Z końcem października 2019 roku Polsad Jacek Korczak przekazał firmie Sorted dziesięć ciągników Kubota L2501. Odebrał je osobiście właściciel firmy Paweł Kozłowski. Ciągniki wyposażone w przednie TUZ będą wykorzystywane do koszenia, a w porze zimowej również do odśnieżania. Maszyny należą do serii L2, która podobnie jak seria L1, cieszy się dużym powodzeniem wśród przedsiębiorstw zajmujących się utrzymaniem terenów zielonych, czy sprzątaniem placów budów.

Moment przekazania 10 sztuk ciągników Kubota L1421 firmie Agrol (od lewej): Andrzej Żarlak, właściciel firmy Agrol; Waldemar Zaremba, dyrektor Działu Maszyn Komunalnych Kubota; Jakub Korczak, dyrektor oddziału Polsad w Grójcu
Fot. Polsad
Sorted znajduje się wśród czołowych firm zajmujących się realizacją i utrzymaniem terenów zieleni na obszarze całej Polski. Wśród zrealizowanych obiektów znalazło się sporo dużych i ciekawych inwestycji, w tym m.in. EKOpark położony na warszawskim Ursusie, do którego wykonania posłużyły materiały uzyskane z recyklingu, a do zasilania zastosowano oświetlenie wykorzystujące panele fotowoltaiczne. W ostatnich latach firma posadziła ponad kilka tysięcy drzew oraz setki tysięcy krzewów i bylin dla samego Zarządu Zieleni m. st. Warszawy.
Ciągnik Kubota L2501 wybrany przez Sorted napędzany jest silnikiem o mocy 49 KM i ma masę 2100 kg (z kabiną). Jednak flagowym okrętem wśród wszystkich ciągników kompaktowych Kubota jest, należący również do serii L2, model L2602. Duża moc silnika, bo wynosząca 62 KM umożliwia pracę z naprawdę wymagającym oprzyrządowaniem. 4-cylindrowy silnik spełnia rygorystyczne normy emisji spalin IIIB. Zaawansowana przekładnia hydrostatyczna HST Plus pozwala na optymalne wykorzystanie mocy silnika i zapewnia operatorowi wysoki komfort użytkowania oraz bezpieczną pracę, m.in. dzięki funkcji detekcji obciążenia. Klimatyzowana kabina Grand Cab stanowi wzór w tej klasie. Ciągnik w standardzie wyposażony jest w rozbudowany układ hydrauliczny pozwalający na sterowanie szeregiem funkcji.
Na początku października bieżącego roku 10 ciągników Kubota zostało również przekazanych przez Polsad firmie Agrol. Od 18 lat zajmuje się ona kompleksowymi usługami utrzymania czystości. Swoją działalność skupia przede wszystkim wokół obiektów logistycznych, handlowych i komercyjnych. Kompleksowo zajmuje się pielęgnacją zieleni, sprzątaniem terenów zewnętrznych, a także odśnieżaniem.
Andrzej Żarlak, właściciel firmy Agrol, podpierając się 20-letnim doświadczeniem tak argumentuje swój wybór: „Od lat staramy się poprawiać środowisko miejskie i jesteśmy przekonani, że dzięki odpowiednim maszynom staje się to o wiele łatwiejsze. Do zakupu ciągników Kubota skłoniły nas wcześniejsze doświadczenia ze sprzętem tej japońskiej marki. Cenne dla nas są takie zalety jak: prosta, mechaniczna konstrukcja pozbawiona elektroniki, niskie koszty eksploatacji i serwisu, a przede wszystkim moc wystarczająca do wykonania powierzonych zadań. Dodatkowym atutem była możliwość skorzystania z finansowania fabrycznego Kubota Finance.”
Firma Agrol wybrała, należący do serii L1, ciągnik komunalny Kubota L1421. W tej serii znajdują się trzy modele o masie od 1240 kg: L1361, L1421, L1501. Każdy dostępny jest w dwóch wariantach przekładni: manualnej lub hydrostatycznej. Serię L1 cechuje prosta konstrukcja i łatwość obsługi nawet dla mniej doświadczonych operatorów. Do napędu stosowane są silniki Diesla Kubota (36-49 KM), 3- (L1361) i 4-cylindrowe (L1421, L1501), które pozwalają na pracę z przystawkami o większym zapotrzebowaniu na moc. Jak zawsze w przypadku marki Kubota, ciągniki odznaczają się znakomitą zwrotnością.
