Jak się okazuje kompaktowa koparka Kubota KX027-4 to doskonałe narzędzie również do prac melioracyjnych. Taką maszynę w połowie stycznia tego roku kupiła firma Roboty Ziemno-Melioracyjne Zbigniew Bronisz z siedzibą w Warszawicach. Wykorzystywana jest m.in. do prac związanych z dokładnym wykańczaniem skarp rowów melioracyjnych.
Koparka Kubota KX027-4 wyposażona w łyżkę skarpową, to doskonałe narzędzie do wyrównywania skarp zbiorników wodnych
Fot. Forum Budowlane
Fot. Forum Budowlane
Zbigniew Bronisz, właściciel koparki Kubota KX027-4
„Jestem bardzo zadowolony z pierwszych prac jakie wykonałem koparką na dwóch realizacjach, i to zarówno z uzyskanych efektów, jak i z właściwości samej maszyny. Jest szybka, ma wystarczająco dużą moc i co ważne niewielkie zużycie paliwa”.
Koparkę Kubota KX027-4 opisywaliśmy już w „Forum Budowlanym” nr 3/2017. Była to jednak „czysta teoria”, teraz nadarzyła się okazja do bliższego poznania tej maszyny, również w czasie pracy.
Krótkiej prezentacji koparki KX027-04 (kupionej w wersji High-Spec) dokonał osobiście jej właściciel Zbigniew Bronisz. Za co bardzo dziękujemy. Dodajmy tu również, że od ponad 40 lat jest on operatorem maszyn budowlanych. Osobiście pracuje na swoich maszynach. Poza nim koparkę KX027-4 w firmie obsługują jeszcze dwie osoby, oczywiście dysonujące odpowiednimi uprawnieniami.
Firma Zbigniewa Bronisza powstała w 1992 roku, a aktywnie działa na rynku od roku 1994. Uczestniczy w przetargach i wykonuje zlecenia m.in. dla Urzędów Gmin, Urzędów Miast i Wojewódzkich Zarządów Melioracji. Główną działalnością firmy jest konserwacja obiektów melioracyjnych, a także inżynieryjnych – odbudowa i naprawa mostów. Zasięgiem działania obejmuje przede wszystkim województwo mazowieckie, ale w planach jest poszerzenie tego obszaru o województwo warmińsko-mazurskie. W parku maszynowym firmy poza tematyczna koparką, znajdują się trzy koparkoładowarki, dwie duże koparki gąsienicowe, minikoparka oraz pięć ciągników. Warto tutaj dodać, że właściciel również samodzielnie udoskonala posiadany sprzęt, a jego pomysły trafiają także do producentów.
Przy zakupie nowej koparki Zbigniew Bronisz kierował się przede wszystkim jakością i przyszłymi kosztami związanymi z ewentualnymi naprawami. Jak nam powiedział, takie kryteria wymusiły dotychczasowe doświadczenia z maszynami różnych producentów.
„Kiedy zaszła konieczność kupienia koparki kompaktowej brałem pod uwagę czterech producentów. Zdecydowałem się na zakup koparki Kubota w firmie Polsad Jacek Korczak, która ma swój oddział w Grójcu, a więc niedaleko. Zostałem zaproszony na pokaz, który ostatecznie mnie przekonał. Mocnymi argumentami japońskiej marki była prosta obsługa i wysoka jakość wykonania, a także cena, dużo korzystniejsza w porównaniu do innych tej klasy koparek dostępnych na rynku. Maszyna została również bardzo szybko dostarczona, w ciągu zaledwie dwóch tygodni” – mówi Zbigniew Bronisz.
Firma Polsad jest autoryzowanym dilerem maszyn budowlanych Kubota, a także prowadzi autoryzowany serwis maszyn i ciągników tej marki. Główną siedzibę ma w Kutnie oraz pięć oddziałów, w tym w Grójcu.
Wnętrze komory silnika. Uwagę zwraca duża przestrzeń, co ułatwia wykonywanie codziennych czynności obsługowych
Fot. Forum Budowlane
Pod boczną osłoną z tworzywa sztucznego umieszczono akumulator i zbiornik paliwa. Nad akumulatorem czarny przycisk dezaktywujący sygnalizację małej ilości paliwa
Fot. Forum Budowlane
„Od samego początku kontakty i współpraca układały się bardzo dobrze. Dostawca jest słowny i przede wszystkim terminowy. Przy tej okazji chciałbym podziękować Krzysztofowi Stankowskiemu, który był moim opiekunem podczas zakupu. Nie musiałem martwić się o transport, który zorganizowała firma Polsad, a także udzieliła mi krótkiego przeszkolenia” – dodaje Zbigniew Bronisz.
