W 2016 roku Handmasz nawiązał współpracę z hiszpańską firmą Prensoland, która niezmiennie od 60 lat konstruuje maszyny oraz linie technologiczne do produkcji prefabrykatów i elementów z betonów sprężanych. Jest jedyną firmą na świecie mającą patent na technologię produkcji takich form do sprężanych płyt stropowych, których łączenia umożliwiają znaczne zmniejszenie zużycia betonu do stabilizacji.

Maszyna odlewnicza Tensyland EV-5 do ciągłej produkcji elementów z betonu sprężonego metodą Flowformer
Fot. Prensoland
Podczas tegorocznej konferencji ICCX CE, której tematem przewodnim był beton prefabrykowany, firma Handmasz wystawiała się właśnie z hiszpańskim partnerem produkującym maszyny do betonów sprężonych.
Prensoland opracował m.in. nieznany szerzej w Polsce, sposób produkcji kanałowych płyt stropowych metodą grawitacyjną, którą w zeszłym roku określono nazwą Flowform.
Metoda ta pozwala na produkcję wysokiej jakości sprężonych elementów betonowych, takich jak ściany, kolumny, czy belki a także pełnych oraz kanałowych płyt stropowych o dowolnych rozmiarach i kształcie otworów do wysokości 500 mm, tą samą maszyną. Możliwe jest to ze względu na łatwą i szybką wymianę formy odlewniczej (zajmuje to ok. 5 do 10 minut). Średni koszt zakupu formy wynosi 20 tys. euro, ale rekompensatą jest jej długa żywotność wynosząca 1000000 m kw. wyprodukowanych elementów betonowych.
Zbliżenie na formę. Mocowana jest za pomocą sześciu śrub, a jej wymiana zajmuje maksymalnie 10 minut
Fot. Prensoland
Beton do maszyny ładowany jest od góry do zasobnika pośredniego. Wibracja umożliwia jego zagęszczenie i dalszy przepływ przez formę odlewniczą.
Forma nie ma żadnych elementów mechanicznych i mocowana jest dosłownie za pomocą sześciu śrub. Dodatkowo możliwe jest boczne ząbkowanie „on-off” (zgodnie z EN 1168/EN 1992), a także powierzchniowe wyciskanie wgłębień w płytach podczas odlewania, na co producent ma ochronę patentową.
Maszyna do metody Flowform może być zaadaptowana do torowisk o różnych szerokościach, a prędkość odlewania wynosi do 3 m/min.
Źródło: Forum Budowlane, nr 3 (274) 2019