Dziesięć ciągników Kubota L2501 odebranych przez firmę Sorted
Fot. Polsad
Ciągniki Kubota L1421 zakupione przez firmę Agrol wyposażone zostały w:
- silnik wolnossący o pojemności 2,2 l, zasilany pompą rzędową;
- przekładnię 8x8, z rewersem mechanicznym i reduktorem;
- dołączany mechanicznie napęd 4x4 z przekładnią kątową w przednim moście;
- tylnym podnośnik TUZ o udźwigu 1750 kg, z cięgłem centralnym;
- układ kierowniczy ze wspomaganiem hydraulicznym;
- kabinę ogrzewaną i wentylowaną produkcji Naglak z oświetleniem górnym LED;
- przednie TUZ o udźwigu 1 t wyposażone w dodatkowe wzmocnienia;
- rozbudowaną hydraulikę do sterowania TUZ oraz pługiem śnieżnym.
Jak wspomniano serie L1 i L2 należą do najczęściej wybieranych, jednak oferta ciągników kompaktowych Kubota jest dużo szersza. Obejmuje jeszcze serie B1, B2 oraz BX.
Seria B1 (12-24 KM) to podstawowa seria ciągników kompaktowych, na którą składają się cztery modele: B1121, B1161, B1181 oraz B1241. Dzięki swoim gabarytom i szerokości już poniżej 1 m doskonale sprawdzają się w różnorakich zastosowaniach. Seryjne wyposażenie w napęd 4x4 zapewnia znakomitą trakcję, a prostota obsługi sprawia, że ich codzienna eksploatacja jest łatwa i przyjemna. Ciągniki serii B1 są kompatybilne z szeregiem osprzętu do zastosowań w okresach letnim i zimowym.
Ciągniki Kubota serii L1 mogą wykorzystywać przystawki o większym zapotrzebowaniu na moc. Na zdjęciu model L1361 z kosiarką na tylnym TUZ
Fot. Kubota
Dedykowany do pracy w przestrzeni miejskiej ciągnik BX231. Po wyposażeniu w pług, doskonale sprawdzi się przy odśnieżaniu parkingów
Fot. Kubota
Seria B2 (20–31 KM) obejmuje z kolei kompaktowe ciągniki dla bardziej wymagających użytkowników, wyposażone w 3- i 4-cylindrowe jednostki napędowe Diesla Kubota. Pomimo niewielkich gabarytów zapewniają wysoki komfort użytkowania oraz świetną wydajność. Dostępne są z przekładniami manualnymi 9/9 oraz 3-zakresowymi przekładniami hydrostatycznymi. Seria obejmuje warianty ROPS oraz CAB – oryginalne klimatyzowane kabiny Kubota. Poprzez zastosowanie układu zacieśniania skrętu Bi-Speed ciągniki cechują się wyjątkową zwrotnością. Szeroka paleta dostępnych rodzajów kół i ogumienia pozwala na optymalny dobór do nawierzchni, na których pracuje maszyna. Tak ogromna dostępność implementów czyni z serii B2 doskonały nośnik narzędzi.
Seria BX (23 i 26 KM) to miniciągniki dedykowane do pracy w przestrzeni miejskiej. Wyposażone w 2-zakresowe przekładnie hydrostatyczne umożliwiają wygodną zmianę kierunku jazdy bez rozłączania napędu WOM. Przemyślana konstrukcja daje możliwość łącznego zastosowania aż trzech WOM: tylnego, międzyosiowego oraz przedniego. Co istotne, przy instalacji przedniego WOM można nadal korzystać z kosiarek międzyosiowych, również w systemie szybkiego montażu Easy Over. Maszyny seryjnie wyposażone są w rozdzielacze hydrauliczne do sterowania osprzętem. Do napędu ciągników zastosowano wydajne 3-cylindrowe chłodzone cieczą silniki Diesla Kubota. Seria BX dostępna jest również w wariancie CAB – kabiny z ogrzewaniem.
Dodajmy, że firma Polasd wszystkie dostawy ciągników realizuje własnym transportem, ciężarówkami marki Renault, której jest autoryzowanym przedstawicielem. Zaletą oferty poza możliwością skorzystania z finansowania fabrycznego Kubota Finance, jest również rozbudowana sieć własnych serwisów zlokalizowanych na terenie całej centralnej Polski.
Źródło: Forum Budowlane, nr 11 (282) 2019