Budownictwo na całym świecie stawia wykonawcom coraz to większe wyzwania. Budynki pną się w górę, ilość wylewanego betonu niustannie rośnie, konstrukcję wymagaja większej ilości zbrojeń, mówiąć kolokwialnie, jest grubiej, mocniej i ciężej. Co zrobic, jeżeli zajdzie potrzeba cięcia ścian lub elementów o grubości przekraczającej zasięg konwencjonalnych pił ściennych, gdy ich grubość wynosi 1, 2, 5 m lub więcej? Do tak skomplikowanych i trudnych zadań wymyślono piły linowe.

Hydrauliczna piła linowa Husqvarna CS 2512
Fot. Husqvarna
Dywizja budowlana Husqvarna ma w ofercie bardzo szeroki asortyment urządzeń do cięcia betonu i innych materiałów budowlanych. Nie mogło w niej zabraknąc również pił linowych. Jest to rodzaj przecinarki, w której narzędziem jest lina zbudowana z pierścieni pokrytych specjalnie zaprojektowaną mieszanią spoiwa i diamentów. Husqvarna wytwarza liny do cięcia betonu, betonu zbrojonego i silnie zbrojonego oraz metalu. W zależności od zastosowania elementy tnące – pierścienie wykonane są w technologii lutowania próżniowego lub spiekania proszków metali i diamentu. W linach Husqvarna wykorzystuje się również wtryskiwany kauczuk syntetyczny wzmocniony sprężyną. Lina pokryta kauczykiem jak twierdzi producent jest niezwykle giętka, co ułatwia pracę i zmniejsza ryzyko nierównego ścierania się zgrubień. W nowej generacji lin Husqvarna zastosowała 40 zgrubień na 1 m co jak deklaruje, zwiększona liczba zgrubień oznacza lepszy kontakt diamentów z liną, a tym samym przekłada się na większą prędkość cięcia i zwiększa trwałość liny. Zmniejszyła się również odległość między zgrubieniami, co daje większą płynność cięcia. Liny dostępne są na metry i jako pętle.
Piłę linową CS 10 można zestawić z piłą ścienną WS 482 HF, tworząc kompletny system do cięcia ścian
Fot. Husqvarna
System do cięcia liną został stworzony, aby nie było ograniczeń w grubości ciętych elementów oraz szybkości pracy. Producent zapewnia, że urządzenia te są elastyczne co do zastosowań oraz mocne i łatwe w obsłudze, dzięki czemu każde zadanie można wykonać szybko i z zyskiem, zawsze osiągając doskonałe rezultaty. Konstrukcja piły, która zapewnia niezbędną przyczepność między kołem napędowym a liną, gwarantuje łatwą i wydajną pracę. Zestaw prowadzący linę można w prosty sposób przystosować do szerokiego zakresu zastosowań, więc praktycznie nie istnieją ograniczenia w zakresie głębokości czy kształtu cięcia. Ponadto specjalnie zaprojektowane liny diamentowe pozwalają na cięcie skomplikowanych struktur, zarówno stalowych, jak i z silnie zbrojonego betonu.
Oferta pił linowych Husqvarna obejmuje dwa modele. Pierwszy z napędem hydraulicznym – CS 2512 to 20 kW mocy i do 25 m/s prędkości liny. Magazyn na linę może pomieścić jej 12 m. Urządzenie współpracuje z agregatem hydraulicznym PP 445E. Cały zestaw waży 150 kg i dla ułatwienia transportu agregat jak i piła umieszczone są na wózku.
Drugim wyborem może być zestaw napędzany silnikiem elektrycznym, oznaczony jako CS 10. Model ten jest niejako dostawką do piły ściennej WS 440 lub mocniejszej WS 482. W przypadku posiadania wymienionej piły ściennej, uzyskuje się bardzo wszechstronny system do cięcia ścian i innych elementów. Model CS 10 napędzany jest silnikiem o mocy 19 kW, który zdolny jest rozpędzić koło napędowe do 1200 obr./min i pozwala uzyskać maksymalną prędkość liny 24 m/s. Urządzenie ma konstrukcję modułową, co ułatwia jego montaż i obsługę. Może być ustawione w pionie lub w poziomie. Istnieje możliwość odłączenia silnika na czas transportu. Cały zestaw wraz z agregatem i głowicą waży 138 kg.
Źródło: Forum Budowlane, nr 5-6 (288) 2020