Sugerując się nazwą można przypuszczać, że operator minikoparki, czy miniładowarki ma gorsze warunki pracy niż w przypadku większych maszyn. Nic bardziej mylnego. Konstruktorzy zadbali, aby również w przypadku minimaszyn operator czuł się swobodnie i komfortowo, a praca i codzienna obsługa były bezproblemowe.
Nowy panel ze wskaźnikami
Fot. Bobcat
Wyjątkowa kabina
Wszystkie innowacje w nowych miniładowarkach Bobcat są rzeczywiście znaczące. Weźmy np. wyjątkowo zaprojektowaną kabinę Premium Cab, największą wśród tego typu maszyn na rynku, która zapewnia więcej miejsca, i mniej hałasu. Operator jest również lepiej zabezpieczony zarówno z boku, jak i z przodu.
Szczególne znaczenie ma nowe, bardziej wysunięte położenie kabiny, które istotnie poprawia widoczność zarówno przodu, jak i wszystkich pozostałych stron maszyny z miejsca operatora. Ponadto znacznie zwiększona została moc i skuteczność układu hydraulicznego, co podnosi wydajność maszyny, uproszczono konserwację i zdolność do eksploatacji.
Nowa kabina została zbudowana zgodnie z założeniem, że im bardziej komfortowe warunki posiada operator, tym wydajniej będzie pracował. Rozwiązania poprawiające komfort od razu rzucają się w oczy. Próg został obniżony, a drzwi wejściowe do kabiny powiększone, ułatwiając tym samym operatorowi wejście i wyjście z kabiny.
Miniładowarka Bobcat T650 z nową kabiną Premium Cab
Fot. Bobcat
Powierzchnia kabiny wzrosła o 10% w stosunku do poprzednich modeli. W rezultacie operator ma więcej miejsca. Szyby boczne znajdują się teraz na zewnątrz kabiny, dzięki czemu są łatwiejsze do czyszczenia. Sprężynowe zamki w oknach pozwalają na otworzenie okna w pięciu różnych pozycjach. Zarówno z przodu jak i z tyłu, na oknach zostały zamontowane pomarańczowe rączki bezpieczeństwa.
Nowa kabina pozwala dostosować środowisko pracy do indywidualnych preferencji. Siedzenie można regulować w zakresie 15 cm w przód i tył. Skok zawieszenia siedzenia został zwiększony do 8 cm, zapewniając płynność jazdy w trudnym terenie. Konstrukcja podłokietnika została poprawiona, zatem wszystkie ręczne przyrządy sterownicze umiejscowione są w najbardziej optymalnym miejscu, gwarantując wygodę użytkowania. Opcjonalnie można wybrać Joystick z systemem SJC, który porusza się w górę lub w dół wraz z siedzeniem najlepiej dopasowując się do operatora.
Nowa kabina zwiększa o 30% widoczność wokół ładowarki z miejsca operatora. Wysunięcie kabiny bardziej w przód, zmniejsza odległość operatora od osprzętu. Widoczność w przód poprawiona jest także dzięki zwiększeniu o 40% drzwi i obniżeniu przedniej poprzeczki kabiny. Następnym czynnikiem poprawiającym widoczność jest podniesienie o 50% wydajności przednich świateł roboczych. Górne okno kabiny jest o ponad 40% większe. Przełączniki na tablicy przyrządów zostały przeorganizowane, aby poprawić widoczność w górę przy ramionach podniesionych ponad kabinę, co jest dużą zaletą podczas załadunku ciężarówek.
Przednie i tylne okna również zapewniają większą widoczność m.in. na koła czy gąsienice. Na tylnej ścianie kabiny, szyba i system klimatyzacji został obniżony. Wraz z tymi zmianami i większą o 14% tylnią szybą, widoczność do tyłu zwiększyła się niesamowicie.
Kabina posiada najlepszą szczelność ze wszystkich miniładowarek obecnych na rynku. W oparciu o nową budowę – w jednej części – kabina minimalizuje dostanie się do wewnątrz brudu i kurzu. Szczelność kabiny ogranicza również zużycie energii na ogrzewanie lub chłodzenie. Wydajność systemów ogrzewania i klimatyzacji wzrosła o 35%. Ponadto kontrolki do regulacji temperatury są oświetlone ułatwiając zmianę w warunkach słabego oświetlenia.
