Maszyny do robót ziemnych - zagęszczarki

Ocena: 0
9343
Niezastąpione na budowach zagęszczarki jedno– i dwukierunkowe są oferowane w coraz większym asortymencie, pojawiają się nowe generacje tych maszyn, a na nasz rynek wchodzą nowi producenci, wzmacniając konkurencję i wzbogacając możliwości wyboru, co bez wątpienia jest korzystne dla klientów.

Zagęszczarka Bomag BP 25/50 D
Fot. Bomag


Nowa generacja
Oferta firmy Bomag obejmuje bogaty zestaw maszyn do budowy dróg, takich jak stabilizatory gruntu, recyklery do asfaltu, walce do prac ziemnych i asfaltowych, walce kombinowane i ogumione, frezarki oraz układarki do asfaltu. Gamę maszyn podstawowych uzupełniają opracowane przez Bomag systemy pomiaru zagęszczenia oraz maszyny pomocnicze, tj. płyty zagęszczające, stabilizatory doczepiane, rozsypywacze grysu. Zagęszczarki jednokierunkowe oferowane są w klasie wagowej – 45–60, 80–110 i 130–150 kg, a dwukierunkowe – od 100 do 750 kg.

We wrześniu 2009 r. miała miejsce światowa premiera nowej generacji zagęszczarek jednokierunkowych Bomag. Zaprezentowano dwie nowe serie: BP, zaprojektowana z myślą o profesjonalnych użytkownikach; oraz BVP, polecana dla przedsiębiorców budowlanych, którym szczególnie zależy na wytrzymałości i jakości.

Seria BP z szerokością roboczą od 35 do 50 cm oraz dużą ilością opcji niewątpliwie spełnia oczekiwania profesjonalistów. Duża różnorodność zastosowań i niski ciężar roboczy to kolejne atuty tych maszyn. W porównaniu z poprzednimi modelami parametry, tj. siła odśrodkowa i szerokość robocza zostały poprawione. Przykładowo zagęszczarka BP 8/34 z siłą odśrodkową 8 kN oraz szerokością roboczą 34 cm została zastąpiona modelem BP 10/35 z siłą odśrodkową 10 kN i szerokością roboczą 35 cm.

Do prac drogowych, a także układania kostki brukowej, prac krajobrazowych i ogrodniczych skonstruowano serię zagęszczarek BVP. Nowa generacja oferuje udoskonalone wersje maszyn: BVP 10/36 z siłą odśrodkową 10 kN i szerokością roboczą 36 cm oraz BVP 18/45 z siłą odśrodkową 18 kN oraz szerokością roboczą 45 cm. Modele te zapewniają operatorom przyjazne środowisko pracy. Stabilna osłona silnika ze zintegrowanym zawieszeniem jednopunktowym, zintegrowane uchwyty nośne znacznie ułatwiają ich transport. Standardowa gwarancja na płyty zagęszczające BVP wynosi 12 miesięcy.

W zależności od modelu i wersji zagęszczarki dostępne są m.in. takie akcesoria, jak: Economizer umożliwiający kontrolę stopnia zagęszczania, licznik motogodzin, układ zraszania wodą z 7-litrowym zbiornikiem, rozrusznik elektryczny, listwy poszerzające, mata Vulkolan, składane kółka transportowe.

Od kompaktów po kolosy
Firma Marut oferuje kilka rodzajów zagęszczarek marki Dynapac, „wyspecjalizowanych” w różnych zadaniach. Nawrotne zagęszczarki wibracyjne charakteryzuje doskonały parametr zagęszczenia. Gama zagęszczarek nawrotnych stanowi oszczędną alternatywę dla walców albo może być traktowana jako ich uzupełnienie. Te uniwersalne maszyny są przeznaczone głównie do zagęszczania gruntu na ograniczonych przestrzeniach, np. na parkingach i w rowach. Nadają się też do zastosowań specjalnych, takich jak zagęszczanie gruntu przy pracach chodnikowych.



Zagęszczarka rewersyjna Dynapac LG160 podczas pracy
Fot. Dynapac


Dostępne modele zagęszczarek nawrotnych Dynapac to: LG160 (masa 153–260 kg, szerokość płyty 194–50 mm, silnik Hatz lub Honda); LG200 (masa 215–245 kg, szerokość płyty 500 mm, silnik Hatz lub Honda); LG300 (masa 263–300 kg, szerokość płyty 500 mm, silnik Hatz lub Honda); LG500 (masa 478–503 kg, szerokość płyty 550 mm); LH700 (masa 777 kg, szerokość płyty 660 mm); LH800 (masa 817 kg, szerokość płyty 660 mm). Trzy ostatnie modele napędzane są silnikiem Hatz.

