Pretekstem do odwiedzenia urokliwej miejscowości Szczawnica położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, była koparka Kubota U55-4, nowy nabytek firmy P.B.I. Machnik. Dostawa maszyny miała miejsce tydzień wcześniej, my zaś przyjechaliśmy zobaczyć, jak radzi sobie podczas wykonywania powierzonych jej zadań.

Kubota U55-4 w trakcie zasypywania wykopu. Wyposażona jest w standardową łyżkę o pojemności 0,16 m3. Może kopać na głębokość 3630 mm. Standardowo posiada szybkozłącze oraz dodatkowy obwód hydrauliczny. Uwagę zwracają drzwi, które po otwarciu o 180 stopni mieszczą się w obrysie kabiny
Fot. Forum Budowlane
Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego Machnik istnieje od 1985 r. Podstawową jego działalnością jest kompleksowa budowa sieci kanalizacyjnych i wodociągowych wraz z obiektami towarzyszącymi takimi jak pompownie i oczyszczalnie ścieków, a także budowa dróg, chodników i mostów. P.B.I. Machnik działa głównie na obszarze Polski Południowej. Posiada rozbudowany park maszynowy, składający się z blisko 100 różnego rodzaju jednostek, wśród których obecna jest również marka Kubota.
Dobre doświadczenia, a także potrzeba nabycia maszyny do robot liniowych, sprawiły, że przedsiębiorstwo kupiło kompaktową koparkę Kubota U55-4. Maszynę dostarczyła firma Bellator Maszyny Budowlane z Rudy Śląskiej, której Kubota Baumaschinen GmbH powierzyła dystrybucję na terenie województwa małopolskiego.
Nasza wizyta zatem była możliwa dzięki uprzejmości Arkadiusza Dąbrowskiego, kierownika sprzedaży ds. maszyn budowlanych, Bellator Maszyny Budowlane Sp. z o.o. oraz Miłosza Waliszaka, Sales Managera East-Europe, Kubota Baumaschinen GmbH; oraz Krzysztofa Machnika, właściciela firmy P.B.I. Machnik.
Słoneczna pogoda sprzyjała pracy, a także sesji zdjęciowej. Tego dnia nową maszynę P.B.I. Machnik zastaliśmy na budowie domów jednorodzinnych, gdzie „pomagała” w układaniu instalacji kanalizacyjnej. W ciasnej przestrzeni koparka U55-4 radziła sobie doskonale, zresztą do takich warunków została stworzona. Odpowiadają za to głównie kompaktowe rozmiary (szerokość 1960 mm, długość 5500 mm i wysokość 2550 mm), nadwozie, które prawie w całości mieści się w obrysie gąsienic, a także zdawałoby się niewielka rzecz jak otwierane o 180 stopni drzwi, które nie wystają poza kontur kabiny. Waga koparki wynosząca 5,4 t również sprzyja prowadzeniu pracy na wymagającym podłożu, mniej go niszcząc. Warto zaznaczyć, że grunt, z którym przyszło się zmierzyć koparce nie należy w tym miejscu do najłatwiejszych. Zawiera dużą ilość kamieni, a to z kolei wymaga użycia dużych sił podczas kopania. Parametr ten dla U55-4 wynosi 27,2 kN na ramieniu i 42,3 kN na łyżce, co stawia ją na równi z dużo cięższymi maszynami.

Na tle koparki Kubota U55-4 stoją od lewej: Arkadiusz Dąbrowski – kierownik sprzedaży ds. maszyn budowlanych, Bellator Maszyny Budowlane; Miłosz Waliszak – Sales Manager East-Europe, Kubota Baumaschinen; Maciej Kuruc – operator, P.B.I. Machnik
Fot. Forum Budowlane

W kabinie koparki U55-4 jest dostatecznie dużo miejsca, aby operator mógł zająć wygodną pozycję do pracy
Fot. Forum Budowlane
Maszyna napędzana jest oszczędnym silnikiem Kubota V2607-DI o mocy 33,8 kW/46 KM. Jak dowiedzieliśmy się od operatora, jednorazowe zatankowanie 68-litrów wystarcza na prawie trzy dni robocze.
Naszą uwagę zwróciła również cisza, jaka towarzyszyła pracującej koparce. Poziom hałasu stwarza komfortowe stanowisko dla operatora i jest korzystny dla otaczającego środowiska, zwłaszcza, kiedy roboty prowadzone są na terenie zabudowanym. W kabinie koparki operator ma wystarczająco dużo miejsca m.in. na nogi, wygodny regulowany fotel oraz ergonomicznie rozmieszczone dźwignie i dżojstiki. W kabinie operator ma do dyspozycji duży i czytelny panel sterowania charakteryzujący najnowsze koparki Kubota serii 4. Jego umiejscowienie daje możliwość jednoczesnego monitorowania parametrów bez utraty kontaktu wzrokowego pola pracy. Kabina wyposażona jest w system nagrzewnia z układem nawiewów. Dzielona przednia szyba podnoszona pod sufit, przesuwana szyba boczna oraz trzy lusterka wsteczne dają operatorowi dokonały widok na pole pracy i otaczającą przestrzeń.

Nadwozie koparki U55-4 prawie w całości mieści się w obrysie gąsienic
Fot. Forum Budowlane
Na koniec warto także wspomnieć o systemie Anti Theft, opracowanym przez firmę Kubota. Ten swoistego rodzaju immobilizer powala na uruchomienie maszyny tylko za pomocą kluczyka, który jest do niej przypisany. O tym, że koparka wyposażona jest w Anti Theft System informuje stosowna naklejka na szybie kabiny. AK
Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (221) 2014