Oferta minikoparek na polskim rynku stale poszerza się o kolejne marki, jak chociażby Airman, czy nowe modele uznanych producentów. Są na nim również maszyny, które cieszą się niesłabnącym uznaniem wielu użytkowników. Jedną z nich także „przypominamy” w poniższym artykule.
Minikoparki Airman „zagościły” na polskim rynku w 2011 roku
Fot. Aries Power Equipment
Minikoparki Airman
Aries Power Equipment Sp. z o.o. jako generalny przedstawiciel od blisko 20 lat dostarcza na rynek polski maszyny, urządzenia i silniki japońskiego producenta Honda Motor Co. Ltd. Reprezentuje również japońskiego producenta najwyższej klasy silników wysokoprężnych do maszyn i urządzeń Kubota Engine.
W 2011 roku firma Aries Power Equipment rozpoczęła współpracę z Hokuetsu Industries Europe B.V.
– europejskim oddziałem japońskiego producenta minikoparek i kompresorów Airman. Minikoparki Airman produkowane są od 30 lat. Na początku oferowane były tylko na rynku japońskim. Od kilkunastu lat dostępne są w krajach Europy Zachodniej i od tego roku również w Polsce. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania, trwałością i niezawodnością. Dostępne są w dwóch wersjach: klasycznej i z tak zwanym zerowym tyłem (tył kabiny podczas obrotu mieści się w obrysie gąsienic). Minikoparki Airman jako jedne z pierwszych oferowane były w wersji z tzw. „zerowym tyłem”. Szeroka oferta o rozpiętości wagowej od 1,1 do ponad 5 t, wyposażenie i parametry techniczne pozwalają na zastosowanie tych maszyn do wielu różnych prac, zarówno prostych wykopów, jak i skomplikowanych wyburzeń.
Poza najmniejszymi modelami AX08-3 i AX10U-4 wszystkie wyposażone są w bezpieczną, przestronną i komfortową kabinę, szybkozłącze służące do szybkiej i łatwej wymiany narzędzi roboczych, wyjście hydrauliki na maszcie, dzięki czemu można używać narzędzi zasilanych olejem hydraulicznym (młoty, wiertnice, nożyce, itp.). Modele o masie powyżej 3 t w standardzie mają klimatyzację i radio.
Na szczególną uwagę zasługuje model AX18-4. Maszynę o masie 1930 kg można zastosować do wielu różnych zadań. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi: głębokość kopania 2370 mm, zasięg 3970 mm, siła kopiąca łyżki 16 kN. Dzięki zastosowaniu wielotłoczkowych pomp hydraulicznych i nowoczesnego silnika Yanmar 3TNV70 minikoparka AX18-4 jest ekonomiczna i w ograniczonym stopniu wpływa na zanieczyszczenie środowiska. Rozsuwane podwozie (970–1280 mm) poprawia stabilność maszyny, szczególnie podczas kopania bocznego. Jedna z największych kabin w tej klasie maszyn daje operatorowi dużo komfortu podczas pracy, ergonomicznie umiejscowione podłokietniki, wygodny, regulowany fotel oraz inne udogodnienia zmniejszają jego zmęczenie oraz wpływają na poprawę wydajności.
Nowy Bobcat E26
Minikoparka E26 to nowy produkt w ofercie firmy Bobcat. Maszyna o masie własnej 2,6 t wyposażona w technologię zapobiegania kołysaniu dostosowana jest do prac z obciążeniem wynoszącym 2–3 t. E26 jest bardzo stabilna, ma zoptymalizowaną masę roboczą dostosowaną do holowania, cechuje się niską emisją hałasu i niskim poziomem drgań.
Minikoparka E26 firmy Bobcat
Fot. Bobcat
Wysoka niezawodność i stabilność koparki E26 to efekt zastosowania skrzynkowej konstrukcji elementów roboczych, trwałych pokryw DCPD oraz szybkozłączy przewodów hydraulicznych. Zwiększona stabilność sprawia, że minikoparka E26 współpracująca z długim ramieniem nie wymaga dodatkowej przeciwwagi. Dzięki temu zwiększeniu ulega zakres roboczy, a maszynę można przewozić na przyczepie za samochodem terenowym. Wymiary transportowe wynoszą 2412x1515x4326 mm. (wys.xszer.xdł.)
