Tak jak wszystkie maszyny również konstrukcje minikoparek podlegają ciągłym zmianom i udoskonaleniom. Producenci rozszerzają także gamę oferowanego sprzętu wprowadzając nowe modele. Wszystkie te działania mają na celu zaspokojenie różnorodnych potrzeb użytkowników.
Wnętrze kabiny minikoparki Case CX18B
Fot. Case
Case CX
W ofercie Case’a znajduje się 10 modeli minikoparek – od masy 1400 kg do prawie 5000 kg – i mocach silników odpowiednio od 15 do 43 KM. W modelach CX15B, CX17B–ZTS, CX18B pracuje silnik Mitsubishi, a w pozostałych silnik Yanmar. Silniki zostały tak dobrane, aby zapewnić maszynie doskonałe parametry pracy przy zachowaniu niskiego zużycia paliwa. Minikoparki posiadają dwie prędkości jazdy – wolną i szybką.
Spośród tych modeli 8 posiada w nazwie oznaczenie ZTS (Zero Tail Swing). Oznacza ono minikoparki, których przeciwwaga podczas obrotu nie wychodzi poza obrys gąsienic. Jest to bardzo duży atut tych maszyn. Operator podczas pracy nie musi się obawiać, że zaczepi o jakąś przeszkodę przeciwwagą. Całą swoją uwagę może skupić na właściwej pracy. Spośród bogatej oferty minikoparek na wyróżnienie zasługują modele CX17B-ZTS i CX18B, które wyposażone są w system podwozia umożliwiający zmianę rozstawu gąsienic.
Największa w „rodzinie” minikoparka Case CX50B-ZTS
Fot. Case
Kabiny minikoparek, jak na tej wielkości maszyny, są bardzo przestronne i dzięki dużym przeszkleniom zapewniają doskonałą widoczność dookoła maszyny. Kabiny są odpowiednio wyciszone i izolowane od wibracji silnika i innych elementów maszyny. Do sterowania jazdą służą dźwignie lub pedały, a do sterowania osprzętem kopiącym dwa joysticki hydrauliczne.
Każda minikoparka jest wyposażona w lemiesz spycharkowy, jak również może być wyposażona w dodatkową instalację hydrauliczną na wysięgniku, co pozwoli na zainstalowanie dodatkowych narzędzi takich jak młot czy wiertnica, czyniąc minikoparkę jeszcze bardziej wszechstronną. Przy każdej maszynie możemy wybrać jeden z dwóch rodzajów ramion – krótkie lub długie.
W minikoparkach Case dzięki przemyślanej konstrukcji zapewniony jest bardzo dobry dostęp do wszystkich punktów serwisowych, co wpływa na skrócenie czasu wykonywania poszczególnych przeglądów.
Więcej szczegółów można uzyskać w firmie Intrac Polska, gdzie można liczyć na fachową obsługę i doradztwo w zakresie doboru odpowiednich maszyn.
Takeuchi seria 200
Firma Takeuchi poszerzyła swoją bogatą ofertę minikoparek o trzy modele należące do nowej serii 200. Maszyny oznaczone zostały symbolami TB 228, TB 235 i TB 250. Ich ciężar roboczy wynosi odpowiednio 2,8; 3,5 oraz 4,9 t. Maszyny zostały „uzbrojone” w wiele innowacyjnych rozwiązań i systemów.
Seryjnym wyposażeniem jest system Powertilt, do szybkiej wymiany osprzętu z wahliwym silnikiem hydraulicznym, który pozwala dodatkowo na obrót narzędzi w prawo i lewo w zakresie do 180°. Rozwiązanie to umożliwia m.in. podkopywanie fundamentów i rur, w przypadku twardych gruntów, boczne odchylenie łyżki powoduje, że siła zrywająca jest wielokrotnie zwiększona. Operator obsługuje system Powertilt za pomocą suwaka umiejscowionego na prawym joysticku. Główne łożysko zespołu obrotowego jest wyposażone w tuleje, które zostały wykonane z hartowanej stali, co zapewnia wysoką wytrzymałość i odpowiednio mały luz. Producent zadbał o zabezpieczenie przed uszkodzeniem przewodów hydraulicznych powiązanych z systemem; umieścił je na ramieniu koparkowym.
