Peri: lider technologii samoczynnego wspinania

Ocena: 0
5935
Postęp, który dokonuje się obecnie w dziedzinie architektury wyznacza przyszły kierunek rozwoju budownictwa. Wielkie budowle o kształcie, wielkości i wysokości przewyższającym dotychczasowe możliwości, jeszcze całkiem niedawno były niewyobrażalne, dziś powstają na całym świecie. Inwestorzy i architekci prześcigają się w realizacji wyjątkowych projektów i równocześnie zwiększają wymagania efektywności czasu, bezpieczeństwa i ekonomiczności realizowanej budowy. To z kolei stawia ambitne zadania przed wykonawcami i dostawcami najbardziej zaawansowanych technologii. Dotyczy to zwłaszcza realizacji budynków i obiektów o znacznych wysokościach.

Kompleks Złote Tarasy
Fot. Peri


Opracowanie przez Peri technologii samoczynnego wspinania znacznie usprawniło realizację skomplikowanych konstrukcji inżynierskich. Stosowane rozwiązania Peri ACS – Automatic Climbing System oraz RCS – Rail Climbing System to produkty wiodącej techniki inżynierskiej oparte na wieloletnim doświadczeniu zdobytym w trakcie licznych inwestycji. Peri jako prekursor i niekwestionowany lider w dziedzinie nowoczesnej techniki deskowań od ponad 40 lat zwiększa innowacje w tym obszarze, dzięki czemu zapewnia ekonomiczność, szybkość oraz bezpieczeństwo prowadzenia robót przy wznoszeniu obiektów wysokich.

System samoczynnego wspinania ACS jest specjalistycznym urządzeniem projektowanym do etapowego wykonywania konstrukcji żelbetowych budowli. Deskowania oraz pomosty robocze tworzą integralny układ, który napędzany jest siłownikami hydraulicznymi. Mechanizm wspinania umożliwia samoczynny przesuw jednostek roboczych do góry lub na dół, dzięki czemu do przemieszczania systemu nie jest potrzebny żuraw. Zadeskowanie, rozdeskowanie i wspinanie odbywa się bez jego użycia, co znacznie przyspiesza postęp robót na budowie oraz umożliwia efektywne wykorzystanie go do innych prac. Przy tak wyrafinowanej technologii ogromne znaczenie ma zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Optymalnie projektowane pomosty zapewniają personelowi budowy komfortową i bezpieczną pracę w każdych warunkach atmosferycznych. W ten sposób realizacja może przebiegać szybciej, sprawniej i zdecydowanie wydajniej. Wszechstronność oraz uniwersalność pomostów systemu ACS umożliwia także w większości przypadków przenoszenie znacznych, dodatkowych obciążeń roboczych, jak np. zapas stali zbrojeniowej na kolejny etap betonowania lub maszt podajnika pompy do betonu. Indywidualnie opracowywane projekty zastosowania systemu ACS, dostosowane do najbardziej wymagających geometrii budowli i potrzeb wykonawców pozwalają znaleźć najkorzystniejsze rozwiązania, i gwarantują sukces budowie.

Wykonywanie robót budowlanych na znacznych wysokościach i skrajnie napiętych terminach realizacji z zachowaniem bezpieczeństwa, i higieny pracy jest w przypadku trudnych realizacji szczególnym wyzwaniem. Z myślą o podniesieniu efektywności pracy i jednocześnie wyeliminowaniu możliwości upadku z wysokości Peri wdrożyło system osłon zabezpieczających Peri RCS. Urządzenia te stosowane są zwykle przy budowie wysokich budynków i stanowią pełne zabezpieczenie krawędzi stropów dwóch wykonanych, i wykonywanej kondygnacji. System RCS to nie tylko osłona przed wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi, dzięki swojej kompleksowej konstrukcji spełnia także dodatkowe funkcje pomostów do schodni roboczych, platform do transportu materiału oraz nośnych układów wsporczych przy wykonawstwie elementów żelbetowych. Mobilny system napędu wspinania z agregatem hydraulicznym umożliwia przestawianie poszczególnych jednostek bez użycia żurawia. W związku z tym nakłady kosztowe na zastosowanie hydrauliki są minimalne i opłacalne również dla budynków o mniejszych wysokościach. Wykonawcy, którzy używali osłon zabezpieczających Peri RCS na swoich budowach wypowiadają się jednoznacznie o korzyściach płynących z tej technologii. Zastosowanie systemu RCS pozwoliło na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa, efektywniejsze wykonywanie prac oraz wielokrotnie przyczyniło się do skrócenia czasu budowy, co w konsekwencji gwarantowało osiągniecie zamierzonych celów.


