najnowszy system cyfrowy KICS (Kubota-Inteligent-Control-System) ulokowany w zasięgu wzroku operatora, nadzoruje, aktualizuje i pokazuje najbardziej istotne informacje. Przejrzysty i duży display, a także proste symbole informują operatora na bieżąco o aktualnym stanie pracy oraz o stanie technicznym maszyny. Dzięki dodatkowym funkcjom możliwa jest też szybka identyfikacja usterki, co znacznie skraca przestój.
Wnętrze kabiny koparki Kubota KX018-04
Fot. Kubota
Także konserwacja i przeglądy maszyn Kobota serii KX-04 są łatwe do przeprowadzenia, a to dzięki optymalnemu ulokowaniu pojedynczych elementów silnika podlegających serwisowaniu.
Więcej informacji na temat minikoparek Kubota można uzyskać w HKL Baumaschinen Polska Sp. z o.o. największego dealera maszyn budowlanych Kubota w Polsce.
Rozwiązanie dla profesjonalistów
Najmniejszym w rodzinie koparek Takeuchi serii 200 jest model TB 216. Przyjrzyjmy się mu bliżej. Najważniejszą cechą tej minikoparki jest hydraulicznie rozsuwane podwozie – bezstopniowo w zakresie 980–1300 mm. Odpowiedzialny za to siłownik teleskopowy został kompletnie osłonięty, co zapobiega uszkodzeniom tłoka przy rozsuniętym podwoziu. Wysokiej jakości podzespoły napędu, jak trzykołnierzowe rolki i gąsienice Short-Pitch gwarantują długie przebiegi i obniżają koszty eksploatacji i konserwacji.
Minikoparka napędzana jest wysokoprężnym silnikiem Yanmar o mocy 11,1/15,09 kW/KM, spełniającym normy emisji spalin EPA Tier 4. Hydraulika zmiennej wydajności umożliwia dokładne i silne procesy pracy, przy jednoczesnym niskim zużyciu paliwa.
Maszyna wyposażona jest w wysięgnik o nowej geometrii, dzięki której osiągana jest maksymalna wysokość przeładunku 2705 mm. Siłownik wysięgnika został osłonięty i przełożony na górę w celu zabezpieczenia przed szkodami spowodowanymi osprzętem.
TB 216 ma dwa dodatkowe obwody hydrauliczne. Pierwszy jest sterowany pedałem i przewidziany dla narzędzi rewersyjnych. Drugi obwód jest sterowany proporcjonalnie prawym joystickiem. W tej maszynie Powertilt jest dostępny w opcji i sterowany proporcjonalnie przez drugi obwód hydrauliczny. Dostępny jest również opcjonalnie system sprzęgający Taklock, który umożliwia spinanie lub rozpinanie dwóch lub trzech hydraulicznych obwodów jednocześnie. Również narzędzia pod ciśnieniem można w ten sposób bardzo łatwo spinać bez używania dodatkowych narzędzi.
Takeuchi TB 216. Masa maszyny wynosi 1865 kg, a uzyskiwane naciski na grunt jedynie 0,31 kg/cm2. Może kopać na maksymalną głębokość 2390 mm
Fot. Takeuchi
Warto bliżej przyjrzeć się kabinie koparki i jej wnętrzu. Oczywiście posiada ona strukturę bezpieczeństwa ROPS/OPG Level 1/TOPS, z zamontowanymi na dachu hakami, służącymi do przenoszenia maszyny za pomocą dźwigu. Wydajne ogrzewanie i nawiew, szerokie wejście oraz przyciemniane, proste szyby dają operatorowi komfortowe miejsce pracy. Ma on do dyspozycji fotel z wysokim oparciem, powłoką z materiału i możliwością ustawienia wagi oraz ergonomicznie ułożone i regulowane w wysokości podłokietniki. W standardowym wyposażeniu znajduje się radio z wejściem Aux na odtwarzacz MP3 oraz uchwyt na napoje. Przednia szyba ma możliwość wsuwania pod dach, co ułatwiają gazowe amortyzatory.
TB 216 jest także dostępna z daszkiem ochronnym. W tej wersji fotel operatora jest powlekany wodoodpornym tworzywem, a haki dachowe oferowane są w opcji.
Deska rozdzielcza znajduje się w bezpośrednim polu widzenia operatora i przekazuje wszelkie informacje o maszynie. Na wyświetlaczu LCD można odczytać m.in. ilość przepracowanych motogodzin i aktualny czas. Dodatkowo nowa deska rozdzielcza jest wyposażona w licznik motogodzin dla płynów – oleju silnikowego, oleju hydraulicznego, cieczy chłodzącej. Wszystkie punkty w menu wyświetlacza można wywołać i ustawić za pomocą trzech przycisków.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na długi lemiesz. Zapewnia on minikoparce TB 216 wysoką stabilność i dobrą widoczność przy plantowaniu. Materiał nie blokuje się między lemieszem i gąsienicami podczas jazdy wstecz. Do dyspozycji są również dodatkowe solidne rozszerzenia lemiesza.
Źródło: Forum Budowlane, nr 7 (218) 2014