Nowe 5-6-tonowe minikoparki z serii R2 od firmy Bobcat

Ocena: 4.9
7130

Firma Bobcat wprowadziła na rynek nową generację 5-6-tonowych minikoparek z serii R2zgodnych z normą Stage V – to nowe modele E50z, E55z oraz E60. Maszyny z serii R2 oferują wiele nowych najnowocześniejszych funkcji i opcji, takich jak wyjątkowy, wyróżniony nagrodami zaawansowany system wybieralnego sterowania pomocniczym układem hydraulicznym (A-SAC) oraz nowatorski system automatycznego napinania gąsienic (ATTS). Dostawy pierwszych minikoparek z serii R2 rozpoczną się na początku 2021 r.

 

 

Robert Husar, dyrektor ds. linii produktów minikoparek na region EMEA w firmie Bobcat, powiedział: „Z radością przedstawiamy nowe 5-6-tonowe minikoparki Bobcat z serii R2. Przy ich konstrukcji korzystaliśmy ze szczegółowych konsultacji z naszymi klientami na każdym jej etapie. Imponująca stylistyka tych nowych maszyn wskazuje na ich solidną i dynamiczną konstrukcję oraz doskonałe wykończenie i dopasowanie. Wszystkie z tych modeli stanowią najlepsze w swojej klasie połączenie wysokiej jakości, doskonałej stabilności i płynnego sterowania wszystkimi funkcjami roboczymi.” 

 

Nowe modele dostosowane do różnych odbiorców

 

W modelach E50z oraz E55z wyjątkowe rozwiązanie zerowego zachodzenia nadwozia (ZHS) zapewnia dodatkowy poziom ochrony w porównaniu ze standardową konstrukcją z zerowym zachodzeniem tyłu (ZTS), dając większą pewność podczas obsługi maszyny w pobliżu ścian. Dzięki rozwiązaniu ZHS obrót nadwozia E50z oraz E55z nie wykracza poza obrys gąsienic. Obejmuje to siłownik przesuwu osi obrotu wysięgnika, przednie narożniki, uchwyty, światła, a nawet drzwi w położeniu otwartym i zamkniętym.

 

Model E50z ZHS to łatwa w użytkowaniu, solidna maszyna zoptymalizowana pod kątem potrzeb rynku wynajmu maszyn i zapewniająca nowy poziom komfortu operatora i funkcje niezbędne dla wymagających operatorów i właścicieli. Masę modelu E50z zwiększono i zoptymalizowano, aby zapewnić maksymalną stabilność, dzięki czemu można było zastosować długie ramię jako wyposażenie standardowe. E55z to model o zwiększonej wydajności – to największa i najmocniejsza maszyna Bobcat o konstrukcji ZHS.

 

Nowa E60 to model flagowy serii R2 we wszystkich aspektach – model o konwencjonalnym obrocie nadwozia ma mocniejszy silnik, większą kabinę i kilka innych wyjątkowych rozwiązań. W modelu E60 przeciwwaga wychodzi poza obrys gąsienic o jedyne 280 mm, co pozwala na pracę maszyny w ograniczonej przestrzeni. Dzięki temu maszyna ta jest idealnym narzędziem do wymagających zastosowań, gdzie wydajność jest priorytetem. 

 

Minikoparki z serii R2 są teraz napędzane sprawdzonymi nowymi silnikami wysokoprężnymi Stage V o wysokim momencie obrotowym Bobcat D18 (E50z/E55z) oraz D24 (E60), zaprojektowanymi specjalnie do sprzętu kompaktowego firmy Bobcat w oparciu o sprawdzoną konstrukcję montowaną w tysiącach maszyn Bobcat na całym świecie. Nowe silniki zwiększają ogólną wydajność maszyny, spełniając najsurowsze normy dotyczące emisji Stage V. Wykorzystanie filtra DPF pozwala na użytkowanie minikoparek w strefach o ograniczonej emisji, takich jak centra miast. 

 

 

Operator w centrum uwagi

 

Podobnie jak w przypadku bardzo popularnych maszyn 2–4-tonowych z serii R wprowadzonych w 2018 r., przy projektowaniu nowych minikoparek z serii R2 konstruktorzy mieli w centrum uwagi operatora, ale teraz poszli z tą filozofią jeszcze dalej. 

 

Dzięki temu operatorzy czują się jeszcze bardziej komfortowo podczas pracy z tymi maszynami. Wszystkie trzy koparki zapewniają najlepszą w swojej klasie, przestronną kabinę, zapewniającą miejsce tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, z większym prześwitem nad głową, większą przestrzenią na nogi i mnóstwem schowków. Wygodny fotel, który opcjonalnie może być podgrzewany i wyposażony w zagłówek, sprawia, że operatorzy z przyjemnością będą spędzać cały dzień w tych nowych maszynach. Nowy 5-calowy wyświetlacz oraz opcjonany 7-calowy wyświetlacz dotykowy z wbudowanym radiem i kamerą cofania sprawiają, że komfort użytkowania i widoczność osiągnęły zupełnie nowy poziom.

