Koparkoładowarki.

Koparkoładowarka Case 695 Super R Series 3
Fot. Case
Case Construction ma w swojej ofercie trzy modele koparkoładowarek: 580 Super R Series 3, 590 Super R Series 3 i 695 Super R Series 3.
Model Case 580 Super R wyposażony jest w wysokoprężny silnik z turbodoładowaniem o mocy 72 kW
(97 KM), natomiast modele 590 Super R i 695 Super R napędzane są silnikami o mocy 82 kW (110 KM). Hydraulika koparkoładowarek zasilana jest przez układ dwóch pomp zębatych z systemem Load Sensing. Układ ten umożliwia operatorowi wykorzystywanie wszystkich funkcji osprzętu koparkowego i ładowarkowego z dużą płynnością i dokładnością. System wyczuwa obciążenie na poszczególnych sekcjach i reguluje przepływ w zależności od zapotrzebowania, zapewniając optymalną pracę z jednakowymi prędkościami bez względu na warunki.
Case 580 Super R i 590 Super R wyposażone są w manualne skrzynie biegów typu Power Shuttle, z możliwością zmiany biegów pod obciążeniem. Natomiast w modelu 695 Super R zastosowano skrzynię automatyczną typu Power Shift z możliwością ręcznej zmiany biegów.
Wszystkie modele mają możliwość włączenia napędu na cztery koła oraz blokadę mechanizmu różnicowego w tylnym moście. W 580 Super R i 590 Super R jest to blokada stuprocentowa, natomiast w 695 Super R zastosowano blokadę mostu typu LSD (Limited Slip Differential).
Model 695 Super R jest wyposażony w trzy systemy skrętu kół: skrętne tylko przednie koła, skrętne obie osie oraz tryb „krab” – obie osie skrętne w tym samym kierunku. Zapewnia to lepsze wykorzystanie maszyny w każdych warunkach.

Wnętrze kabiny koparkoładowarki Case 695 Super R Series 3
Fot. Case
Na osprzęt ładowarkowy koparkoładowarek składa się łyżka ładowarkowa otwierana z widłami do palet o pojemności 1 m3 dla Case 580 Super R i 590 Super R oraz pojemności 1,2 m3 dla 695 Super R Series 3. Osprzęt ładowarkowy posiada system powrotu do pozycji kopania, autopoziomowanie łyżki. Maszyny zostały wyposażone w system Ride Control, zapewniający stabilizację łyżki ładowarkowej – w trakcie przejazdów maszyna nie wpada w tak zwany galop (kołysanie). Osprzęt ładowarkowy sterowany jest za pomocą jednej dźwigni, z możliwością płynnej regulacji zamykania i otwierania szczęki łyżki.
Wysięgnik koparkowy jest elementem spawanym typu skrzynkowego – rozwiązanie to pozwala połączyć wytrzymałość i sztywność z niską wagą. Wszystkie siłowniki są zamontowane w jednej linii, co zwiększa siłę na osprzęcie koparkowym i wydłuża żywotność poszczególnych elementów. Osprzęt koparkowy wyposażony jest w ramię teleskopowe oraz szybkozłącze typu Case, jak i na życzenie w instalację pod młot hydrauliczny lub inne urządzenia montowane na wysięgniku koparki wymagające zasilania hydraulicznego. W opcji może być również zamontowany układ hydraulicznego przesuwu bocznego osprzętu koparkowego. Koparkoładowarki serii 3 posiadają szerokie stabilizatory, dające stabilność nawet podczas kopania z boku maszyny.
Wszystkie koparkoładowarki charakteryzuje zarówno wysoka wydajność, jak i wysoki komfort pracy operatora. Ma on zapewnioną doskonałą widoczność dzięki dużym przeszkleniom i odpowiedniemu ukształtowaniu nadwozia. Tylna szyba unoszona jest do góry. Boczne szyby są płaskie i całkowicie otwierane. Kabiny spełniają normy typu ROPS/FOPS i zapewniają niski poziom hałasu wewnętrznego oraz wyposażone są w bardzo wydajny układ ogrzewania. W opcji dostępna jest klimatyzacja.
Pojedyncza odchylana maska silnika zapewnia dostęp do punktów serwisowych z poziomu ziemi.
Autoryzowanym dystrybutorem maszyn Case jest Intrac Polska Sp. z o.o.
Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (173) 2010