Kiedy zachodzi konieczność zapewnienia dostatecznej ilości betonu na niewielką budowę, np. budynku mieszkalnego, może okazać się, że dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie mobilnych betoniarni. Urządzenia te zazwyczaj można przewieźć na jednej ciężarówce i zmontować w ciągu jednego dnia.
Kompletna oferta Alltech
Firma Alltech Sp. z o.o. Maszyny Budowlane i Drogowe została założona w 1988 r. Jej siedziba główna mieści się w Sopocie, a biuro sprzedaży – w Warszawie. Sprzedawane przez Alltech betonownie produkowane są przez niemiecką firmę Wiggert Kabag & Co GmbH z Karlsruhe. Osprzęt betonowni, dozatory chemii, barwników oraz silikatów pochodzą z przedsiębiorstwa Würschum GmbH, natomiast producentem wyposażenia betonowni i osprzętu silosów (podajników) jest WAM Group. Oferta Alltech jest kompletna i obejmuje dostawy wszelkich wersji betonowni stacjonarnych, przestawnych, szybko przestawnych oraz mobilnych na podwoziach samochodowych. Maszyny te przeznaczone są dla zakładów produkcji betonu towarowego, kostki brukowej i prefabrykatów, kręgów, rur, podsypek oraz przedsiębiorstw budowy autostrad i dróg, jak też firm specjalizujących się w budownictwie mostowym oraz wodnym.
Wydajność betonowni mieści się w zakresie od 15 do 240 m3/godz. Pod względem konstrukcyjnym są to mieszarki planetarne i dwuwałowe o wałach poziomych. W betonowniach i mieszarkach firmy Wiggert nie brak nowości, wprowadzanych z zamiarem zajęcia jak najlepszej pozycji rynkowej w warunkach nasilającej się konkurencji.
Fot. Alltech
Do innowacyjnych elementów konstrukcyjnych, wprowadzanych w 2007 roku należą układy ramion mieszających, ich liczba oraz rozróżnione i wydzielone funkcje, jak też ich wzajemne ustawienie – dotyczy to rodziny mieszarek planetarnych typu HPGM. Rok wcześniej Wiggert wprowadził w układzie komputerowego sterowania niespotykany w innych układach sterujących, a bardzo przydatny element analizy ekonomicznej produkcji, czyli blok automatycznego przeliczania kosztu 1 m3 mieszanki betonowej w zależności od jej jakości, kosztu użytych surowców, kursu wymiany EUR/PLN itp.
Dzięki temu rozwiązaniu producent poznaje już w momencie tworzenia receptury mieszanki betonowej rzeczywistą cenę 1 m3 betonu, a także różnice cenowe, które wystąpią przy produkcji tego betonu w okresach letnich albo zimowych, z wykorzystaniem lub nie, wody z recyklingu itp.
Betonownie Wiggert posiadają pełen zakres dopuszczeń światowych w zakresie ochrony obsługi i bezpieczeństwa. Ich projektowanie i nadzór produkcyjny odbywa się zgodnie ze standardami jakościowymi ISO oraz ASTM, gdyż duży procent produkcji lokowany jest na rynkach amerykańskich. Urządzenia posiadają znaki jakości, takie jak TÜV, GS. Standardowo gwarancja udzielana jest na okres 12 miesięcy. Można negocjować dłuższe okresy gwarancji na wybrane typy urządzeń lub zespołów – nawet na ponad 24 miesiące.
Oczywiście o pełnym zadowoleniu klienta decyduje także serwis, jego szybkość i kompetencja w działaniu oraz możliwość korzystania z części zamiennych. Szczególnie dotyczy to części ściernych przewidzianych do cyklicznej wymiany. W zakresie serwisu, części zamiennych oraz napraw Alltech oferuje pełen zakres usług. Cztery zespoły samochodowe są wyposażone w narzędzia i wybrane części do awaryjnych napraw. Przy wyborze i kompletacji sprzętu można liczyć na fachowe wsparcie specjalistów z Alltechu. Warto dodać, że firma dostarcza również produkty Putzmeister, stanowiące „przedłużenie” łańcucha technologicznego dostawy mieszanki betonowej na plac budowy.
Nowoczesność prezentowanych wyżej rozwiązań spowodowała duże zainteresowanie nimi w ostatnim roku i bardzo pomyślną prognozę na 2010 rok. Powodem jest solidne przygotowanie techniczne tych rozwiązań udokumentowane przez uczelnie i jednostki naukowo-techniczne innowacyjności, mieszczące się w rocznym przedziale tak ważnym dla osiągnięcia wysokiej oceny w procedurach przyznawania dotacji z EU.
Węzeł betoniarski Mobil 3
Firma Officine Piccini w ostatnim czasie pokazała nowy model betoniarni typ Mobil 3 charakteryzujący się wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami.
