W Poznaniu Interhandler przybliży gościom Intermaszu przede wszystkim nową koncepcję koncernu JCB w zakresie projektowania i wdrażania do seryjnej produkcji maszyn budowlanych nowej generacji. Na swoim stoisku Interhandler zaprezentuje maszyny JCB, w tym m.in.: minikoparkę 8018, koparkoładowarkę 4CX, koparki kołowe oraz miniładowarki InterHandler.

Interhandler pokaże także co potrafi... InterHandler, czyli miniładowarki produkowane przez firmę CSF
Fot. CSF
W centrum uwagi konstruktorów z koncernu JCB pozostaje zawsze operator. Oznacza to w praktyce, że JCB tworzy maszyny łącząc pięć kluczowych cech: komfort, łatwość obsługi, niezawodność, uniwersalność zasto sowań i wydajność. Ostatnimi czasy wysiłki biura konstrukcyjnego JCB skupiły się głównie na modyfikacjach konstrukcji zapewniających uzyskanie jak najlepszych osiągów przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji. Konsekwentna realizacja tych założeń sprawiła, że nowe maszyny JCB nie drenują kieszeni użytkowników, nie są uciążliwe dla środowiska naturalnego, a mimo to są w pełni wydajne. JCB nie żałowało środków na opracowanie nowych konstrukcji, czego przykładem może być 165 mln euro zainwestowane w rozwój nowych jednostek napędowych Dieselmax. Brytyjczycy zadbali również o należyte wsparcie prac nad pozostałymi newralgicznymi komponentami i podzespołami maszyn nowej generacji. Firma konsekwentnie wdraża do seryjnej produkcji wszelkie nowinki, które sprawdziły się w organizowanych w najróżniejszych warunkach – także klimatycznych – testach roboczych. W efekcie do użytkowników trafiają maszyny charakteryzujące się doskonałymi parametrami technicznymi i jednocześnie niskimi kosztami eksploatacji. Warto zatem odwiedzić stoisko Interhandlera na targach Intermasz, by przekonać się osobiście o walorach nowej generacji sprzętu JCB.
Goście firmy Interhandler będą mogli zapoznać się przede wszystkim z prawidłową obsługą maszyn napędzanych silnikami spełniającymi obowiązującą od tego roku normę emisji spalin Tier 4. W spełnieniu niezwykle ostrych norm rolę odgrywa bowiem nie tylko sam silnik, ale również pozostałe komponenty oraz sposób ich zabudowy. Interhandler zaprezentuje dokonania konstruktorów JCB. Ocenić będzie można ich działania na rzecz zniwelowania poziomu emisji hałasu oraz podwyższonej temperatury roboczej komponentów. W Poznaniu będzie można zobaczyć, jak JCB uporało się z problemem konieczności wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na zabudowę elementów układów redukujących toksyczność spalin oraz przystosowaniem podzespołów nowej konstrukcji układów napędowych do trudnych warunków panujących na budowach, tak by pracowały efektywnie i bezawaryjnie.
Interhandler przywiezie do Poznania minikoparkę JCB 8018. Zamierza przekonać targowych gości, że to maszyna o dużych możliwościach doskonale radząca sobie w najtrudniejszych warunkach, podczas pracy na zboczach oraz z zastosowaniem młota wyburzeniowego. Udoskonalone serwosterowanie wraz z zaawansowanym „mikrosekcyjnym” blokiem zaworowym pozwala na bardziej płynne, dokładniejsze i wielofunkcyjne sterowanie bez konieczności zmniejszenia mocy bądź prędkości. Operatorzy maszyny docenią to, że jej kabina została oddzielona od ramy obrotu. W ten sposób konstruktorzy JCB mogli znacząco zredukować zarówno poziom hałasu, jak i drgań przenoszonych do kabiny. Na szczególne podkreślenie zasługuje doskonała widoczność z kabiny we wszystkich kierunkach, osiągnięta dzięki zastosowaniu dużej powierzchni przeszkleń i „odchudzeniu” słupków. Mimo to konstrukcja kabiny doskonale chroni operatora zarówno przed spadającymi przedmiotami, jak i w przypadku przewrócenia się maszyny.
Jak już wspomniano Interhandler zaprezentuje na targach Intermasz koparkoładowarkę JCB 4CX. Warto zwrócić uwagę na zastosowany w tej maszynie system EcoDig, który pozwala na utrzymanie niższych prędkości obrotowych silnika podczas kopania bez negatywnego wpływu na wydajność pracy. EcoDig oszczędza przy tym paliwo – nawet do 15%, ogranicza emisję spalin, zmniejsza zużycie jednostki napędowej (spełnia ona najnowsze normy spalin Tier IV/Stage IIIB) oraz obniża poziom emitowanego hałasu. Konstruktorzy JCB zadbali, by operator czuł się wygodnie i bezpiecznie w kabinie. Regulowana kolumna kierownicy, fotel z amortyzacją pneumatyczną i podgrzewaniem zdecydowanie podnoszą komfort pracy. Na uwagę zasługują długie okresy między przeglądami i łatwy dostęp do newralgicznych podzespołów.
Koparki kołowe z nowej gamy JCB pod względem parametrów roboczych mogą skutecznie rywalizować z niektórymi koparkami gąsienicowymi. Mogą przy tym poruszać się z prędkością do 30 km/h. Koparki kołowe JCB wyposażone są w instalacja hydrauliczną niskiego ciśnienia obsługującą m.in. łyżkę skarpową uchylną oraz dwukierunkową instalację wysokiego ciśnienia. Duża, przestronna kabina zapewnia operatorowi wysoki komfort pracy, ergonomicznie rozmieszczone przyciski na panelu sterowania są intuicyjne w obsłudze. Kabina wyposażona jest w automatyczną klimatyzację, nowy komputer sterujący z 7-calowym kolorowym wyświetlaczem. Pełni on także rolę monitora kamery wstecznej i umożliwia zaprogramowanie parametrów 10 osprzętów hydraulicznych. Wyświetlacz jest doskonale czytelny w każdych warunkach oświetleniowych. Nowy monitor ułatwia codzienną eksploatację maszyny, pokazując najistotniejsze informacje. Koparki kołowe mają cztery tryby pracy, których wybór jest uproszczony poprzez zastosowanie paska z barwnym kodem na wyświetlaczu.
JCB w maszynach z silnikami Ecomax stosuje innowacyjny system poziomu bezpieczeństwa o nazwie 2Go. Blokada całkowicie izoluje funkcje układu hydraulicznego, co pozwala wyeliminować niezamierzony ruch maszyną zwiększając bezpieczeństwo pracy osób znajdujących się w jej otoczeniu.
Interhandler pokaże także co potrafi... InterHandler, czyli miniładowarki produkowane przez firmę CSF. Maszyny te mają cztery koła napędzane hydrostatyczną skrzynią biegów, teleskopowy wysięgnik i nieprawdopodobny udźwig przy zasięgu 3,6 m. Dzięki przegubowej ramie mogą poruszać się w ciasnych przestrzeniach, a ich mały ciężar (600–1800 kg) umożliwia pracę wewnątrz i na zewnątrz budynków a także na wrażliwych nawierzchniach bez ryzyka ich niszczenia. Obecnie dostępnych jest ponad 170 narzędzi roboczych, które operator może wymienić w ciągu kilkudziesięciu sekund. Miniładowarki InterHandler stanowią właściwy wybór dla małych firm budowlanych, leśnych, komunalnych i wypożyczalni sprzętu. Z osiągami tych maszyn będzie można zapoznać się bliżej na poznańskich targach.
Źródło: Forum Budowlane, nr 5 (215) 2014