Motopompy. Czym kierować się przy wyborze

Ocena: 5
12970
Czym kierować się przy wyborze motopompy? Przed decyzją o zakupie motopompy, powinno się jasno określić cel jej użycia oraz zadania jakie będą przed nią stawiane. Takie podejście pozwoli optymalnie dobrać parametry urządzenia.
Półszlamowa motopompa Pezal PGP30T
Fot. Pezal


W zależności od zastosowania, wyróżnia się następujące rodzaje motopomp: do wody czystej, wysokociśnieniowe do chemikaliów, pływające, półszlamowe, szlamowe.

Motopompy do wody czystej nadają się do wypompowywania wody ze zbiorników wodnych, przepompowywania wody z rzek, podlewania. Najczęściej są używane przez ogrodników i rolników. Urządzenia charakteryzuje wysoka wydajność w stosunku do masy motopompy, małe ciśnienie tłoczenia oraz niska wysokość podnoszenia.

Motopompy wysokociśnieniowe przeznaczone są do tłoczenia wody czystej pod wyższym ciśnieniem. Charakteryzują się wysoką wartością parametru podnoszenia. Stosowane mogą być np. w bardziej rozbudowanych systemach nawadniających na profesjonalnych uprawach rolnych, gdzie wymagane są długie linie przesyłowe i wydajne pompy spalinowe.


Wysokowydajna motopompa Pezal PGP-30
Fot. Pezal


Pompy do chemikaliów używane są najczęściej w przemyśle, gdzie mamy do czynienia z różnego rodzaju substancjami chemicznymi od kwasów na zasadach kończąc. Jednocześnie pompy tego rodzaju mogą służyć do pompowania wody pitnej.

Motopompy pływające są bardzo praktycznymi urządzeniami gdyż dają możliwość umieszczenia ich praktycznie w każdym zbiorniku wodnym, bez lokalizowania odpowiedniego miejsca na brzegu. Dodatkowym ułatwieniem jest brak węża ssącego dla tego typu pomp spalinowych.

Motopompy półszlamowe przeznaczone są do pompowania medium z zanieczyszczeniami stałymi o dużych rozmiarach. Mogą być stosowane do usuwania wody z wykopów, piwnic i studzienek kanalizacyjnych podczas akcji powodziowych i po zalaniach. Stanowią alternatywę dla dużych pomp szlamowych, szczególnie pod względem ceny. Mogą pompować ciecze zawierające cząstkowe ciała stałe np. sznurki, części organiczne roślin i zwierząt, gęsty szlam, małe kamienie. Jedynym ograniczeniem może być średnica króćców podłączeniowych węży. Ze względu na rozmiary i małą masę, motopompy półszlamowe mogą być przewożone w niewielkich pojazdach. Najczęściej korzystają z nich ekipy remontowe.


Wysokociśnieniowa motopompa Pezal PGP-15HP
Fot. Pezal


Ostatnia grupa – motopompy szlamowe używane są głównie do usuwania skutków powodzi, pompowania silnie zapiaszczonej wody z wykopów budowlanych lub przy naprawach sieci wodociągowych. Można je również stosować podczas budowy dróg, w przemyśle oraz rolnictwie. Te najcięższe i największe często są stosowane przez Straż Pożarną ze względu na uniwersalność i niezawodność. Zaprojektowano je do używania w najbardziej ekstremalnych warunkach. Pompy te doskonale działają nawet podczas siarczystych mrozów oraz mogą pracować „na sucho” bez zalewania przed użyciem.

Forum Budowlane, nr 10 (197) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