Miniładowarki pomimo niewielkich rozmiarów to maszyny niezwykle wszechstronne i jak się okazuje dysponujące całkiem niezłymi parametrami roboczymi. Mogą pracować przy tym na małych przestrzeniach. Wielofunkcyjność zapewnia im szeroka gama osprzętu dodatkowego.
Ładowarka Taurulift T144H Plus dysponuje maksymalną wysokością podnoszenia 4 m
Fot. Ausa
Ausa Taurulift T144H Plus
Taurulift T144H Plus jest ładowarką teleskopową sztywnoramową o zupełnie nowej koncepcji. Przy swoich niewielkich gabarytach jest wyjątkowo wszechstronna i wydajna. Maszyna doskonale sprawdza się na ograniczonych przestrzeniach, a także gdy zachodzi konieczność załadunku na dużą wysokość.
Ładowarka wyposażona jest w silnik Kubota V-1505 o mocy 30,8 KM oraz załączony na stałe hydrostatyczny napęd 4x4 z unikatowym, opatentowanym systemem dystrybucji momentu obrotowego na poszczególne koła zapewniającym znakomitą trakcję w terenie. Pomimo niewielkich gabarytów (zaledwie 1,4 m szerokości oraz 3,7 m całkowitej długości z widłami) Taurulift podnosi maksymalny ciężar 1350 kg na wysokość 4 m. Są to znakomite parametry biorąc pod uwagę, iż sama maszyna waży zaledwie 2,4 t. Konstrukcja podnośnika z przednim mostem napędowym produkcji Ausa zapewnia maszynie odpowiednią wytrzymałość do pracy w terenie, natomiast napęd na cztery koła i duży prześwit powodują iż jazda w ciężkich terenowych warunkach nie sprawia problemów.
Dzięki obszernej kabinie (szerokość wewnętrzna 900 mm) umiejscowionej z przodu operator ma znakomitą widoczność na osprzęt roboczy, a intuicyjne sterowanie dżojstikiem zapewnia odpowiednią ergonomię pracy.
Taurulift T144H Plus wyposażony jest w standardzie w dodatkową sekcję hydrauliki na wysięgniku umożliwiającą podłączenie różnego rodzaju osprzętu. Jako opcję można zamówić dodatkową hydraulikę ze stałym wydatkiem i zwiększonym przepływem dla urządzeń tego wymagających (np. zamiatarka, frezarka).
Wszechstronność maszyny Ausa została dodatkowo podkreślona możliwością wyboru jednego z trzech różnych rodzajów mocowania osprzętu tj.: mechanicznego na sworznie, hydraulicznego z szybkozłączem kompatybilnym z ładowarkami burtowymi oraz hydraulicznego z szybkozłączem typu Euro-8.
Avant
Firma Avant Tecno Oy, producent maszyn Avant, powstała w 1991 roku. W ciągu ponad 10 lat dynamicznego rozwoju stała się wiodącym dostawcą maszyn o masie poniżej 2000 kg. Obecnie w użytkowaniu na całym świecie jest kilkadziesiąt tysięcy maszyn Avant. Można je spotkać w większości krajów. Sieć handlowa firmy Avant pokrywa bowiem nie tylko całą Europę, ale również Australię i Stany Zjednoczone. W Polsce maszyny Avant są rozprowadzane od 2004 roku, a wyłącznym przedstawicielem handlowym jest Serafin PUH.
Cechą charakterystyczną ładowarek Avant jest wysięgnik umocowany niecentrycznie względem osi, zwiększający pole widzenia oraz przegubowa konstrukcja (ze sztywnym połączeniem przegubu). Umieszczony w przedniej części fotel operatora zapewnia mu doskonałą widoczność osprzętu i miejsca pracy. W standardowym wyposażeniu producent oferuje multizłącze i hydrauliczny dyferencjał. W opcji dostępny jest wysięgnik samopoziomujący, dodatkowe zasilenie hydrauliczne z tyłu maszyny oraz cztery różne kabiny.
