Półautomatyczny system sterowania maszynami Leica Geosystems jest już dostępny dla modeli koparek gąsienicowych generacji 8.
Liebherr, we współpracy z Leica Geosystems, częścią Hexagon, oferuje różnorodne fabrycznie montowane systemy sterowania maszynami dla koparek hydraulicznych. Systemy sterowania maszynami to systemy wspomagające operatora, które sprawiają, że projekty i procesy budowlane są bardziej wydajne, produktywne i bezpieczniejsze. Liebherr rozszerza teraz swoją ofertę systemów sterowania maszynami dla modeli koparek gąsienicowych generacji 8.
Cyfrowa transformacja w branży budowlanej postępuje w szybkim tempie, a place budowy stają się coraz bardziej zdigitalizowane i połączone w sieć. Systemy wspomagania operatora, takie jak systemy sterowania maszynami od Leica Geosystems, zyskują na znaczeniu. Wspierają one operatorów maszyn w wykonywaniu ich czynności za pomocą najnowszych technologii i informacji w czasie rzeczywistym. Jakość wyników pracy, wydajność procesów roboczych, a także bezpieczeństwo mogą zostać znacznie zwiększone - przy jednoczesnym skróceniu czasu realizacji w zakresie planowania i budowy.
Fabrycznie montowany półautomatyczny system sterowania maszyną: Dla koparek gąsienicowych Liebherr G8
Systemy sterowania maszynami Leica Geosystems są już dostępne w różnych wersjach dla koparek kołowych i gąsienicowych Liebherr. Obejmują one pasywny system sterowania maszynami 2D i pasywny system sterowania maszynami 3D dla generacji 6 i 8, a także półautomatyczny system 2D "3D-ready" i półautomatyczny system 3D dla generacji 6.
Dostępność półautomatycznych systemów sterowania maszyną, zarówno 2D "3D-ready", jak i 3D, została rozszerzona na koparki gąsienicowe generacji 8; są one teraz dostępne dla modeli R 922, R 924, R 926, R 928, R 930, R 934, R 938 i R 945. Pasywny system sterowania maszyną 2D "3D-ready" jest również oferowany dla tych modeli.
Odpowiednie warianty sprzętu są dostępne bezpośrednio w firmie Liebherr. Wszystkie komponenty sterowania maszyny od Leica Geosystems są optymalnie instalowane podczas procesu produkcyjnego, a klient otrzymuje wstępnie skalibrowaną maszynę. Dzięki temu można uniknąć przestojów związanych z późniejszą instalacją.
Pasywna lub półautomatyczna obsługa: Ukierunkowane wsparcie dla operatora maszyny
W zależności od sytuacji i wymagań na placu budowy, Liebherr oferuje odpowiedni system sterowania maszyną do każdego zastosowania. Podczas gdy w przypadku systemu pasywnego operatorzy maszyn muszą podążać za wskazaniami na wyświetlaczu w kabinie i samodzielnie obsługiwać maszynę, aby wykonać zadanie, półautomatyczny system sterowania maszyną zapewnia aktywne wsparcie w pół automatycznym trybie pracy. Operator maszyny musi jedynie kontrolować ruchy drążka i prędkość maszyny za pomocą joysticka. System automatycznie dostosowuje prawidłowy ruch wszystkich elementów, aby uzyskać docelowy profil.
Dzięki zastosowaniu półautomatycznego systemu sterowania maszynami można znacznie zwiększyć produktywność. Praca może być również wykonywana znacznie bardziej precyzyjnie przez dłuższy czas, redukując czasochłonne i kosztowne przeróbki. Maszyny generacji 8 z pasywnym systemem sterowania maszyną mogą zostać doposażone w system półautomatyczny za pomocą odpowiedniego pakietu oprogramowania dostępnego na życzenie klienta, pod warunkiem, że są wyposażone w Master 5 Premium.
Różne warianty systemów sterowania maszynami: 2D, 3D lub 2D "3D-ready"
Systemy sterowania maszynami 2D i 3D od Leica Geosystems dostarczają operatorowi maszyny informacji o wysokości i nachyleniu maszyny, a także o jej pozycji za pośrednictwem wyświetlacza w kabinie operatora.
Podczas gdy system sterowania maszynami 2D jest przeznaczony do pracy z płaskich i pochyłych powierzchni, system sterowania maszynami 3D wykorzystuje modele referencyjne i GNSS do prowadzenia operatora maszyny. Dzięki pozycjonowaniu 3D GNSS w połączeniu z danymi modelu 3D, wszystkie informacje dotyczące wykopów i usuwania odpadów, a także pozycja maszyny na placu budowy są widoczne w czasie rzeczywistym.
W wariancie 2D "3D-ready" praca może być wykonywana natychmiast w 2D, pasywnie lub półautomatycznie, w zależności od zakupionej opcji. Sterowanie 2D można następnie w dowolnym momencie zmodernizować do pełnoprawnego systemu sterowania maszyną 3D.
Znaczenie systemów sterowania maszynami na rynku
Systemy sterowania maszynami stają się coraz ważniejsze w różnorodnych projektach budowlanych. Oferują one znaczną wartość dodaną dla operatorów maszyn, firm i środowiska oraz umożliwiają operatorom jeszcze bardziej produktywne i precyzyjne korzystanie z maszyn. Spójne wykorzystanie czujników i oprogramowania zapewnia operatorowi informacje w czasie rzeczywistym, co z kolei umożliwia optymalizację procesów roboczych pod względem czasu i kosztów dzięki różnym funkcjom automatyzacji. Skraca się czas oczekiwania geodetów i zmniejsza potrzeba wykonywania pomiarów kontrolnych na placu budowy. Ponadto zwiększa to bezpieczeństwo na placu budowy, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie maszyny znajduje się mniej osób. Dodatkowo zmniejsza się obciążenie pracą operatora, co zapobiega jego zmęczeniu i związanej z tym podatności na błędy.
Źródło: Liebherr