Wszystkie miniładowarki nowej generacji Bobcat są przystosowane do instalacji odbiornika radiowego i głośników. Jest również zamontowane 12 V gniazdo pozwalające np. na ładowanie telefonu komórkowego lub podłączenie iPoda.
Zero Tail Swing
W ofercie firmy Case znajduje się dziesięć modeli minikoparek o masie od 1400 do prawie 5000 kg, i mocach silników od 15 do 43 KM. W modelach CX15B, CX17B – ZTS, CX18B zastosowano silnik firmy Mitsubishi, a w pozostałych marki Yanmar. Silniki zostały tak dobrane, aby zapewnić maszynom doskonałe parametry pracy przy zachowaniu niskiego zużycia paliwa. Minikoparki posiadają dwie prędkości jazdy – wolną i szybką.
Minikoparka Case CX50B – ZTS (Zero Tail Swing)
Fot. Case
Spośród tych wszystkich modeli osiem ma w nazwie oznaczenie ZTS (Zero Tail Swing). Oznacza ono minikoparki, których przeciwwaga podczas obrotu nie wychodzi poza obrys gąsienic. Jest to duży atut tych maszyn. Operator podczas pracy nie musi się obawiać, że zaczepi o jakąś przeszkodę przeciwwagą. Całą swoją uwagę może skupić na właściwej pracy. Spośród bogatej oferty minikoparek na wyróżnienie zasługują modele CX17B-ZTS i CX18B, które wyposażone są w system podwozia umożliwiający zmianę rozstawu gąsienic.
Kabiny minikoparek, jak na tej wielkości maszyny, są bardzo przestronne i dzięki dużym przeszkleniom zapewniają doskonałą widoczność dookoła maszyny. Kabiny są odpowiednio wyciszone i izolowane od wibracji pochodzących z silnika i innych elementów maszyny. Do sterowania jazdą służą dźwignie lub pedały, a do sterowania osprzętem kopiącym dwa joysticki hydrauliczne.
Wnętrze minikoparki Case CX18B. Uwagę zwraca komfortowy fotel operatora
Każda minikoparka jest wyposażona w lemiesz spycharkowy, jak również może być wyposażona w dodatkową instalację hydrauliczną na wysięgniku, co pozwoli na zainstalowanie dodatkowych narzędzi takich jak młot czy wiertnica, czyniąc minikoparkę jeszcze bardziej wszechstronną. Przy każdej maszynie możemy wybrać jeden z dwóch rodzajów ramion – krótkie lub długie.
W minikoparkach Case dzięki przemyślanej konstrukcji operator ma zapewniony bardzo dobry dostęp do wszystkich punktów serwisowych, co wpływa na skrócenie czasu wykonywania poszczególnych przeglądów.
Po więcej szczegółów zapraszamy do firmy Intrac Polska.
Nowa kabina i łatwy serwis
Interhandler oferuje minikoparki JCB oznaczone symbolami 8014, 8016 i 8018. Ich konstrukcja i właściwości bazują na bezpośrednich relacjach z potencjalnymi odbiorcami, którzy w rzeczywistości są współprojektantami maszyn.
Priorytetowymi cechami serii 801 jest ich wytrzymałość, niezawodność oraz łatwość codziennej obsługi. Maszyny wyposażono w silniki spełniające normy emisji zanieczyszczeń w spalinach Tier III, które dobrze wkomponowane w bryłę nadwozia w połączeniu z odchylaną kabiną gwarantują operatorowi łatwość przeprowadzania rutynowych zadań codziennej obsługi maszyny.
