Obudowy SBH w pytaniach i odpowiedziach

Ocena: 0
5126
Obudowy wykopów są powszechnie wykorzystywane przez firmy prowadzące roboty ziemne. Wśród nich dużą popularnością cieszą się zabudowy marki SBH.

Kadra techniczna Top Market na placu firmy w Wiązownie pod Warszawą
Fot. Top Market


Forum Budowlane: Gdzie w Polsce można kupić lub wynająć obudowy SBH?

Top Market: SBH Tiefbautechnik GmbH jest niemieckim przedsiębiorstwem zajmującym się projektowaniem i produkcją obudów wykopów. SBH jest zarówno nazwą przedsiębiorstwa, jak i nazwą systemów.

Od 1986 roku SBH jest partnerem firm budowlanych w jakościowej technice prac poniżej poziomu ziemi. W ośrodku w Heinsbergu powstają praktycznie sprawdzone rozwiązania: od ultralekkich aluminiowych obudów szalunkowych dla mniejszych przedsięwzięć budowlanych z lekkim sprzętem, aż do potrójnych obudów słupowo-płytowych dla dużych głębokości.

Systemy SBH od 1995 r. oferuje na rynku polskim wyłączny przedstawiciel – firma Top Market, z siedzibą w Wiązownie k. Warszawy. Prowadzi zarówno ich sprzedaż, jak i wynajem na czas prowadzonych robót.

FB: Jakie systemy znajdują się w ofercie?

Top Market: Występują dwa główne systemy obudów wykopów SBH, z których każdy oferowany jest w szerokiej gamie rozmiarów. Pierwszy to obudowy do stosowania w gruncie stabilnym:
  • ręczne z hydrauliczną rozporą, zalecane do głębokości 2,0 m;
  • aluminiowe, do 2,4 m;
  • lekkie stalowe, do 3,0 m.
Drugi obejmuje obudowy do stosowania w gruntach niestabilnych. Bezpieczne obciążenie robocze, a tym samym głębokość instalacji jest uzależniona w tym przypadku od długości zastosowanych płyt. Są to obudowy:
  • typu lekki boks, głębokość instalacji 4,4–6,0 m;
  • typu ekstra boks, 5,1–6,0 m;
  • typu standard boks, 5,9–6,0 m;
  • typu boks punktowy, dla studni kanałowych, 4,0 m;
  • typu boks przeciągany, rekomendowane do głębokości 3,0 m;
  • typu boks dla dużych średnic rur, do 4,0 m;
  • słupowo-płytowe z pojedynczą prowadnicą, do 4,0 m;
  • słupowo-płytowe z podwójną prowadnicą, do 7,6 m;
  • słupowo-płytowe z potrójną prowadnicą, do 10,0 m;
  • typu komora dylowa, przy kolizjach poprzecznych, do 6,0 m;
  • typu pressbox, hydrauliczna obudowa do kolizji poprzecznych, do 7,0 m;
  • z profili walcowanych, do 12,0 m.
Szczegółowy opis oferowanego asortymentu jest dostępny w katalogu SBH oraz na stronie internetowej.



Obudowy słupowo-płytowe SHB z rozporami rolkowymi w wykopie przy ul. Modlińskiej w Warszawie. Szerokość wewnętrzna obudowy 6,0 m. Obudowy wynajęto w firmie Top Market. Zadanie realizuje przedsiębiorstwo Sack Invent Poland Sp. z o.o.
Fot. Top Market

FB: Jakie są ogólne zasady właściwego doboru obudów?

Top Market: Na wybór odpowiedniego systemu mają wpływ: głębokość i przebieg wykopu, rodzaj gruntu, woda gruntowa, obciążenia dodatkowe (ruch uliczny, zabudowa), długość i średnica rur.

Wielkość parcia gruntu nie może przekraczać podanego przez producenta bezpiecznego obciążenia roboczego dla danego systemu obudowy.

