Koparka gąsienicowa - historia

Ocena: 5
5027

Kiedy wynaleziono pierwszą koparkę? Dlaczego właściwie nazywa się ją koparką gąsienicową? Co potrafią i gdzie są wykorzystywane koparki? Jak duża jest największa koparka gąsienicowa na świecie? Co potrafią koparki przyszłości? Przedstawiamy nieco historii koparki gąsienicowej i odpowiadamy na pytanie, dlaczego inwestycja w jej zakup opłaca się nawet w trudnych czasach.

 

 

Jej nazwa wywodzi się od podwozia. Koparki dzieli się ze względu na rodzaj napędu – kołowy lub łańcuchowy – przy czym te ostatnie nazywane są gąsienicowymi. Koparki kołowe są bardziej mobilne, ale nie nadają się do pracy w trudnym terenie. Poza tym gąsienice mogą dźwigać cięższe koparki.

Pierwsze koparki były napędzane parą

Szkocki wynalazca James Watt i angielski przedsiębiorca Matthew Boulton już w 1796 roku skonstruowali pierwszą koparkę napędzaną parą. Pierwszy patent otrzymał William Otis na swoją jednonaczyniową koparkę z napędem parowym – maszynę budowlaną na podwoziu kolejowym, której wysięgnik można było obracać tylko częściowo. Koparki parowe XIX wieku były pierwszymi skutecznymi maszynami budowlanymi do prac ziemnych, wnosząc tym samym znaczący wkład w industrializację. Umożliwiło to budowę kanałów (takich jak Kanał Sueski w 1865 roku), linii kolejowych, działalność kopalni odkrywkowych i dużych zakładów przemysłowych. Większą mobilność zapewniło opracowanie łańcuchów gąsienicowych, dzięki którym maszyny mogły poruszać się bez szyn. Koniec maszyn parowych to rok 1930. Silniki Diesla i elektryczne były tańsze i opanowały rynek.

Historia koparki gąsienicowej w skrócie

Pierwszy gąsienicowy układ bieżny został opatentowany w 1901 roku. Był stosowany do ciągników w leśnictwie. Natomiast Amerykanin Benjamin Holt zaprojektował w 1904 roku ciągnik gąsienicowy. System ten był wykorzystywany między innymi przez armię brytyjską w powszechnych wówczas ciągnikach artyleryjskich. Żołnierze nazwali ciągnik Caterpillar (z ang. gąsienica), ponieważ ruch ogniw łańcucha przypominał im ruch owada. Holt od razu przejął tę nazwę dla marki. 15 lat później, w 1925 roku, jego firma przeszła fuzję i tak właśnie powstał największy obecnie producent maszyn budowlanych.

Obszary zastosowań: od ogrodu po kopalnie odkrywkowe

Dzięki szerokiej gamie osprzętu i różnym wielkościom modeli koparki mogą znajdywać zastosowanie w najróżniejszych obszarach. Mówiąc najprościej, zadaniem koparki jest kopanie, czyli przemieszczanie ziemi i skał. Obejmuje to rozluźnienie i wykopanie zagłębień ziemnych, takich jak wykopy budowlane, lub transport urobku i materiału wypełniającego.

Paleta różnych modeli koparek jest tak szeroka, jak możliwości ich zastosowania. Tak zwane minikoparki ważą poniżej tony i bywa, że mają jedynie 70 cm szerokości. Dzięki temu mieszczą się w drzwiach, więc mogą wykonywać prace wewnątrz budynków. Koparki midi ważą do 10 ton i są zazwyczaj koparkami kołowymi. Średniej wielkości koparki ważą do 60 t. Większe modele to koparki gąsienicowe stosowane głównie do lekkich prac ziemnych na budowach (wykopy) lub ciężkich prac ziemnych przy budowie kanałów i dróg. W kamieniołomach można spotkać duże koparki o masie do 200 t. Największe koparki, z których niektóre mają masę eksploatacyjną ponad 10 000 t, są stosowane przy wydobyciu rudy i w kopalniach odkrywkowych.

Do tej kategorii od 1978 roku zalicza się największa na świecie koparka – koparka wielonaczyniowa kołowa. Koparka 288 firmy Krupp Industrietechnik znajduje się w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Garzweiler w Niemczech. To monstrum waży 13 500 t, ma 96 m wysokości i 240 m długości. Koło czerpakowe koparki 288 (średnica: 21,6 m, 18 czerpaków po 6,6 m³) wydobywa dziennie do 240 000 t węgla i jest to również koparka gąsienicowa. Porusza się na trzech rzędach gąsienic, każdy rząd po cztery gąsienice o szerokości 3,8 m jedna. W ten sposób powstaje tak duża powierzchnia styku, że koparka mimo swojej ogromnej masy prawie nie wywiera nacisku na podłoże. Wynosi on zaledwie 17,1 N/cm² co sprawia, że nawet na trawie nie pozostawia głębokich kolein.

Aktualne trendy w branży budowlanej

Dwa główne tematy badań w obrębie branży budowlanej – ochrona klimatu i digitalizacja – dotyczą również koparek gąsienicowych. Dzięki systemowi GPS i automatycznemu sterowaniu już obecnie można wykonywać wykopy ziemne z centymetrową precyzją – dokładniej niż najbardziej doświadczony operator koparki. Ale do pełnej digitalizacji placu budowy jest jeszcze daleka droga. W kategorii ochrony klimatu nagrodę bauma Innovation Award 2022 otrzymała firma Liebherr France SAS. Jest to producent maszyn budowlanych, który opracował koparkę gąsienicową z silnikiem wodorowym. Choć R 9XX H2 to jeszcze prototyp, produkcja seryjna ma się rozpocząć do 2025 roku.

Chęć podążania drogą innowacji przyćmiewa jednak napięta sytuacja gospodarcza i geopolityczna. Ceny i inflacja rosną i szerzą niepewność. Nawet jeśli obecnie branża budowlana przeżywa trudny czas, inwestycje nie są wstrzymywane. Optymalizacja kosztów ma przy tym jednak kluczowe znaczenie. Priorytet zyskują przyszłe inwestycje, które przynoszą zyski w krótkim terminie. Zakup używanych maszyn to natomiast inwestycja o doskonałej równowadze między kosztami a korzyściami. W porównaniu do nowych maszyn używane instalacje są znacznie tańsze i dostępne od ręki. Oba te czynniki mają kluczowe znaczenie przy planowaniu inwestycji.

Źródło: Surplex

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Polecane firmy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