Kończący się rok sprzyja różnego rodzaju podsumowaniom. Jedną z osób, którą poprosiliśmy o krótką wypowiedź na ten temat był Paul Wischnewsky z firmy Wilhelm Schäfer GmbH. Dobrze ocenił rynek polski, a wśród maszyn, które znalazły największe uznanie wśród odbiorców wymienił minikoparkę TB016. Poniżej jeszcze raz krótko ją opisujemy.
Minikoparka Takeuchi TB016 należąca do PGE Dystrybucja Łódź sp. z.o.o. Dysponuje maks. głębokością kopania 2375 mm i wysokością wyładunku 2705 mm
Fot. Forum Budowlane
Minikoparka TB016 napędzana jest silnikiem o mocy 9,9 kW (14 KM). Jak dla maszyny o masie 1700 kg, jest o w zupełności wystarczające. Operator ma do dyspozycji dwa biegi. Prędkość jazdy na pierwszym biegu wynosi 2,4 km/h. Drugi bieg umożliwia szybkie przejechanie krótkiego odcinka, np. od jednego wykopu do drugiego, z prędkością 4,6 km/h. Szerokość maszyny wynosi jedynie 980, a po rozsunięciu gąsienic 1300 mm.
Przeniesienie napędu na gąsienice zapewnia specjalny układ rolek jezdnych znajdujących się w osłonie.
Producent zadbał o właściwe zabezpieczenie przewodów hydraulicznych. Wszystkie biegną tak, że nie ma możliwości ich uszkodzenia, dotyczy to zarówno instalacji „idących” na ramieniu koparkowym, jak i znajdujących się na spodzie podwozia.
Kolejnym, równie istotnym rozwiązaniem jest wykonana z żeliwa „rufa” minikoparki, która szczególnie często narażona jest na zniszczenie.
Na trwałość i niezawodność maszyny wpływają również długie sworznie i tuleje w przegubie ramię – łyżka, z dużymi powierzchniami bocznymi. Rozwiązanie takie zapobiega szybkiemu powstawaniu luzów.
Producent minikoparki – firma Takeuchi wykazała się również dbałością o komfort pracy operatora. Mimo małych rozmiarów maszyny, kabina jest bardzo obszerna. Standardowo wyposażona jest w sprawnie działającą nagrzewnicę i radio. Dobrą widoczność na miejsce pracy zapewnia operatorowi chowana pod sufit górna część przedniej szyby (dolną część można również wyjąć). Oświetlenie miejsca pracy po zmierzchu zapewnia reflektor umiejscowiony na dachu.
Z rozwiązań praktycznych warto również wymienić: tylne, środkowe światło ostrzegawcze; podłogę, która znajduje się powyżej dolnej krawędzi kabiny – ułatwia to jej czyszczenie; dwa uchwyty na dachu kabiny do przenoszenia maszyny za pomocą dźwigu; szybkozłącze oraz układ centralnego smarowania (w standardzie). Minikoparki Takeuchi mają również w standardzie wyprowadzenie na dodatkowy osprzęt hydrauliczny.
Źródło: Forum Budowlane, nr 12 (175) 2010