DAF prezentuje pojazdy ciężarowe DAF XB nowej generacji do dystrybucji miejskiej

Ocena: 5
40572

DAF wprowadza na rynek pojazdy ciężarowe DAF XB nowej generacji — pełną serię pojazdów dystrybucyjnych w klasach od 7,5 do 19 ton DMC?Model XB to również szeroka gama pojazdów elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym, które wspierają firmy transportowe w przejściu na poziom zerowej emisji. Nowe ciężarówki DAF XB łączą w sobie minimalny wpływ na środowisko naturalne z najwyższym w swojej klasie poziomem wydajności, bezpieczeństwa i komfortu.

 

 

Dzięki kompletnej gamie zupełnie nowych pojazdów ciężarowych, którą tworzą modele XD, XF, XG i XG+ do transportu długodystansowego oraz zastosowań dystrybucyjnych i specjalistycznych, firma DAF wyznaczyła w ciągu ostatnich 18 miesięcy nowe standardy w zakresie wydajności, emisji spalin, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy. Pojazdy XB nowej generacji — w tym model XBC do zastosowań budowlanych — uzupełniają bogatą, wielokrotnie nagradzaną gamę najnowocześniejszych produktów DAF.

Zeroemisyjna dystrybucja miejska
DAF był pierwszym europejskim producentem pojazdów ciężarowych, który wprowadził na rynek kompletną gamę elektrycznych pojazdów ciężarowych z zasilaniem akumulatorowym. Z kolei dzięki modelom XD Electric i XF Electric nowej generacji, holenderska marka jeszcze bardziej umocniła swoją wiodącą pozycję w dziedzinie ochrony środowiska.

W 2023 roku DAF rozszerza swoją ofertę produktów o zerowej emisji spalin o nowy model DAF XB Electric — idealne rozwiązanie do zrównoważonej dystrybucji miejskiej i regionalnej. Obok wersji 16- i 19-tonowych dostępna jest wersja o DMC 12 t z 17,5-calowymi kołami i pojedynczym stopniem wejściowym. Rozstawy osi rozpoczynają się od 4,2 metra.

Silnik elektryczny modelu XB Electric, w zależności od specyfikacji, zapewnia moc znamionową 120 lub 190 kW oraz nominalny moment obrotowy odpowiednio 950 i 1850 Nm (w tym maksymalny do 2600 i 3500 Nm). W celu uzyskania jak najniższego wpływu na środowisko i najwyższej trwałości DAF stosuje bezpieczne, pozbawione kobaltu i magnezu, akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) o wysokiej gęstości i wydajności energetycznej brutto od 141 do 282 kWh. Dzięki temu zasięg pojazdu XB Electric wynosi nawet 350 bardzo cichych kilometrów przy zerowej emisji spalin, co z nawiązką spełnia potrzeby firm specjalizujących się w dystrybucji miejskiej.

Szybkie i wolne ładowanie
Szczególną zaletą nowego modelu DAF XB Electric jest możliwość ładowania za pośrednictwem zwykłej sieci elektrycznej, co idealnie sprawdza się, gdy pod koniec dnia wraca on do bazy. Dostępne jest również szybkie ładowanie akumulatorów (650 V DC, 150 kW), co pozwala na uzupełnienie poziomu energii z 20 do 80 proc. w ciągu zaledwie 40–70 minut (w zależności od specyfikacji).

Aby optymalnie wspierać klientów przy przechodzeniu na bezemisyjny transport drogowy, kompleksowa oferta firmy DAF obejmuje również szeroką gamę rozwiązań w zakresie ładowania, porady dotyczące planowania tras i uzupełniania energii oraz specjalne szkolenia dla kierowców, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości i zasięg pojazdów.

Wysokowydajne silniki PACCAR
Oprócz innowacyjnego, w pełni elektrycznego układu napędowego, nowy model DAF XB jest dostępny z 4-cylindrowymi silnikami PACCAR PX-5 o pojemności 4,5 litra oraz 6-cylindrowymi silnikami PACCAR PX-7 o pojemności 6,7 litra i mocy od 124 kW (170 KM) do 227 kW (310 KM). Te nowoczesne i wydajne jednostki napędowe osiągają maksymalny moment obrotowy przy niskich prędkościach obrotowych, co pozwala zmniejszyć obroty i obniżyć zużycie paliwa.

W silnikach PACCAR PX-5 i PX-7 można stosować hydrorafinowany olej roślinny (HVO), co pozwala zmniejszyć emisję CO2 nawet o 90% („od źródła do koła”).

Automatyczne skrzynie biegów PowerLine
Modele DAF XB z silnikami PX-5 i PX-7 są oferowane w połączeniu z 8-biegową, w pełni automatyczną skrzynią biegów PowerLine, która charakteryzuje się optymalnym zestopniowaniem poszczególnych przełożeń. Co więcej, skrzynia płynnie zmienia biegi utrzymując wysoki moment obrotowy silnika, co przekłada się na wygodną jazdę i sprawne przyspieszanie. Ponadto przekładnia zapewnia doskonałą zwrotność przy niskiej prędkości dzięki funkcji szybkiego ruszania (urge-to-move) po zwolnieniu pedału hamulca.