 

Nowe minikoparki z serii R2 są wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak główny zawór sterujący najnowszej generacji, joysticki z dwiema krzywymi reakcji oraz proporcjonalne przesuwanie osi obrotu wysięgnika kontrolowane za pomocą suwaka pod kciukiem. Tradycyjna wydajność maszyn Bobcat oraz doskonała sterowalność sprawiają, że gdy operatorzy zasiądą w kabinie, nowe koparki wydają się być przedłużeniem ich rąk. 

 

Aby mieć pewność, że operatorzy mogą pracować precyzyjnie i bezpiecznie, nowe koparki zapewniają najlepszą w swojej klasie widoczność panoramiczną z kabiny dzięki solidnym, ale wąskim słupkom, więc operator ma pełną widoczność obszaru roboczego wokół maszyny. Funkcje takie jak wydajne odparowywanie, światła diodowe, wycieraczki z pracą przerywaną oraz podgrzewane tylne okno zapewniają odpowiednią widoczność w każdych warunkach pogodowych.

 

Zwiększona uniwersalność

 

Maksymalnie pięć linii pomocniczego układu hydraulicznego mocowanych na ramieniu oraz opcjonalne rozwiązanie A-SAC pozwalają na szeroki wybór opcji dostosowania maszyn, spełniając wszelkie wymagania osprzętu, co jeszcze zwiększa rolę tych koparek jako doskonałych nośników narzędzi. System A-SAC to wyjątkowe rozwiązanie, pozwalające operatorom dostosować schematy sterowania pomocniczych układów hydraulicznych w minikoparkach Bobcat w zależności od ustawionych preferencji użytkowania osprzętu hydraulicznego.

 

System A-SAC jest obsługiwany przy użyciu przycisków wygodnie umieszczonych w górnej części joysticków w kabinie. W połączeniu z przełącznikiem A-SAC na tablicy przyrządów pozwalają one operatorowi na wybranie jednego z siedmiu prekonfigurowanych schematów sterowania, dzięki którym podczas pracy może on cały czas trzymać ręce na joystickach. Zapewnia to większą wydajność i pozwala oszczędzić czas oraz pieniądze, które byłyby tracone z powodu konieczności przyzwyczajenia się do nowych trybów pracy lub dostosowania maszyny.

 

Doskonała stabilność

 

Nowe maszyny z serii R2 są zaprojektowane tak, aby zapewniały doskonałą stabilność niezależnie od kąta w dowolnej sytuacji, nawet przy kopaniu z boku lub przy przenoszeniu ciężkich ładunków. Ulepszona konstrukcja przeciwwagi oraz rolki z podwójnym kołnierzem gwarantują doskonałą stabilność boczną i zapewniają operatorom jeszcze większą pewność w każdej sytuacji.  

 

Wytrzymała i solidna konstrukcja

 

Wysokowytrzymałe stalowe kanały boczne oraz przeciwwaga działająca jak zderzak pomagają chronić najważniejsze podzespoły wewnętrzne, a inne istotne elementy, takie jak światła i węże, mają dodatkowe zabezpieczenia. Maszyny z serii R2 można również opcjonalnie wyposażyć w opatentowany układ siłownika w wysięgniku (CIB), który zapewnia maksymalną ochronę siłownika wysięgnika oraz zaworu utrzymania ciśnienia ramienia. 

 

Układ automatycznego napinania gąsienic Bobcat 

 

Inną nową opcją jest układ automatycznego napinania gąsienic Bobcat (ATTS), który wykorzystuje ciśnienie układu hydraulicznego maszyny do zapewniania odpowiedniego napięcia gąsienic. Napięcie gąsienic można regulować, aby dostosować je do warunków terenu, na którym pracują. Sprawia to, że praca jest wydajniejsza i pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Właściwe napięcie gąsienic wydłuża ich żywotność. Układ eliminuje potrzebę ręcznego napinania gąsienic, zmniejszając przestoje w pracy maszyny, wydłużając żywotność elementów podwozia (gąsienice, rolki) oraz ułatwiając wymianę gąsienic.

 

Dane techniczne minikoparek z serii R2

 

 

E50z

E55z

E60

Masa robocza

4975 kg

5346 kg

5685 kg

Moc silnika

31,3 kW

36,4 kW

41 kW

Maksymalny moment obrotowy

157 Nm

183 Nm

193 Nm

Wydajność pompy

99 l/min

138,6 l/min

138,6 l/min

Szerokość

1960 mm

Wysokość

2546 mm

2566 mm

2566 mm

Maks. głębokość kopania

3553 mm

3434 mm

3981 mm

Maks. zasięg na poziomie podłoża

5922 mm

5843 mm

6256 mm

 

Źródło: Informacja prasowa Bobcat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Najczęściej czytane

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