Koparka Kubota KX019-4 ze względu na swoje wymiary ułatwia wykonywanie zadań na najbardziej ograniczonych przestrzeniach. Stąd też jest chętnie kupowana przez przedsiębiorców świadczących usługi na obszarach zurbanizowanych. Doceniane są także parametry robocze, podnoszące standardy w klasie wagowej 1,5–2,0 t oraz komfort pracy operatora.
Minikoparka Kubota KX019-4 w rękach sprawnego operatora
Fot. Forum Budowlane
W październiku 2018 roku minikoparkę KX019-4 kupiło przedsiębiorstwo Terstop Andrzej Strugalski z siedzibą w Warszawie. Firma istnieje na rynku od 1993 roku i świadczy usługi budowlane w zakresie remontów i renowacji.
„Od 2 lat prowadzimy również działalność usługą związaną z realizacją wykopów pod fundamenty, czy przyłącza wodno-kanalizacyjne. Prace te wykonujemy na posesjach, gdzie jest niewiele miejsca, stąd taki model. Jest to już trzecia minikoparka Kubota, jaka trafiła do naszego parku maszynowego” – mówi Piotr Strugalski, współwłaściciel firmy Terstop.
Minikoparkę KX019-4 mieliśmy okazję obserwować przy robotach ziemnych związanych z wykonywaniem przyłącza kanalizacyjnego. I tu potwierdzamy, że na tak małej przestrzeni, większa koparka, czy koparkoładowarka miałyby problem z wykonaniem, tego prostego zadania. Sprzyjające takim pracom, realizowanych na terenach miejskich, są wymiary maszyny: szerokość 990 mm (szerokość lemiesza 1300 mm) i wysokość 2350 mm. Do tego zaletami są jeszcze niska waga operacyjna zaledwie 1885 kg, a także bardzo cicha praca. Wg producenta generowany poziom hałasu nie przekracza 93 dB.
Firma Terstop jest już w posiadaniu jednej minikoparki KX019-4 oraz modelu KX018-4.
Piotr Strugalski, współwłaściciel firmy Terstop, docenił duże możliwości najmniejszych koparek Kubota
Fot. Forum Budowlane
„Marka Kubota została polecona mi przez znajomych z branży, którzy od wielu lat są użytkownikami koparek tego japońskiego producenta. Bardzo je sobie chwalą, głównie ze względu na doskonałe parametry i wytrzymałość. Także moje osobiste doświadczenia, po kupieniu pierwszej maszyny były jak najbardziej pozytywne, więc kiedy przyszedł czas na powiększenie zasobów, nie miałem żadnego problemu z wyborem” – kontynuuje Piotr Strugalski.
Nowa koparka KX019-4 została kupiona w spółce Agro-Metal z Ostrołęki. Firma zajmuje się sprzedażą profesjonalnych maszyn, urządzeń i narzędzi, materiałów eksploatacyjnych dedykowanych m.in. dla branży budowlanej, w tym również maszyn Kubota, a także wynajmem i serwisem. Terstop zamówił koparkę w standardowej konfiguracji, ze standardowym osprzętem w postaci trzech łyżek: 250–300 mm, 400–500 mm i 1000 mm (skarpowa). Sprzedawca udzielił gwarancji na 2 lata lub 1500 mtg.
Standardowo maszyna jest również wyposażona w rozsuwane z 990 do 1300 mm podwozie gąsienicowe
Fot. Forum Budowlane
Standardowo maszyna jest również wyposażona w rozsuwane podwozie gąsienicowe (990/1300 mm). Zastosowano gąsienice o szerokości 230 mm i tzw. krótkim skoku, co przekłada się na większy komfort jazdy i mniejsze wibracje przenoszone do kabiny. Podwójne rolki prowadzące zwiększają stabilność, minimalizują ryzyko detrakcji gąsienicy oraz wydłużają jej żywotność. Dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie przewodów zasilających układ jezdny w podwoziu, co eliminuje ryzyko ich uszkodzenia.
W modelu KX019-4 zastosowano system Auto Shift. W zależności od obciążenia, automatycznie zmienia przełożenie z biegu wyższego na niższy, co ma niebagatelny wpływ na komfort pracy operatora. Podczas zgarniania lemieszem lub skręcania na biegu wysokim, aby utrzymać maksymalną wydajność następuje samoczynna zmiana na bieg niższy, a operator może się skupić na wykonywanym zadaniu. Do wyboru są dwie prędkości jazdy: niska – 2,2 km/h oraz wysoka – 4 km/h, która pozwala w miarę szybko przejechać na kolejne miejsce pracy.