Projekt węzła Mobil 3 powstał przy wykorzystaniu zaawansowanych programów komputerowych przeznaczonych do projektowania oraz na podstawie analizy międzynarodowego rynku producentów betonu. Analiza ta pokazała duży i stale rosnący popyt na urządzenia, które są w stanie zapewnić dużą wydajność godzinową przy jednocześnie doskonałej jakości betonu we wszystkich jego klasach, możliwości szybkiego ich uruchamiania oraz przestawiania z jednego placu budowy na drugi przy ograniczeniu zakresu plac budowlanych do absolutnego minimum oraz uproszczonych procedurach prawnych. Mogą one być wykorzystywane na dużych budowach, przy budowie dróg, autostrad i obiektów hydrotechnicznych.
Główną cechą charakterystyczną Mobil 3 jest jego kompaktowość, co gwarantuje konstrukcja zasobników kruszywa oraz konstrukcja nośna mieszalnika (z kompletnie zmontowaną, gotową instalacją elektryczną), która pozwala na transport jednym samochodem. Czas montażu Mobil 3 zredukowany został do jednego dnia. Wymagane są niezwykle proste fundamenty, których wykonanie ogranicza się do niewielkiego obszaru kosza zasypowego (1,5 m głębokości).
Betoniarnia Mobil 3 firmy Officine Piccini
Fot. Budo-Sprzęt Opole
Zintegrowana i kompaktowa budowa węzła Mobil 3 czyni załadunek kruszywa prostym i szybkim. Rampa najazdowa dla ładowarki jest zbędna z uwagi na fakt, że górna krawędź zasobników kruszywa znajduje się na wysokości 320 cm. Tak więc załadunek może odbywać się przy wykorzystaniu standardowej ładowarki.
Wyładunek kruszywa z każdego z trzech zasobników realizowany jest w standardzie przez zastosowanie dwóch zasuw. Rozwiązanie takie zapewnia całkowite opróżnienie zasobników oraz lepsze i szybsze napełnienie pojemnika wagowego. W celu zapewnienia wysokiej uniwersalności każdy z zasobników kruszywa został zaprojektowany i wykonany tak, aby w opcji możliwe było zastosowanie przegrody wzdłużnej w każdym z zasobników. Pozwala to na wykorzystywanie nie tak jak w standardzie trzech rodzajów kruszywa, ale 4, 5, a nawet 6. Pojemność geometryczna zasobnika w standardzie wynosi 14 m3 (17 m3 nasypowa). W przypadku, kiedy potrzebna jest większa pojemność zasobników istnieje możliwość podwyższenia burt zasobników i uzyskania w ten sposób pojemności geometrycznej 17 m3 (20 m3 pojemność nasypowa). Konstrukcja betoniarni, zasobniki kruszywa, przenośnik taśmowy, ciągi komunikacyjne i barierki ochronne są ocynkowane ogniowo.
Mobil 3 wyposażony jest w nowoczesny mieszalnik planetarny, który zapewnia całkowitą homogenizację mieszanki betonowej w całej jej objętości w krótkim czasie i przy zużyciu niewielkiej ilości energii. Dostępne są trzy wielkości mieszalników – na 500, 750 i 1000 l gotowego zarobu na cykl, dające produkcję odpowiednio 20, 30 i 40 m3/godz.
Mobil 3 – pojemnik wagowy z przenośnikiem taśmowym
Fot. Budo-Sprzęt Opole
Kabina sterująca, pomimo kompaktowej budowy betoniarni zapewnia operatorowi komfortowe warunki pracy. Usytuowanie okien pozwala zarówno na obserwację procesu wyładunku betonu do betonomieszarki, jak również obserwację newralgicznych punktów w procesie produkcji betonu.
Mobil 3 oferowany jest z szeroką gamą systemów sterujących począwszy od najprostszego, w którym można zaprogramować ok. 20 receptur, do bardzo rozbudowanych, wyposażonych w monitory 17” LCD z oprogramowaniem dla nieograniczonej liczby receptur, prowadzenia księgowości, wystawiania faktur końcowych, programem auto diagnostycznym, możliwością wykonywania kopii, archiwizacji wszystkich danych itd. Wszystkie programy dostępne są w polskiej wersji językowej.
W ostatnim czasie firma Officine Piccini rozpoczęła współpracę z polską firmą w zakresie zastosowania jej sterowania w betoniarniach Mobil 3. Efektem tej współpracy jest prowadzony właśnie montaż węzła betoniarskiego w okolicach Katowic.