Do pojazdów z serii DAF XB dostępne są również 6- i 9-biegowe manualne przekładnie, natomiast do zastosowań specjalnych można zamówić w pełni automatyczne skrzynie biegów Allison.

Pojazdy przyjazne dla producentów zabudów
Najlepsza w swojej klasie wydajność pojazdu jest również osiągana za sprawą szerokiej gamy rozstawów osi (do 6,9 m) i długości podwozia, co pozwala na montaż zabudów mierzących nawet powyżej 9 metrów. Dzięki temu każdy pojazd można idealnie dostosować do potrzeb danego użytkownika. Niska masa własna zapewnia najwyższą ładowność i optymalny zwrot z inwestycji na kilometr, natomiast podwozie serii XB jest wyposażone w nową siatkę otworów w ramie, ułatwiającą montaż zabudów. Nowością są wstępnie zdefiniowane warianty podwozia z przeniesionymi układami wydechowymi, akumulatorami oraz zbiornikami paliwa i powietrza, przeznaczone specjalnie do zamiatarek i wywrotek.

Nowy standard bezpieczeństwa
Nowa ciężarówka dystrybucyjna DAF XB jest dostępna z pakietem zaawansowanych układów wspomagających kierowcę, zapewniających najwyższy w swojej klasie poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Zaawansowany awaryjny układ hamulcowy (Advanced Emergency Braking System, AEBS) jest wyposażony zarówno w radar, jak i kamerę, dzięki którym informuje kierowców o szczególnie narażonych użytkownikach dróg znajdujących się przed pojazdem (Drive-off Assist). Układ Event Data Recorder rejestruje obrazy i dane po aktywacji ostrzeżenia dotyczącego układu hamulcowego ABS, a DAF Turn Assist ostrzega o obecności rowerzystów czy pieszych w martwych polach pojazdu. Z kolei układ DAF Drowsiness Detection monitoruje czujność kierowcy i ostrzega o konieczności przerwania jazdy.

Ponadto każdy pojazd XB jest wyposażony w układ Speed Limit Recognition informujący kierowcę o rzeczywistych ograniczeniach prędkości oraz pasywny układ Lane Change Assist, który pomaga unikać niebezpiecznych manewrów poprzez ostrzeganie o potencjalnie niezamierzonych zmianach pasa ruchu.

Niskie położenie kabiny, duża przednia szyba i okna boczne oraz nisko umieszczone dolne krawędzie szyb zapewniają doskonałą widoczność bezpośrednią. Opcjonalnie dostępne jest okno krawężnikowe, które umożliwia lepszą obserwację innych użytkowników drogi po stronie pasażera. Smukła konstrukcja nowych lusterek zapewnia z kolei idealne połączenie widoczności bezpośredniej i pośredniej.

Nowy standard komfortu kierowcy
Za sprawą modelu XB firma DAF po raz kolejny potwierdza swoją doskonałą reputację jako producenta docenianych przez kierowców pojazdów ciężarowych. Komfortowe warianty Day, Extended Day i Sleeper Cab mają idealnie ustawione stopnie wejściowe, szeroko otwierane drzwi i nisko położone kabiny, co zapewnia doskonałą ergonomię i wygodę pracy. Komfortowe fotele są obite w takich sam sposób, jak w pojazdach DAF XD, XF, XG i XG+. Ponadto kabina DAF-a XB, podobnie jak w przypadku większych modeli, charakteryzuje się bardzo dokładnym spasowaniem elementów karoserii, co przekłada się na mniejsze opory powietrza i niższy poziom hałasu wewnątrz.

Oprócz tego DAF XB dzieli z wspomnianymi modelami także nową kierownicę i przyciągający wzrok, 12-calowy wyświetlacz cyfrowy na desce rozdzielczej, pokazujący w skrótowej formie wszystkie informacje na temat pojazdu, które można dodatkowo dostosować do preferencji kierowcy.

Dzięki temu jazda nowym DAF-em XB jest niezwykle przyjemna. Przestronna, a jednocześnie kompaktowa kabina, wyjątkowa zwrotność i mały promień skrętu sprawiają, że nowe pojazdy dystrybucyjne DAF są niezwykle zwinne, co jest bardzo ważne w gęsto zaludnionych obszarach miejskich.

XBC do zastosowań budowlanych
Obok serii XB do zastosowań drogowych DAF wprowadza również serię XBC, która doskonale sprawdza się w trudnych warunkach, na przykład w branży budowlanej. Model XBC ma 19-tonowe podwozie i duży prześwit wynoszący 255 mm, kąt natarcia na poziomie 25 stopni, stalową przednią płytę chłodnicy chroniącą komorę silnika oraz solidny stalowy zderzak w kolorze lava grey.

Produkcja pojazdów z serii XB rozpocznie się w czwartym kwartale 2023 r. Nowa seria wiodących w swojej klasie samochodów dystrybucyjnych oferuje rozwiązania dostosowane do wszystkich zastosowań miejskich i regionalnych. Gama jest wyposażona w ultranowoczesne, „bezemisyjne” elektryczne układy napędowe, które potwierdzają wiodącą pozycję firmy DAF w dziedzinie ochrony środowiska. Ponadto, wyznaczając nowe standardy w zakresie wydajności, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy, seria DAF XB idealnie sprawdzi się w nowoczesnych miastach.

Źródło: Daf Trucks Polska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

PolecamyNajczęściej czytane

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