Podesty masztowe ruchome Scanclimber są w Polsce dobrze znane. W ostatnim czasie firma z Gniezna zwiększyła ten potencjał przez zastosowanie platformy, która ma zdolność dopasowania się do budynku niezależnie od jego kształtu. Nowy, rewolucyjny system platform nosi nazwę „Snake”.
Fot. Scanclimber
System „Snake” przeznaczony jest do stosowania z ruchomymi podestami masztowymi SC5000 oraz SC8000. Jego główną zaletą jest możliwość przystosowywania kształtu platformy podczas pracy na wysokości, bez konieczności użycia dodatkowych urządzeń i przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.
Rozwiązanie pozwala na łatwe omijanie przeszkód związanych z barierami architektonicznymi i tym samym zapewnia łatwy dostęp do elewacji.
Poszczególne pomosty platformy mogą być obracane względem siebie w zakresie 90°. Dają dostęp do wewnętrznych i zewnętrznych rurowych fasad z pojedynczego podestu dzięki zastosowaniu łączników w kształcie L i T.
Do zmontowania platform potrzeba niewielkiej ilości miejsca, co umożliwia ich zastosowanie i ułatwia dostęp w przypadku ciasnych hal przemysłowych. Mała waga poszczególnych komponentów platformy nie wymaga żadnego specjalnego środka transportu ani dźwigu do montażu. Sam montaż i demontaż jest szybki, co znacznie redukuje czas wykonania prac.
Z nowych platform można korzystać na dowolnej wysokości, a wytrzymała konstrukcja i użyte materiały pozwalają na swobodne użytkowanie w środowiskach szkodliwych.
Każdy pomost platformy typu „Snake” posiada uchwyt bezpieczeństwa, przeznaczony do przypięcia indywidualnego systemu zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości.
Rys. Scanclimber
Kluczowe obszary zastosowania nowego urządzenia to m.in.: przemysł naftowo-chemiczny – przy zbiornikach, silosach, itp.; elektrownie, elektrociepłownie, budownictwo mostowe, stocznie, budowa i regeneracja elektrowni wiatrowych.
Na stronie internetowej firmy Scanclimber można znaleźć więcej informacji o nowych platformach typu „Snake”, jak również o wszystkich produkowanych przez nią podestach masztowych oraz dźwigach budowlanych towarowo-osobowych i kominowych.
Źródło: Forum Budowlane, nr 9 (172) 2010