W minikoparkach serii 801 operator ma wyjątkowo łatwy dostęp do wszystkich punktów codziennego serwisowania
Fot. JCB
Do podstawowych cech minikoparek JCB serii 801 należą polepszona stabilność pracy oraz parametrów roboczych jak np. wysokość załadunku, jak również po raz pierwszy w klasie maszyn 1,5-tonowych obecność dwóch stopni prędkości jazdy (standard w 8018, opcja w 8016). Warto również zwrócić uwagę na takie rozwiązania jak: silniki obrotu dużej mocy zapewniające odpowiednią prędkość i moment obrotu, całkowicie obudowane silniki gąsienic i węże, testy czystości oleju gwarantujące całkowitą czystość obwodu hydraulicznego poprawiające niezawodność i osiągi, szeroki zakres łyżek i osprzętów, gumowe gąsienice, wysięgnik pozwalający na użycie maszyny do zadań o ograniczonym dostępie, lemiesze zapewniające sprawne spychanie i dające większą stabilność.
Na komfort pracy operatora zasadniczy wpływ ma nowa kabina. Jest duża, wyciszona i optymalnie dopasowana pod względem przenoszonych wibracji.
Minikoparka JCB 8018 z nową kabiną
Fot. JCB
Operator ma także wyjątkowo łatwy dostęp do wszystkich punktów codziennego serwisowania. Dzięki całkowicie odchylanej kabinie łatwo dostępne są: filtr paliwa, wlew oleju silnikowego, miernik poziomu oleju silnikowego (bagnet), wlew płynu chłodzącego, wlew paliwa, wlew oleju hydraulicznego, chłodnica, pojemnik płynu spryskiwacza, filtr powietrza.
W ostatnim czasie rodzina minikoparek JCB została uzupełniona o nowy model – JCB 8020.
Przydatne „drobiazgi”
Firma Takeuchi również wykazuje się dbałością o komfort pracy operatora, zarówno w przypadku najmniejszych swoich produktów, jak i tych nieco większych.
Na przykład w minikoparce TB016 mimo małych rozmiarów maszyny, operator ma do dyspozycji bardzo obszerną kabinę. Standardowo wyposażona jest w sprawnie działającą nagrzewnicę i radio. Dobrą widoczność na miejsce pracy zapewnia operatorowi chowana pod sufit górna część przedniej szyby (dolną część można również wyjąć). Oświetlenie miejsca pracy po zmierzchu zapewnia reflektor umiejscowiony na dachu. Chwalonym, przez operatorów rozwiązaniem jest „drobiazg” w postaci sztywnej podpórki osłony silnika. W przeciwieństwie do siłowników zapewnia stabilne i pewne podparcie.
Minikoparka JCB 8018 z nową kabiną
Fot. JCB
W przypadku większych koparek (serii 200) warto zwrócić uwagę na montowany serynie hydrauliczny system do szybkiej wymiany firmy Lehnhoff obsługiwany bezpośrednio z kabiny. Seria 200 korzysta z narzędzi z adapterem Symlock. Urządzenie do szybkiej wymiany zasilane jest łącznie przez siedem przewodów hydrauliki dodatkowej Powertilt i dwa kompletne obiegi dla hydraulicznych narzędzi zawieszanych, takich jak np. chwytak wielofunkcyjny lub sortujący, chwytak wahliwy lub szczypce do układania kostki brukowej.
Minimaszyny serii 200 wyposażono w urządzenie do automatycznej zmiany biegów w zależności od obciążenia. Komfort pracy operatora zwiększa ponadto przechylna kabina, która ułatwia dostęp do systemów podlegających okresowym konserwacjom i przeglądom. Struktura kabiny, obejmująca rozwiązania ROPS, FOPS i TOPS, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo operatorowi.
Minikoparka Takeuchi TB235 z obsługiwanym z wnętrza kabiny system szybkiej wymiany Lehnhoff
Fot. Takeuchi
Firma Takeuchi zadbała także o taki szczegół, jak konstrukcja układu wydechowego. Strumień spalin został skierowany ku górze. Zapobiega to uszkodzeniom ścian budynków, i sprawia, że osoby znajdujące się blisko maszyny nie są narażone na ich wdychanie.
Standardowym wyposażeniem koparek serii 200 jest pakiet oświetleniowy obejmujący reflektory robocze oraz tylne światła pozycyjne. Do napędu hydrauliki składającej się, w każdym modelu z czterech pomp, służą silniki diesla, spełniające wymagania normy Tier 3.
Źródło: Forum Budowlane, nr 5 (168) 2010