Dwa wozidła Rokbak RA30 wybrane dla "Kopalni roku"

Ocena: 5
2733

Firma Smith & Sons (Bletchington) dodała do swojego parku maszynowego dwa wozidła przegubowe Rokbak RA30 i skierowała je do pracy w swojej kopalni kruszyw Gill Mill w Oxfordshire — zakładu, który zdobył tytuł „Quarry of the Year”. Nowe maszyny imponują momentem obrotowym, łatwością manewrowania i niskim zużyciem paliwa.

 

 

Nie ulega wątpliwości, że jedna z najlepszych brytyjskich kopalni kruszyw potrzebuje najlepszego sprzętu. Dlatego od października 2022 roku para wozideł przegubowych Rokbak RA30 transportuje i przeładowuje kruszywo pierwotne w kopalni firmy Smith & Sons (Bletchington) Ltd., czołowego producenta i dostawcy kruszyw naturalnych i z recyklingu dla odbiorców w Oxfordshire oraz sąsiednich hrabstwach.

W pierwszym roku pracy w zakładach Gill Mill wozidła RA30 przewiozły niemal pół miliona ton materiału. Kopalnia i przetwórnia kruszywa Gill Mill jest flagowym zakładem firmy Smith & Sons (Bletchington), który pod koniec 2020 roku zdobył tytuł „Quarry of the Year” przyznawany przez British Aggregates Association w uznaniu najwyższych standardów działalności.

„Nowe maszyny Rokbak mają zasadnicze znaczenie dla naszej działalności, ponieważ są idealnie dopasowane do warunków w zakładzie — nie są ani za małe, ani za duże”, mówi dyrektor kopalni Gill Mill, Jeff Murphy. „Na niektórych naszych trasach występują ograniczenia, z którymi te wozidła doskonale sobie radzą. Są przy tym oszczędne i wygodne w prowadzeniu. Operatorzy cenią je za łatwość obsługi”.

Praca w kopalni Gill Mill rozpoczyna się o 6:30 od standardowej kontroli technicznej sprzętu, a kończy o 17:00. I tak przez pięć dni w tygodniu. Codzienne kontrole, obejmujące poszukiwanie ewentualnych uszkodzeń i monitorowanie poziomu paliwa, są prowadzone na podstawie karty obsługi technicznej. Po zakończeniu kontroli, wozidła zaczynają dowozić wysokiej jakości kruszywo, które jest przerabiane na materiały budowlane.

Wozidła przegubowe RA30, każde o ładowności 28 ton (30,9 ton amerykańskich) i pojemności z nadsypem 17,5 m3 (22,9 jarda sześciennego), transportują kruszywo i wyładowują je do kosza, z którego materiał jest następnie kierowany do głównej przetwórni przez system przenośników. Z jednym ładunkiem każde wozidło RA30 pokonuje około milę (1,5 km), a dziennie wykonuje od 25 do 30 cykli.

Operatorzy to lubią

„W zakładzie mamy dwóch operatorów przypisanych do wywrotek Rokbak”, wyjaśnia Jeff. „Wyrażają się o tych maszynach bardzo pozytywnie, podkreślając łatwość manewrowania i obsługi oraz wygodę użytkowania”.

Wozidła Rokbak mają kabiny nadciśnieniowe i bardzo wydajny układ ogrzewania/klimatyzacji/wentylacji. Czytelne przyrządy, w tym wyświetlacz LCD prezentujący informacje operacyjne i serwisowe, takie jak zużycie paliwa, ułatwiają obsługę maszyny i pozyskiwanie danych serwisowych.

„Moim ulubionym elementem wyposażenia jest kamera cofania z bardzo dużym, wyraźnym ekranem, która idealnie działa w każdych warunkach pogodowych, zarówno za dnia, jak i w nocy”, mówi operator Warren Mobey. „Bez niej nasza praca byłaby znacznie trudniejsza. W warunkach kopalni Gill Mill same lusterka raczej nie wystarczyłyby do manewrowania”.

„Jednak warto podkreślić, że również lusterka są świetne i o poranku można je łatwo odszronić”, dodaje Warren. „Latem dobra klimatyzacja to podstawa. Również pod tym względem maszyny Rokbak dają radę. Gdy tego potrzebujemy, ich nawiew jest jak trąba powietrzna!”.

