Kontrola stopnia zagęszczenia podłoża

Ocena: 0
5901
W roku 2004 firma Weber Maschinentechnik jako pierwszy producent wprowadziła w swoich ręcznie kierowanych zagęszczarkach gruntu system kontroli stopnia zagęszczenia podłoża. System opracowany przez własny dział rozwoju we współpracy z uniwersytetem w Siegen otrzymał nazwę Compatrol CCD.


Zagęszczarka Weber CR 8 z panelem kontrolnym Compatrol MSM i sam panel w zbliżeniu
Fot. Weber MT

Compatrol CCD składa się z czujnika przyśpieszeń zamontowanego na płycie roboczej i pulpitu z dużym, czytelnym wyświetlaczem, dobrze widocznym dla operatora. Elementy elektroniczne zalane są specjalną masą zabezpieczającą układ przed wibracjami, a ich trwałość podkreśla fakt, że w ciągu 7 lat zanotowano jedynie jeden defekt systemu odczytującego. Zasada działania polega na rejestrowaniu przez czujnik przyśpieszeń płyty roboczej i przetwarzaniu ich przez system na informacje o stopniu zagęszczenia gruntu.

Operator odczytuje wynik na wyświetlaczu składającym się z siedmiu elektroluminescencyjnych diod umieszczonych w szeregu. Przy kolejnych przejazdach zagęszczarką zaświecenie się następnej diody informuje o postępie stopnia zagęszczenia. Jeżeli kolejna dioda nie zapala się oznacza to, że w danym przypadku podłoża bardziej zagęścić nie można. Przy większości rodzajów gruntu zapalenie się czwartej diody w szeregu oznacza, że osiągnął on optymalne zagęszczenie (co potwierdzają pomiary dokonane specjalistycznym sprzętem). Jeżeli w szeregu zapalą się wszystkie diody i dodatkowo czerwona dioda ostrzegawcza, należy przerwać pracę, ponieważ zbyt twarde podłoże może spowodować uszkodzenie zagęszczarki.

Korzystanie z Compatrol CCD umożliwia operatorowi ocenę nośności podłoża na całej zagęszczanej powierzchni i odkrycie miejsc niedostatecznie zagęszczonych.


Widok panelu Compatrol CCD
Rys. Weber MT

Aktualnie Compatrol oferowany jest także w wersji poszerzonej o moduł zarządzania maszyną i jej serwisem, którą oznaczono jako MSM (Machine and Service Management). Oprócz kontroli stopnia zagęszczenia gruntu, na wyświetlaczu pokazywane są szczegółowe informacje na temat stanu technicznego maszyny i o zbliżających się terminach przeglądów. Wszelkie odchylenia nie mieszczące się w obszarze tolerancji w zakresie stanu akumulatora, ciśnienia oleju, temperatury silnika, zanieczyszczenia filtra powietrza, częstotliwości wibratora lub obrotów silnika są natychmiast sygnalizowane umożliwiając usunięcie usterek w celu uniknięcia poważniejszych uszkodzeń. Maszyny z Compatrol MSM uruchamiane są za pomocą przycisku i elektronicznego chipu. Chip można programować w sposób umożliwiający uruchamianie i obsługę jednej lub kilku maszyn, i za jego pomocą przenosić do komputera dane dotyczące czasu pracy i zdarzeń powstałych podczas eksploatacji. Jest to szczególnie przydatne dla większych przedsiębiorstw i wypożyczalni sprzętu budowlanego w celu odpowiedniej kontroli parku maszynowego. Chip jest także dodatkowym zabezpieczeniem antykradzieżowym, ponieważ po zaprogramowaniu i przyporządkowaniu do maszyny jego brak uniemożliwia korzystanie ze sprzętu.

Systemy Compatrol CCD i MSM aktualnie montowane są opcjonalnie w rewersyjnych zagęszczarkach gruntu Weber CR 6, CR7 i CR 8.

Źródło: Forum Budowlane, nr 6 (181) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