Koparka Takeuchi TB 235
Fot. Takeuchi
Seria 200 korzysta z narzędzi z adapterem Symlock. Urządzenie do szybkiej wymiany zasilane jest łącznie przez siedem przewodów hydrauliki dodatkowej Powertilt i dwa kompletne obiegi dla hydraulicznych narzędzi zawieszanych, takich jak np. chwytak wielofunkcyjny lub sortujący, chwytak wahliwy lub szczypce do układania kostki brukowej.
Minimaszyny serii 200 wyposażono w urządzenie do automatycznej zmiany biegów w zależności od obciążenia. Komfort pracy operatora zwiększa ponadto przechylna kabina, która ułatwia dostęp do systemów podlegających okresowym konserwacjom i przeglądom. Struktura kabiny, obejmująca rozwiązania ROPS, FOPS i TOPS, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo operatorowi.
Firma Takeuchi zadbała także o taki szczegół, jak konstrukcja układu wydechowego. Strumień spalin został skierowany ku górze. Zapobiega to uszkodzeniom ścian budynków, i sprawia, że osoby znajdujące się blisko maszyny nie są narażone na wdychanie spalin.
Standardowym wyposażeniem koparek serii 200 jest pakiet oświetleniowy obejmujący reflektory robocze oraz tylne światła pozycyjne. Do napędu hydrauliki składającej się, w każdym modelu z czterech pomp, służą silniki Diesla, spełniające oczywiście wymagania normy Tier 3.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o lemieszu. Posiada on podwójną ściankę i jest przymocowany do maszyny za pomocą ramion o profilu skrzynkowym. Konstrukcja lemiesza zapewnia wysoką odporność na skręcanie.
Wacker-Neuson 2404
Wacker-Neuson uzupełnił swoją linię produkcyjną o nowy typ minikoparki, model 2404. Waga transportowa tej maszyny wynosi 2190 kg. Maszyna wyposażona jest w 3-cylindrowy silnik Yanmar 3TNV76 o mocy 24,3 KM. Jest to znana i sprawdzona jednostka z modelu 1703. Maszyna standardowo wyposażona jest w gąsienice gumowe o szerokości 250 mm oraz ramię pozwalające kopać do głębokości 2720 mm.
Od pozostałych minikoparek Wacker-Neuson, model 2404 wyróżnia się nowym typem kabiny FOPS/TOPS/ROPS, która została zbudowana na bazie projektu kabin i wieloletnich doświadczeń wyniesionych z użytkowania minikoparek Wacker-Neuson serii 03.
Założeniem było, wprowadzenie jak najmniejszej ilości zmian w maszynie bazowej dla zachowania charakterystycznego wyglądu Wacker-Neuson. Dzięki temu zachowane zostały parametry takie jak waga i wymiary maszyny. Nowa kabina wyróżnia się jeszcze lepszą widocznością i większą przestrzenią na nogi operatora, co przekłada się na bardziej komfortową i prostszą obsługę. Dla lepszej wentylacji zastosowano dzieloną przednią szybę z mechanizmem, który pozwala wsunąć górną część szyby pod dach. Dolna część okna daje się łatwo podpiąć pod górną część, wówczas pod dach wsuwana jest całość. Kabina może być także w prosty sposób zupełnie zdemontowana. Ponadto posiada dwa wygodne uchwyty transportowe, dzięki którym możliwe jest podnoszenie całej maszyny. Nowy typ kabiny zostanie zastosowany od roku 2010 także w modelach 17032 i 20032.
Minikoparka Wacker-Neuson 2404 z nowym typem kabiny FOPS/TOPS/ROPS
Fot. Wacker-Neuson
Minikoparka 2404 dostępna jest w dwóch wersjach: standard i VDS (Vertical Digging System), która pozwala na poziomowanie górnej struktury koparki w zakresie 15° z każdej strony. System VDS umożliwia kopanie pionowe nawet, gdy pracuje się na stromych zboczach. Wg producenta największą zaletą nowego modelu 2404 jest jego stabilność.
Wszelkie informacje dotyczące maszyn Wacker-Neuson można uzyskać w oddziałach autoryzowanego przedstawiciela marki w Polsce, firmy HKL Baumaschinen Polska Sp z o.o.
Źródło: Forum Budowlane, nr 2 (165) 2010