Koparka KX027-4 z pełną kabiną waży zaledwie 2590 kg. Dzięki temu może być przewożona na 3,5-tonowej przyczepie. Firma z Warszawic kupiła do tego celu nową przyczepę marki Rydwan. Za to, aby transport był bezpieczny odpowiadają cztery punkty mocujące zlokalizowane na górnej ramie koparki. Ponadto rozstaw gąsienic o szerokości 1400 mm daje nie tylko niezbędną stabilność, ale także umożliwia pracę w miejscach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, np. w rowach melioracyjnych.
Nowy właściciel chwali sobie także dużą ilość miejsca w kabinie. Nie bez powodu. Kabina koparki KX027-4 należy bowiem do największych w swojej klasie. Zatem jest więcej miejsca na nogi, a wsiadanie i wysiadanie nie sprawia kłopotu, co ułatwiają wysokie, otwierane o 180 stopni drzwi. Dodatkowo wygodny, regulowany pneumatyczny fotel oraz intuicyjny panel sterowania sprawiają, że operator ma naprawdę komfortowe warunki. Koparka nie ma klimatyzacji, ale w standardzie jest radio z dwoma głośnikami.
Standardowym wyposażeniem jest również system antykradzieżowy Kubota Anti-Theft System. Producent dostarcza razem z koparką dwa kluczyki oraz czerwony kulczyk „matkę”. Jeżeli zostanie podjęta próba uruchomienia inaczej niż przypisanym kluczykiem, koparka zostaje zablokowana. Można ja odblokować tylko przy użyciu kluczyka „matki”.
Jak się okazuje przydatnym rozwiązaniem jest także dźwiękowa sygnalizacja, informująca o kończącym się paliwie. Po zatankowaniu można ją wyłączyć za pomocą przycisku znajdującego się pod osłoną boczną.
Nasz rozmówca zwrócił uwagę także na doskonałą widoczność dokoła maszyny. Odpowiada za to bogate przeszklenie oraz pochylona przednia szyba z wycieraczką (dzięki siłownikowi gazowemu, bez wysiłku można ją przesunąć pod sufit), a także dwa duże lusterka wsteczne. Widoczność o zmierzchu poprawiają dwie lampy umieszczone na górze kabiny oraz trzecia tzw. lampa robocza znajdująca się na wysięgniku.
Pomimo kompaktowych wymiarów maszyn imponuje siłą kopania na łyżce, która wynosi 22,1 kN. Łyżka oraz mocne, dobrze wyważone ramię pozwalają kopać na głębokość 2740 mm, a zasięg wynosi 4600 mm. Zbigniew Bronisz docenia również maksymalną prędkość jazdy, która wynosi 4,6 km/h. Za osiągi koparki KX027-4, odpowiada 4-cylindrowy silnik Kubota V1505-E4 o mocy 17,5 kW/24,4 KM.
Koparka sprawdziła się podczas usypywania i profilowania skarp rowów melioracyjnych (efekty można podziwiać w miejscowości Glinianka) oraz odmulania cieków wodnych. Przydaje się także do prac, w których konieczne jest użycie lemiesza.
Wraz z koparką został kupiony osprzęt w postaci dwóch łyżek kopiących o szerokości 30 i 45 cm, łyżki skarpowej oraz dodatkowo łyżka ażurowa do odmulania o szerokości 1,5 m. Właściciel zamówił już także łyżkę sterowaną hydraulicznie.
Przypomnijmy, że wersja High Spec wyposażona jest w dwa niezależne hydrauliczne obwody sterujące Aux1 (o ciśnieniu 22,5 MPa) i Aux2 (ciśnienie 17,2 MPa, z przełącznikiem na górze konsoli). Standardowo w maszynie znajdzie się układ regulacji przepływu oleju hydraulicznego zasilającego osprzęt. Dzięki temu możliwe jest podłączenie głowicy PowerTilt, czy szybkozłącza hydraulicznego.
Przydatny, zamykany na kluczyk schowek, umieszczony pod regulowanym fotelem operatora
Fot. Forum Budowlane
Panel sterowania, a pod nim uchwyt na butelkę z napojem. Widoczny przełącznik obwodu Aux2
Fot. Forum Budowlane
„Nową koparką przepracowałem niewiele motogodzin, i jak do tej pory spisuje się bez zarzutu. Nie mam do niej najmniejszych zastrzeżeń. Noszę się już z zamiarem kupienia kolejnej koparki Kubota, ale większej – klasy 5–6 t. Mogę tylko powiedzieć, że na dniach będzie mi użyczona do testów” – kończy Zbigniew Bronisz.
Dodajmy jeszcze tylko, że dla swojej nowej koparki Zbigniew Bronisz uzyskał dodatkowo trzeci rok gwarancji (3 lata lub 3000 mtg) i pierwsze dwa przeglądy w cenie zakupu. AK
Źródło: Forum Budowlane, nr 5 (264) 2018