Modernizacja walcowni

Ocena: 0
4255
Od kilku lat w zakładzie w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzony jest intensywny program modernizacyjny, którego celem jest m.in. zwiększenie mocy produkcyjnych, poprawienie jakości wyrobów oraz zmniejszenie uciążliwości dla środowiska. Zadanie to, ze względu na wielkość, realizowane jest w kilku etapach.

Deskowania Harsco Infrastructure wykorzystywane do prac modernizacyjnych w Hucie Ostrowiec
Fot. Harsco Infrastructure Polska

Grupa Celsa, założona w 1967 roku w Hiszpanii, znana jest na rynku stali jako producent wysokoprzetworzonych wyrobów walcowanych. Od kilku lat w zakładzie w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzone są intensywne prace modernizacyjne, których celem jest m.in. zwiększenie mocy produkcyjnych, poprawienie jakości wyrobów oraz zmniejszenie uciążliwości dla środowiska. Zadanie to, ze względu na wielkość, zostało podzielone na kilka odzielnych etapów. Modernizację walcowni wykonała firma Eiffage Budownictwo Mitex S.A. Na wykonawcę kolejnego etapu została wybrana firma Skanska S.A. Budowę realizował Oddział Budownictwa Ogólnego w Kielcach. Obie firmy, na wyłącznego dostawcę deskowań, wybrały Harsco Infrastructure Polska Sp. z o.o.

Firma Skanska wykonała kompletną, 6-żyłową linię technologiczną do Ciągłego Odlewania Stali (COS-2).

Inwestycja ta obejmowała swoim zakresem proces produkcji od przejęcia wytopu z łukowego pieca elektrycznego, aż do przekazania na Wydział Walcowni. Produktem wytwarzanym na COS są odlane wlewki (kęsiska) o przekroju od 160x160 do 280x220 mm. Elementy te są cięte na długościć 15,10 m. W toku dalszej obróbki uzyskuje się z nich kształtowniki i stal zbrojeniową.

Ten etap modernizacji zakładu (budowa COS-2) został podzielony na 8 stref, równocześnie wykonywano maksymalnie 3 strefy. Roboty rozpoczęto od strefy drugiej. W obszarze tym zlokalizowano samotoki. Są to żelbetowe, otwarte kanały o przekroju w kształcie litery „U”. Ściany o wysokości od 2,40 do 3,90 m zadeskowano w systemie Rasto, do wykonania ok. 180 m kanałów użyto od 350 m2 deskowania Rasto.


Projekt wieży obracarki kadzi
Rys. Incosa Ingenieria

Prace w strefie piątej i szóstej rozpoczęto wkrótce po rozpoczęciu robót w strefie drugiej. W strefie 6 zaprojektowano wieżę obracarki kadzi. Konstrukcja ta, przedstawiona na załączonym rysunku, była najbardziej zróżnicowaną geometrycznie i skomplikowaną technologicznie. Wieża składała się z 6 tarcz żelbetowych o grubości do 0,60 m i wysokości do 12,0 m. Elementy zostały powiązane ze sobą za pomocą poziomych płyt żelbetowych o grubości do 1,0 m. Wspomniane tarcze stanowiły podparcie fundamentu wieżyczki. Fundament o wymiarach 4,0x5,0 m zlokalizowany na wysokości 12 m n.p.t, zaprojektowano w postaci płyty żelbetowej o grubości 2,70 m. W obszarze fundamentu na poziomie 8,0 m n.p.t. znajdował się strop pośredni o grubości 0,50 m. Przeprowadzone obliczenia wykazały, że nie posiada on wystarczającej nośności do przeniesienia obciążeń z fundamentu. Wobec tego technolodzy Harsco zaprojektowali specjalne deskowanie stropowe w oparciu o system belek SG. Podparcie tego deskowania doprowadzone zostało do poziomu płyty dennej. Konstrukcja ta umożliwiła bezpieczne i sprawne wykonanie fundamentu.

W okresie największego natężenia robót na budowie wykorzystywano ok. 2000 m2 deskowania Manto, 650 m2 deskowania Rasto, wieże ID-15 i wiele innych systemów będących w ofercie Harsco Infrastructure Polska. Na uwagę zasługuje fakt, że inwestycja ta trwała 8 miesięcy. W tym czasie wbudowano 1324 t stali oraz wylano 14141 m3 betonu. Dodać należy, że prace były prowadzone w istniejących halach, co ograniczało użycie żurawia, w zakładzie pracującym w ruchu ciągłym. Produkcja stali na COS-1 trwała nieustannie w odległości ok. 30 m od strefy szóstej.

Inwestycja w Ostrowcu Świętokrzyskim jest kolejną zakończoną sukcesem, zrealizowaną przez firmę Skanska wspólnie z Harsco Infrastructure Polska.

Źródło: Forum Budowlane, nr 11 (174) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