Obie maszyny zakupiono w firmie Molson Equipment, która jest jednym z największych w Wielkiej Brytanii niezależnych dealerów nowych i używanych maszyn tego rodzaju. Transakcja obejmuje kontrakt serwisowy na 6000 godzin po cenie ustalonej z góry, a na układ napędowy udzielono gwarancji na 3 lata / 5000 godzin. Decyzja o zakupie wozideł zapadła po rekomendacji ze strony innego klienta firmy Molson, który od wielu lat jest dostawcą sprzętu i usług dla Smith & Sons (Bletchington).

„Dobra opinia innych klientów o naszej obsłudze posprzedażnej i jakości wozideł Rokbak miała duże znaczenie przy nawiązywaniu tej współpracy”, wyjaśnia Dan Guibarra, dyrektor ds. sprzedaży w Molson Equipment.

„W zakładach Gill Mill, które są naprawdę świetnie prowadzoną kopalnią kruszyw, wozidła Rokbak mogą pokazać, co potrafią. Przedstawiciele Smith & Sons z uznaniem wypowiadają się o zużyciu paliwa — nowe wozidła Rokbak zużywają o około 7% mniej paliwa niż maszyny, które firma wcześniej eksploatowała”.

„Wszechstronność wozideł Rokbak sprawia, że mogą swobodnie poruszać się po zakładzie Smith & Sons. Doskonała przyczepność i wysoki moment obrotowy zapewniają płynność pracy, nawet w miesiącach zimowych, gdy jest mokro i ślisko”.

RA30 generuje maksymalny moment obrotowy 1880 Nm przy 1400 obr./min, co ma szczególne znaczenie podczas pracy w trudnych warunkach gruntowych i gdy potrzebna jest duża siła pociągowa na mokrej nawierzchni.

„Projektując nasze pojazdy, dużą wagę przykładamy do momentu obrotowego i siły pociągowej na obwodzie kół”, mówi Kenny Price, dyrektor sprzedaży Rokbak na region EMEA. „Bez odpowiednich osiągów całkowicie załadowana maszyna nie będzie w stanie sprawnie się poruszać”.

„Nasz skład znajduje się na złożu niebieskiej gliny, Oxford Blue Clay. Jazda po tym materiale, często stosowanym w projektach rewitalizacyjnych, jest bardzo trudna”, mówi Jeff. „Jednak wozidła Rokbak radzą sobie doskonale, a wysoki moment obrotowy pomaga im sprawnie pokonywać gliniasty teren. Przynoszą nam realne korzyści”.

Odpowiedzialny lokalny dostawca

Kopalnia kruszyw Gill Mill została otwarta w 1989 roku, a jej szacowane rezerwy wystarczą do roku 2035. Zakład położony nad rzeką Windrush w Ducklington, wiosce niedaleko miasta Witney w West Oxfordshire, zajmuje powierzchnię ponad 54 hektarów i dostarcza szeroki asortyment płukanych piasków i żwirów do zastosowań w budownictwie infrastrukturalnym, mieszkaniowym i obiektów użyteczności publicznej. Zakład Gill Mill wydobywa rocznie około 450 000 ton piasków i żwirów wapiennych oolitowych. Materiał ten trafia następnie na lokalny rynek budowlany. 80% dostaw realizowanych jest w promieniu ok. 20 mil (30 km) od kopalni. Sam zakład zdobył liczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, rewitalizacji oraz ochrony bioróżnorodności i przyrody.

Ograniczanie wpływu działalności gospodarczej człowieka na środowisko naturalne jest również jednym z fundamentalnych założeń marki Rokbak. Jako przedsiębiorstwo należące do Grupy Volvo Rokbak uczestniczy w inicjatywie Science Based Targets initiative (SBTi), która ma służyć istotnemu ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. Konkretne przyjęte cele obejmują redukcję emisji CO? o 30% do 2030 roku, redukcję emisji związanych z działaniem zakładu produkcyjnego o 50% do tego samego roku, a także osiągnięcie zeroemisyjności netto do roku 2040.

Te zobowiązania mają wpływ na projekty pojazdów Rokbak, codzienne funkcjonowanie zakładu produkcyjnego w Motherwell oraz na długofalowe plany marki Rokbak w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Do strategii, jakie podejmuje Rokbak w celu ograniczenia wpływu na środowisko naturalne, należą analizy zużycia paliwa, badania nad zastosowaniem paliw alternatywnych, wydłużanie odstępów międzyprzeglądowych i ograniczanie ilości materiałów zużywanych w bieżącym utrzymaniu technicznym maszyn. Działania te przyczyniają się jednocześnie do zmniejszenia całkowitych kosztów posiadania (TCO) ponoszonych przez klientów firmy Rokbak.

Źródło: Rokbak

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Polecane firmy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