Mobil 3 przy budowie tunelu
Fot. Budo-Sprzęt Opole
O zaufaniu do produktów firmy Officine Piccini najlepiej świadczy fakt wykorzystania betoniarni Mobil 3 przy budowie tunelu o długości 650 m na drodze szybkiego ruchu S69 Bielsko-Biała – Zwardoń (ukończono ja w listopadzie 2009 roku). Całe przedsięwzięcie składało się z dwukierunkowego tunelu drogowego, tunelu ewakuacyjnego i czterech korytarzy łączących oba tunele. Za dostarczanie betonu na budowę odpowiedzialna była słowacka firma Tiwo. Wykorzystywała betoniarnię stacjonarną położoną w odległości 12 km od placu budowy oraz betoniarnię wspomagającą Mobil 3 usytuowaną bezpośrednio przy budowanym tunelu, co jak stwierdził przedstawiciel wykonawcy znacznie podniosło efektywność pracy i przyniosło duże oszczędności finansowe. Z uwagi na przyjęte rozwiązanie budowa tunelu odbywała się nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę. Mobil 3 spełnił w całości wysokie wymagania stawiane przy realizacji tego typu przedsięwzięć.
Nowość firmy Teka
Teka Maszyny Budowlane Sp. z o.o. od ponad 20 lat reprezentuje niemiecką firmę Teka Maschinenbau GmbH Edenkoben, w zakresie promowania i sprzedaży maszyn i urządzeń z dziedziny produkcji i dystrybucji betonu. Firma Teka Maschinenbau GmbH powstała w 1961 roku. Produkty marki Teka są znane na rynku światowym od prawie 50. lat.
Grono użytkowników wyrobów oferowanych przez Teka Maszyny Budowlane stale się powiększa. Firma sprowadza dla nich gotowe maszyny, dokonuje różnego rodzaju modernizacji, a także produkuje całe wytwórnie betonu.
Nowość w ofercie firmy Teka – wytwórnia Transmix THZ 750 Mobil – T 3
Rys. Teka
Teka znana jest głównie z dużych węzłów betoniarskich, których wydajność wynosi od 30 do 100 m3 mieszanki betonowej na godzinę. Pod koniec 2009 roku firma postanowiła uzupełnić typoszereg oferowanych wytwórni o małą, kompaktową wytwórnię charakteryzującą się lekką zabudową i przystępną ceną.
Tak powstała nowa, mobilna wytwórnia betonu o nazwie Transmix THZ 750 Mobil – T 3.
Wytwórnia należy do grupy tzw. urządzeń kieszeniowych. Nazwa związana jest z konstrukcją zbiornika na kruszywo, który jest podzielony na trzy kieszenie. Waga zbiornika zastosowanego w wytwórni Transmix THZ 750 Mobil – T 3 wynosi niespełna kilka ton. Takie rozwiązanie sprawia, że zbiornik zajmuje mniej miejsca, niż w przypadku zbiornika szeregowego. Wymiary całego węzła (bez rampy) to 10x7 m.
Maksymalna wydajność tej, w pełni automatycznej wytwórni wynosi 20 m3/h. Wg założeń producenta przeznaczona jest gównie dla deweloperów i małych firm budowlanych. Umożliwia produkcję wystarczającej ilości mieszanki betonowej potrzebnej do realizacji małych zleceń.
Najważniejszą cechą nowej wytwórni jest jej łatwy montaż i demontaż (można ją szybko przestawić w inne miejsce) oraz prosta obsługa, do której wystarcza z reguły jedna osoba. Ponadto urządzenie charakteryzuje się małym zużyciem energii.
Wszystkie elementy składowe węzła mieszczą się na dwóch samochodach ciężarowych. Czas montażu z gotowych elementów dostarczonych z fabryki wynosi maksymalnie 2 dni. Konieczne jest przy tym użycie niewielkiego dźwigu.
Wnętrze mieszarki talerzowej THZ
Fot. Teka
Transmix THZ 750 Mobil – T 3 nie wymaga wcześniejszego przygotowania fundamentów oraz pozwolenia na budowę. Może być bez problemu posadowiony bezpośrednio na gruncie. Wymagane jest jedynie usypanie rampy załadowczej. Najważniejszym elementem składowym każdej wytwórni jest mieszarka. W opisywanym urządzeniu stosowana jest mieszarka talerzowa THZ, cechująca się prostym procesem mieszania, małą awaryjnością oraz niskimi kosztami części zamiennych.
Dostępne w ofercie firmy Teka mieszarki talerzowe służą do cyklicznego mieszania w typoszeregu od 150 do 6000 l. Przeznaczone są do zastosowań w przemyśle betonowym, elementów gotowych i materiałów budowlanych. Pozwalają na uzyskanie m.in.: betonu towarowego, budowlanego (wielkość ziarna do 80 mm) bez specjalnych wymagań co do jakości mieszania; betonu gorącego z naparowaniem za pomocą naparzaczy; betonu ziarnistego do produkcji kostki brukowej bez specjalnych wymagań.
W wytwórni Transmix THZ 750 Mobil – T 3 pracuje mieszarka THZ typ 750. Podstawowe dane techniczne tej mieszarki podano w tabeli. ?
Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (164) 2010