Uzupełnianie paliwa odbywa się z poziomu gruntu, a sygnał dźwiękowy zapobiega przelaniu. W standardzie minikoparka ma zabezpieczenie antywłamaniowe Kubota Anti-theft System
Fot. Forum Budowlane
Do napędu maszyny użyto niezawodnego, 3-cylindrowego silnika Kubota D902/BH o mocy 16 KM i pojemności 898 cm3.
„Koparka jest bardzo ekonomiczna. Po pełnym zatankowaniu można pracować przez prawie półtorej dnia. Z moich obserwacji wynika, że spalanie jest niewielkie i wynosi 2–3 litry na godzinę, przy wyższych obrotach” – mówi operator Jacek Maciejewski.
Uzupełnianie paliwa odbywa się z poziomu gruntu – wlew został umiejscowiony z prawej strony. Kubota zastosowała tu przydatne rozwiązanie, w postaci sygnału dźwiękowego informującego o napełnieniu zbiornika, zapobiegając przelaniu.
Operator Jacek Maciejewski chwali także komfortową – dodajmy największą w tej klasie maszyn – kabinę (ROPS/TOPS/OPG) z doskonałą widocznością. Obserwację miejsca pracy ułatwia unoszona pod dach, za pomocą siłowników gazowych, przednia szyba. Po zmierzchu można skorzystać z dwóch świateł roboczych na dachu oraz lampy na wysięgniku. Płaska podłoga daje wystarczająco dużo miejsca na nogi i ułatwia czyszczenie. Szerokie drzwi (aż o 30% szersze w porównaniu do wcześniejszych modeli) są przydatne, gdy zachodzi konieczność częstego wchodzenia i wychodzenia z kabiny. Duże znaczenie podczas całodziennej pracy, ma dla operatora amortyzowany pneumatycznie, wygodny fotel, który może dostosować do swojej wagi. Minikoparka nie ma klimatyzacji, ale o tej porze roku doskonale spisuje się system nadmuchu ciepłego powietrza.
Operator Jacek Maciejewski w przestronnej kabinie minikoparki KX019-4. Uprawniania zdobył w ubiegłym roku, w Centrum Szkoleniowym Lektor w Radzyminie
Fot. Forum Budowlane
Znajdujący się w prawym dolnym rogu panel kontrolny jest bardzo dobrze widoczny i przede wszystkim czytelny
Fot. Forum Budowlane
Nowoczesny panel sterowania jest umiejscowiony z prawej strony tak, że operator nie musi odrywać wzroku od środowiska pracy, aby kontrolować poziom paliwa, temperaturę i obroty silnika, czy odczytywać informacje o nadchodzącym przeglądzie.
Maszyna pracuje płynnie, za co odpowiada bardzo wydajny układ hydrauliczny zasilany przez pompy wielotłoczkowe, przy jednoczesnym zachowaniu dużej siły skrawania (7,8 kN na ramieniu i 15,9 kN na łyżce) oraz krótkich cykli roboczych. W standardzie operator ma do dyspozycji proporcjonalne sterowanie osprzętem w prawym dżojstiku. Może także zaprogramować do 5 różnych wartości przepływu oleju, w zależności od osprzętu, który używa w danej chwili. Dodatkowa, dwukierunkowa linia hydrauliczna poprowadzona została wewnątrz ramienia kopiącego tak, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia przewodów. To samo dotyczy siłowników wysięgnika i ramienia, które producent umieścił na górze.
Szeroko otwierane tylna i boczna osłona, ułatwiają dostęp i skracają czas codziennych czynności kontrolnych
Fot. Forum Budowlane
Nowy nabytek Terstop, jak do tej pory ma przepracowanych 180 mtg. Odbył się już pierwszy przegląd i wymiana oleju w układzie jezdnym. Warto zauważyć, że łatwy dostęp do punktów serwisowych KX019-4 ogranicza do minimum czas niezbędnych przeglądów. Za szeroko otwieraną osłoną boczną (z lewej strony) umiejscowiono akumulator i chłodnicę. Unoszona do góry osłona tylna, zapewnia zaś pełny dostęp do silnika oraz bezproblemową wymianę filtra powietrza i paliwa.
Na koniec jeszcze kilka ważnych parametrów pracy (z ramieniem 1190 mm). Minikoparka KX019-4 ma maks. zasięg w poziomie (od sworznia) 2840 mm, może kopać na głębokość 2580 mm i ładować na wysokość 3620 mm. AK
Źródło: Forum Budowlane, nr 3 (274) 2019