Wieżowce Sea Towers w Gdyni
Fot. Peri


Za pomocą technik samoczynnego wspinania ACS i RCS inżynierowie Peri zracjonalizowali przebieg robót budowlanych w takim stopniu, iż tylko fizyczne właściwości, jak np. czas dojrzewania mieszanki betonowej, mogą ograniczyć dalszy postęp robót. Wysoce wykwalifikowana kadra Peri wspiera klientów w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii. Dzięki wiedzy oraz kwalifikacjom wypracowanym na wielu budowach jest w stanie sprostać każdemu wyzwaniu. Peri Polska ma tutaj szczególne doświadczenie zdobywane przez wiele lat przy kluczowych inwestycjach w Polsce oraz w projektach międzynarodowych. Dowodem tego jest kilkanaście obiektów na terenie kraju, które zostały zrealizowane z zastosowaniem technologii samoczynnego wspinania. Trzeba podkreślić, że spośród dostawców deskowań jedynie Peri stosuje tę technologię w Polsce. Jako przykład wieloletniego doświadczenia w budownictwie wysokim należy wymienić budowy zrealizowane w Warszawie (biurowce: Warszawskie Centrum Finansowe, Business Research Center, Rondo 1; pylon Mostu Świętokrzyskiego; kompleks Złote Tarasy; Platinum Towers; Hotel Intercontinental i tymczasowo przerwaną inwestycję Złota 44) oraz w Trójmieście (pylon mostu im. Jana Pawła II w Gdańsku i wieżowce Sea Towers w Gdyni). Pomimo skomplikowanej i zmiennej geometrii konstrukcji tych obiektów wdrożenie systemów Peri zagwarantowało pewną, bezpieczną i terminową realizację powierzonych zadań.


Budowa pylonu mostu w ciągu autostradowej obwodnicy Wrocławia
Fot. Peri


Obecnie z użyciem technologii samoczynnego wspinania realizowane są dwie budowy we Wrocławiu. Pierwszą z nich stanowi najwyższy w Polsce (wysokość 122 m) pylon mostu przez rzekę Odrę w ciągu autostradowej obwodnicy Wrocławia. Z uwagi na zmienną geometrię konstrukcji pylonu w każdym etapie betonowania, wysokie wymagania jakościowe oraz konieczność wykonywania poszczególnych etapów w cyklu 4-dniowym konstrukcja realizowana jest z użyciem indywidualnego systemu ACS oraz deskowań ściennych Vario. Druga inwestycja to kompleks wielofunkcyjny Sky Tower, gdzie wykonanie ponad 200-metrowego wieżowca odbędzie się przy pomocy systemów ACS, jak również RCS w 7-dniowym cyklu realizacji jednej kondygnacji.

Peri Polska mając duże doświadczenie w realizacji złożonych i trudnych zadań inżynierskich jest niezawodnym partnerem wielu wykonawców. Posiadając dopracowane nowoczesne technologie oraz know-how z zakresu metod wznoszenia wysokich obiektów, może zaoferowć profesjonalne rozwiązania dla najbardziej skomplikowanych projektów architektonicznych.

Źródło: Forum Budowlane, nr 6 (169) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