Urządzenie LG300 jest rewersyjną zagęszczarką płytową do pracy w trudnych warunkach, przeznaczoną do zagęszczania gruntu w wykopach pod kable i rurociągi, a także do prac drogowych i utrzymania nawierzchni. Prędkość i głębokość zagęszczania są regulowane płynnie (bezstopniowo) za pomocą hydraulicznego serwosterowania elementu mimośrodowego. Zapewnia to płynne ruchy płyty wibratora i powoduje, że urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Konstrukcja ma mocną ramę ochronną, która wytrzymuje potężne udary i jednocześnie zabezpiecza wszystkie istotne elementy maszyny.

Model LG500 jest rewersyjną zagęszczarką płytową o wysokich parametrach eksploatacyjnych, przeznaczoną do pracy w trudnych warunkach. Potężny silnik wysokoprężny o mocy
8,2 kW powoduje, że maszyna LG500 ze względu na oszczędność kosztów jest atrakcyjną alternatywą dla ciężkich walców wibracyjnych.

Szeroka płyta wibratora jest zaprojektowana do szybkiego zagęszczania gruntu i materiału skalnego (kruszywa) na dużych powierzchniach, a także do zagęszczania gruntu w wykopach fundamentowych.

Na przeciwnym biegunie skali rozmiarów sytuuje się maszyna LX90 – kompaktowa zagęszczarka płytowa z unikatową okrągłą płytą denną, pozwalającą na płynne prowadzenie zagęszczania w sąsiedztwie słupków, filarów, poręczy, włazów, studzienek drenarskich i fundamentów. Specjalna konstrukcja tej zagęszczarki pozwala na łatwe manewrowanie wokół wszelkich przeszkód. Średnica płyty dennej wynosi 450 mm, a masa 96 kg. Maszynę wyposażono w silnik Honda o mocy 4 kW.

Nie straszna im korozja
Firma Swepac International AB to największy szwedzki producent zaawansowanych technologicznie zagęszczarek do gruntu i asfaltu. Ponad 20 lat doświadczenia oraz nieustanne doskonalenie produkowanego sprzętu to cechy, które sprawiły, iż produkty marki Swepac są obecnie najpopularniejszymi urządzeniami zagęszczającymi na wymagających rynkach skandynawskich.

Produkty Swepac szczycą się jakością wykonania, potwierdzoną m.in. certyfikatem ISO 9001, wysoką odpornością na korozję uzyskaną dzięki stosowaniu stali ocynkowanej, a także dbałością o komfort i bezpieczeństwo użytkownika.



Jednokierunkowa okrągła zagęszczarka wibracyjna Swepac FR85 o masie 88 kg
Fot. Swepac


Urządzenia marki Swepac znane były dotychczas polskim użytkownikom głównie za sprawą prywatnego importu ze Skandynawii i Europy Zachodniej. W roku 2008 firma Swepac International AB podjęła decyzję o wejściu na rynek polski i utworzeniu Swepac Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach jako wyłącznego importera urządzeń Swepac na terenie naszego kraju. Obecnie firma intensywnie rozbudowuje sieć dealerską i serwisową.

Urządzenia oferowane przez Swepac można podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich tworzą jednokierunkowe zagęszczarki wibracyjne serii F o masie od 52 (model F50) do 141 kg (model F140). W serii F stosowane są silniki benzynowe Honda oraz Briggs and Stratton Vanguard o mocach od 1,8 do 4,0 kW. Zagęszczarki serii F przeznaczone są do pracy na nawierzchniach gruntowych, do zagęszczania kostki brukowej, a także do prac asfaltowych (modele F70A i F90A).

Kolejną grupą są nawrotne zagęszczarki wibracyjne serii FB o masie od 160 kg (model FB165) do 710 kg (model FB700). W zagęszczarkach serii FB stosowane są silniki benzynowe Honda oraz silniki wysokoprężne Yanmar i Hatz.



Zagęszczarka nawrotna Swepac FB250 napędzana silnikiem Hatz
Fot. Swepac


Asortyment uzupełnia jednokierunkowa okrągła zagęszczarka wibracyjna FR85 o masie 88 kg, napędzana silnikiem benzynowym Honda. Stanowi ona znakomitą alternatywę dla ubijaków wibracyjnych oraz tradycyjnych zagęszczarek podczas pracy na mocno ograniczonych przestrzeniach.

W tym roku producent planuje wprowadzić do sprzedaży m.in. 75-kilogramową zagęszczarkę jednokierunkową napędzaną jednofazowym silnikiem elektrycznym.

Warto zwrócić uwagę na poziom wyposażenia seryjnego maszyn Swepac – wszystkie napędzane silnikami wysokoprężnymi standardowo posiadają rozruch elektryczny, a modele FB250 i FB465 dodatkowo wyposażone są w układ podgrzewania uchwytu operatora. Większość modeli daje możliwość wyposażenia w akcesoryjną płytę poliuretanową do brukowania.

Urządzenia mają 2-letnią gwarancję na podzespoły mechaniczne i 5-letnią gwarancję na materiał płyty dennej.    


Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (164) 2010

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