Nowym elementem koparki E26 jest silnik wyposażony w automatyczny przełącznik prędkości, dzięki któremu przechodzenie od niskiego zakresu prędkości do wysokiego i odwrotnie następuje automatycznie, i pozwala na dostosowanie trybu pracy do wszystkich warunków. Jako napęd stosowana jest jednostka wysokoprężna Kubota D1105-E2B-BCZ-2 o mocy 15,5 kW. Nowy system wykorzystywania powietrza dolotowego oraz układy chłodzenia i wydechowy, pomagają zmniejszyć poziom hałasu odczuwanego przez operatora w kabinie (do 77 dBA) i na zewnątrz (do 91 dBA). Koparka może jechać z prędkością 2,4–4,6 km/h.
Układ hydrauliczny z otwartym przepływem posiada sekcję pierwszeństwa w zaworze głównym, która wykorzystuje funkcję wykrywania obciążenia, zapewniającą płynne i regulowane sprzężenie zwrotne funkcji koparki. Pompa zębata zapewnia dodatkowy przepływ hydrauliczny wspomagający wykonywanie prac. Wysięgnik i siłowniki są amortyzowane, dzięki czemu podczas pracy nie występują szarpnięcia, a maszyna pozostaje niezmiennie skuteczna i wydajna. Maks. głębokość kopania koparki E26 to 2582 lub 2890 mm (długie ramię), a siła kopania łyżki 22,2 kN.
Takeuchi TB 219
Od niedawna na rynku dostępna jest minikoparka Takeuchi TB 219. Wymiary maszyny – 980 mm szerokości oraz 2870 mm długości, sprawiają, że można ją bez najmniejszych problemów przewozić na małej przyczepie. Wybrane przez firmę Takeuchi siłowniki oraz silnik 11,5 kW (15,7 KM) zapewniają maszynie wystarczająco dużą moc do wykonywania podstawowych zadań, ale nie tylko. Przykładowo, przy wykorzystaniu ramienia o długości ponad 4 m, może być np. wykorzystana do rozładunku i załadunku ważącej prawie 400 kg zagęszczarki.
Koparka Takeuchi TB 219
Fot. Takeuchi
Podwozie minikoparki jest rozszerzane hydraulicznie z 980 na 1370 mm, a dzięki zastosowaniu połączenia na sworznie, standardowy lemiesz można szybko zmienić na szerszy.
Jeśli chodzi o aspekt bezpieczeństwa, to należy podkreślić, że TB 219 została wyposażona w dach ochronny oraz oszkloną kabinę bezpieczeństwa spełniającą standardy ROPS/FOPS/TOPS. Dodatkowo można tutaj zauważyć praktyczne rozwiązanie – seryjnie montowane „uszy” na dachu. Umożliwiają one bezproblemowe przenoszenie maszyny za pomocą żurawia.
Konstruktorzy TB 219 nie myśleli tylko o mocy, różnorodnych zastosowaniach i bezpieczeństwie, ale również o bardzo dobrej jakości. Oznacza to, że miejsca narażone na zużycie zostały tak zaprojektowane, aby znacząco zwiększyć żywotność podzespołów. Np. w obrotowym uchwycie, łożyska przy sworzniu głównym umieszczono w obudowach. Dzięki temu osiągnięto wolniejsze zużycie, co w konsekwencji skutkuje mniejszą ilością napraw.
Poza przemyślanymi detalami konstrukcyjnymi zadbano także o wygląd koparki. Zamontowano reflektory robocze na wysięgniku i kabinie. Na podwoziu znajdują się łatwo dostępne uchwyty służące jako zabezpieczenie na czas transportu. Aby zwiększyć różnorodność zastosowania, możliwe jest opcjonalne zamontowanie systemu szybkiej wymiany osprzętu i haka do przenoszenia ładunków.
Źródło: Forum Budowlane, nr 9 (184) 2011