Wśród krajowych przedsiębiorców największą popularnością cieszy się zwłaszcza Avant 528. Maszyna napędzana jest silnikiem diesla o mocy 28 KM. Może poruszać się z prędko-ścią 12 km/h. Masa własna tego modelu to 1320 kg, wysokość podnoszenia 2,8 m, a udźwig 800 kg.
Miniładowarka Avant 525 dzięki niewielkim wymiarom z powodzeniem może pracować wewnątrz remontowanych obiektów
Fot. Avant
W I połowie 2014 roku na rynku pojawi się nowy Avant 760. Do jego napędu zastosowano nowoczesny silnik diesla Kohler KDI typu common rail o mocy 42 kW (57 KM) – o 20% większej niż w innych modelach z serii 700. Jednostka ta dysponuje także większym o 40% momentem obrotowym, który wynosi 225 Nm. Silnik wyposażony w zawór recyrkulacji spalin (EGR), katalizator i precyzyjny wtrysk, nie wymaga zastosowania filtrów DPF. Jest przy tym mniej hałaśliwy, co szczególnie odczuje operator we wnętrzu kabiny.
Zamiany nie ominęły także ładowarek Avant 630 i 635. Wszystkie silniki hydrostatyczne w kołach zostały zmienione na jednostki marki Poclain. Zapewniają większą o 10% siłę uciągu i również o 10% większą prędkość. Producent zadbał o większą trwałość maszyn. Żywotność silnika tłokowego wzrosła do 5000 roboczogodzin. Standardowe wyposażenie wzbogacono o hydrauliczne hamulce postojowe blokujące przednie koła, niewrażliwe na zabrudzenia i uruchamiane zawsze, gdy maszyna jest wyłączona.
O wielofunkcyjności maszyn Avant świadczy możliwość podłączenia ponad 100 wymiennych narzędzi. Najczęściej zamawiane przez krajowe firmy to: łyżka 4w1 z zębami, widły do palet, wiertnica Digga PD3 i koparka 210.
Pichon P600T
Firma Pichon jest jedynym francuskim producentem miniładowarek przegubowych. Jej produkty sprzedawane są w 45 krajach świata.
Maszyny wytwarzane są w całości we własnej fabryce w miejscowości Guipavas.
Gama produktów Pichon składa się z 5 serii zawierających 16 modeli ładowarek przegubowych i całkiem nowej serii ładowarek teleskopowych, zaprezentowanych po raz pierwszy w 2013 roku. Nowe ładowarki teleskopowe, podobnie jak mniejsze „tradycyjne” modele napędzane są silnikami Caterpillar o mocy od 26 do 60 KM. Wszystkie ładowarki przegubowe Pichon mają w standardzie pałąki ROPS. Możliwe jest wyposażenie pałąka w ochronę FOPS. Pichon proponuje również modele z kabiną otwartą lub zamkniętą ROPS/FOPS. Każda ładowarka może być wyposażona w szeroką gamę akcesoriów, umożliwiających wielofunkcyjne zastosowanie.
Wielofunkcyjna ładowarka Pichon P600T z wysięgnikiem teleskopowym. Napędzana jest silnikiem o mocy 60 KM spełniającym normę emisji spalin Tier 4
Fot. Pichon
W ofercie Pichon znajduje się obecnie przegubowa ładowarka P600T z wysięgnikiem teleskopowym, napędzana silnikiem Caterpillar o mocy 60 KM, spełniającym normę emisji spalin Tier 4, obowiązującą od 2014 r. dla jednostek napędowych w tym przedziale mocy. Do dyspozycji jest również model wyposażony w silnik T3. Solidna konstrukcja ładowarki wzorowana jest na poprzednich modelach. Ładowarka porusza się z maksymalną szybkością 25 km/h i podnosi ramię na wysokość 4,5 m. Wielkość udźwigu to 1800 kg na całej długości ramienia. Maszyna może być wyposażona w ramę ochronną lub dla większego komfortu pracy operatora w pełną kabinę. Wkrótce do oferty ma dołączyć model P750T napędzany silnikiem o mocy 75 KM.
Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (212) 2014