Szerokość roboczą i położenie dolnych rozpór określa średnica rur. Dla danej wysokości prześwitu zalecane jest wkalkulowanie podstawy rury i kilku cm przestrzeni roboczej. Im głębiej mogą zostać wstawione dolne rozpory, tym lepszy jest układ statyczny.

Z klei dla szerokości roboczej jest istotna przestrzeń uwzględniająca zasypanie rury i zagęszczenie materiałów wypełniających. Szerokości robocze odpowiadają długości rozpory i wyznaczają ilość wymaganych przedłużek.

Długość rury określa jak duży jest odstęp pomiędzy rozporą i przez to jaka musi być długość płyty.
Maks. długość przepustu rury jest podana w informacjach technicznych systemu obudowy. Przy podobnych płytach dopuszczalne obciążenie parciem gruntu zmniejsza się wraz ze wzrostem długości płyty. Największy moment zginający i deformujący występuje w środku płyty, zmniejszenie go następuje przez wybranie krótszej płyty lub o większej grubości, ew. innego systemu obudowy.

Wybór systemu zdeterminowany jest także głębokością wykopu. Przykładowo dla obudów typu boks i słupowo-płytowych zaleca się przyjęcie granicy przy głębokości wykopu 4,0 m. Teoretycznie można by stosować boksy na głębokości do 6,0 m, umieszczając boksy nadstawkowe na boksach podstawowych. Jednakże istnieje niebezpieczeństwo, że nie da się podnieść boksów z wykopu wskutek olbrzymich sił tarcia i adhezji oraz dużego ciężaru. Leżące naprzeciwko ściany obudowy są połączone przegubowo pracującymi rozporami, w trakcie jednostronnego zagłębiania i wydobywania zakreślają równoległobok ze stale zmieniającą się szerokością.

Inaczej jest przy obudowie słupowo-płytowej. Tutaj każdy element obudowy jest wciskany i wydobywany pojedynczo, a ściany obudowy pozostają równoległe, szerokość szalunku nie ulega zmianie. Tak więc przy głębokości przekraczającej 4,0 m zaleca się stosowanie obudów systemu słupowo-płytowego.

FB: Jakich maszyn używa się przy instalowaniu obudów w wykopie?

Top Market:
Montaż i demontaż obudów wykopów SBH jest przewidziany odpowiednimi dla poszczególnych systemów koparkami hydraulicznymi, i tak:
  • dla obudowy aluminiowej, w zależności od głębokości – są to minikoparki 3–9 t;
  • dla lekkiej obudowy stalowej i typu komora dylowa – koparki 9–13 t;
  • dla obudów typu boks podstawowy – koparki 12–18 t, z nadstawką – koparki 18–30 t;
  • dla obudów typu boks dla dużych średnic, boks punktowy, słupowo-płytowy z pojedynczą prowadnicą oraz pressbox – koparki 18–30 t;
  • dla obudowy typu boks przeciągany – koparki gąsienicowe 30–50 t;
  • dla obudowy z podwójną prowadnicą, do głębokości 6,2 m – koparki gąsienicowe 24–31 t.

FB: Na co zwrócić uwagę podczas zabudowy i wydobywania szalunku z wykopu?

Top Market:
Warunkiem bezkolizyjnego użytkowania obudowy wykopu jest właściwy dobór systemu dla realizowanego zadania i warunków budowy. Należy bezwzględnie przestrzegać dostarczanych przez producenta instrukcji użytkowania opracowanych i dostarczanych dla każdego systemu, oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów bhp.

Dla obudów pogrążanych wraz z pogłębianiem wykopu, należy ściśle stosować się do podanych „skoków” jednorazowego wciskania i wydobycia, nie przekraczając również „skoku” naprzemiennego zagłębiania i wydobycia ścian. Wszystkie systemy są przewidziane do montażu metodą wstawiania lub podkopywania i wciskania, nie wymagają wbijania, z wyjątkiem profili stalowych montowanych za pomocą wibromłotów.

Źródło: Forum Budowlane, nr 9 (172) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