W 2012 firma Case wprowadziła koparko-ładowarki spełniające normę emisji spalin Tier 4, które odznaczają się najlepszą w swojej klasie siłą zrywającą i udźwigiem. Obecnie proponuje dwie koparko-ładowarki, modele 580ST i 695ST. Pierwsza to tradycyjna konstrukcja z mniejszymi kołami z przodu i większymi z tyłu. Druga jest koparko-ładowarką o wszystkich kołach skrętnych (trzy tryby skrętu) jednakowej wielkości. Obydwie maszyny spełniają już wymagania normy Tier 4 final.

Koparko-ładowarka Case 580ST z prostymi ramionami części ładowarkowej
Fot. Case
Koparko-ładowarki Case zapewniają doskonałe osiągi i wysoką wydajność. Silniki spełniające normy Tier 4 Final, automatyczny system amortyzacji ramion ładowarkowych, szybkie ustawianie wysięgnika koparki oraz dostępność manualnej bądź automatycznej skrzyni biegów wpływają na niskie zużycie paliwa i małą emisję spalin, wysoki komfort operatora, dużą siłę zrywającą i udźwigi. Silnik FTP o pojemności 3,4 l o mocy maksymalnej 84 kW (114 KM)w 580ST i 89 kW (120 KM) w 695ST oraz maksymalnym momencie obrotowym, odpowiednio 459 i 467 Nm, odpowiada za mniejszą emisję splin, jednocześnie zapewniając najniższe koszty konserwacji i utrzymania na rynku.
Użytkownicy na całym świecie docenili moc ale także osiągi koparko-ładowarek Case. Tu do głosu dochodzi tzw. „Case DNA”, czyli słynna konstrukcja ramienia koparkowego Extendahoe, które ma zewnętrzną część wysuwaną. Dzięki temu wszystkie elementy ramienia przy kontakcie z ziemią są cały czas dobrze chronione przed uderzeniami i odkładaniem się na nich zanieczyszczeń. Zęby na końcówce ramienia zapewniają doskonałe utrzymywanie materiału, szczególnie podczas takich prac jak np. układnie rur czy wydobywanie głazów. Wygięty wysięgnik zapewnia zaś większą zdolność kopania i sprawia, że łatwiej załadować wywrotkę.
Dzięki nachodzącym na siebie siłownikom części koparkowej znacznie obniżyła się wysokość transportowa maszyn. Model 580ST mierzy ok. 3,5 m wysokości, a 695ST niecałe 3,7 m.
Opatentowane szybkozłącze hydrauliczne zintegrowane z ramieniem koparkowym umożliwia operatorowi zmiany osprzętów kopiących bezpośrednio z kabiny. Do tego hydrauliczny przesuw boczny ramienia pozwala na łatwe i szybkie usytuowanie koparki podczas pracy. Dodatkowo, w opcji dostępne jest nowe uniwersalne szybkozłącze, które umożliwia instalację na siłowniku obrotu nie tylko tradycyjnych łyżek Case, lecz również najpowszechniejszych łyżek głównych producentów koparek.
Firma Case wzbogaciła ofertę konfiguracji części koparkowych, wprowadzając konstrukcję wysięgnika i ramienia o geometrii typu In-Line, w której siłowniki umieszczone są jeden za drugim, a wysuwana jest wewnętrzna części ramienia koparkowego. Rozwiązanie to jest konstrukcją alternatywną wobec cenionej geometrii „Case DNA”. Siłowniki umieszczone w jednej linii zapewniają doskonałą widoczność przez wysięgnik oraz redukują naprężenia. Jest to typowe rozwiązanie przyjęte w dużych koparkach.
Wersja na równych kołach Case 695ST z ramionami części ładowarkowej typu Tool Carrier
Fot. Case
W przypadku części ładowarkowej, proste i długie ramiona mają o 8 cm wyżej położony sworzeń obrotu łyżki w porównaniu do standardowych, ramion zakrzywionych. Taka konstrukcja ramion czyni cześć ładowarkową mniej skomplikowaną, minimalizując ilość punktów smarnych i zapewniając lepszą widoczność do przodu. Dostępne są również zakrzywione ramiona ładowarkowe typu Tool Carrier. System równoległego prowadzenia łyżki ładowarkowej w stosunku do podłoża, utrzymuje ją we właściwej pozycji podczas podnoszenia ładunku, w związku z tym nie ma ryzyka rozsypania materiału. System amortyzacji ramion ładowarkowych, Ride Control zmniejsza efekt podskakiwania maszyny podczas jazdy po nierównym terenie maksymalizując tym samym utrzymanie materiału w łyżce. Świetnie sprawdza się przy jeździe z większą prędkością, bo skraca czasy przejazdów jednocześnie pozwalając na efektywne przewiezienie maksymalnej ilości materiału. Funkcja Ride Control ma trzy różne ustawienia, które pozwalają dopasować styl pracy do aktualnych warunków. Aby utrzymać przyczepność w najtrudniejszym terenie, przedni most ma możliwość wychylenia po 11 stopni góra-dół, co dodatkowo zwiększa retencję materiału w łyżce ładowarkowej, a tym samym pomaga zapewnić wysoką produktywność.
Do łyżek przednich i tylnych o dużej wytrzymałości Case oferuje zęby Smart-fit.
Głębiej penetrują podłoże i dłużej pozostają ostre, zapewniając trwałe zwiększenie produktywności i niższe koszty serwisowania. Montaż zębów Smart-fit zajmuje zaledwie kilka minut.
Case 695ST. Widoczna unikatowa konstrukcja ramienia koparkowego Extendahoe z wysuwaną częścią zewnętrzną oraz ząbki na końcu
Fot. Case
Jak podaje producent operator koparko-ładowarki na iście królewskie stanowisko pracy. Komfortowa i bezpieczna kabina zapewnia mu doskonałą widoczność we wszystkich operacjach na części ładowarkowej bądź koparkowej (tylna szyba jest w pełni uchylna). Kolumny dżojstików koparkowych oraz podpórki na nadgarstki są w pełni regulowane, co daje możliwość idealnego dopasowania do konkretnej osoby. Fotel ma możliwość ustawienia wysokości i poziomu amortyzacji; regulacja w odcinku lędźwiowym oraz w pełni regulowane podłokietniki zapewniają operatorowi wygodną pozycję w ciągu całego dnia roboczego. Szerokie stopnie i solidne uchwyty ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z kabiny. Duże otwory drzwiowe bez żadnych przeszkód dodatkowo ułatwiają dostęp do środka. Do tego cała kabina osadzona jest na wytłumiających mocowaniach, które zmniejszają wibracje oraz poziom hałasu do 77 dB.
Obecnie koparko-ładowarki Case można kupić w leasingu 102%. Warto się pośpieszyć, gdyż liczba maszyn w tej specjalnej ofercie finansowania jest ograniczona.
Źródło: Forum Budowlane, nr 3 (286) 2020