Rozmowa z inż. arch. Radosławem Dydo z firmy Budosprzęt Sp. z o.o.

Fot. Budosprzęt
Artur Kuźmiuk: Jakim wynikiem zamknie rok firma Budosprzęt?
Radosław Dydo: Mijający 2018 rok zamkniemy dodatnim wynikiem finansowym. Najprawdopodobniej wzrośnie zysk brutto i zysk netto w odniesieniu do 2017. Również EBIDA powinna ukształtować się na bardzo satysfakcjonującym poziomie. Nie możemy narzekać na brak zamówień. Mieliśmy trochę problemów z terminowym pozyskaniem materiałów, ale dotyczyło to chyba naszej branży w całym kraju.
AK: Na jakich obiektach były stosowane systemy dostarczone przez Budosprzęt? Z czego najczęściej korzystali wykonawcy?
RD: Obiekty były przeróżne i właśnie ta różnorodność i konieczność dostosowania się do potrzeb firm wykonawczych była dla nas interesującym wyzwaniem. Ten rok okazał się wyjątkowy pod względem wynajmu wież podporowych. Dynamika wzrostu wypożyczalni tego asortymentu wynosiła blisko 90% w stosunku do poprzedniego roku, co oznacza, że w tym roku średnio dwa razy więcej tego rodzaju sprzętu pracowało na budowach. Wpłynęły na ten obraz cztery duże kontrakty długoterminowe z firmami budowlanymi, jak i przede wszystkim koniunktura na rynku budowlanym w 2018 roku. Odnotowaliśmy również znaczące ożywienie sektora budowlanego w części wschodniej Polski, gdzie realizowane były dwie z powyższych zakontraktowanych budów. Równie ważnym wskaźnikiem podnoszącym stopień wykorzystania wież było ich użycie w budownictwie kubaturowym, gdzie z powodzeniem zastępowały tradycyjne szalowanie stropów na stemplach budowlanych.
Wieże podporowe – tegoroczny hit z oferty wynajmu firmy Budosprzęt
Fot. Budosprzęt
AK: Jakie są zatem zalety użycia wież podporowych?
RD: Dodam, że w naszej wypożyczalni notorycznie brakowało podpór standardowych i klienci niejako zmuszeni byli korzystać z alternatywnych rozwiązań, w tym z wież podporowych. Wykorzystanie wież przy umiejętnym ich zaprojektowaniu pod względem kosztów wynajmu może okazać się konkurencyjne do tradycyjnego szalunku na podporach budowlanych, a już szczególnie przy stropach o grubości powyżej 30 cm, lub stropach belkowo płytowych, gdzie duże belki wyznaczają siatkę pól prostokątnych. Tradycyjne stemplowanie wymaga osobnego podparcia belek i płyt natomiast używając wież szalunek płyty można podeprzeć pośrednio na szalunku belek co zaoszczędza czas i ilość potrzebnego materiału.
AK: Czy dostawy trafiały głównie na rynek krajowy, czy również za granicę?
RD: Oczywiście, mamy swój udział również w eksporcie. Nasze produkty dostarczamy do Niemiec, Wielkiej Brytanii, na Węgry i Słowację. Głównie były to szalunki.
AK: Sprzęt częściej był wynajmowany, czy sprzedawany? Jak to wygląda ilościowo? Czy zapasy magazynowe są wystarczające?
RD: Wynajem i sprzedaż miały równe udziały – prawie 50/50. Jak już wcześniej mówiłem były problemy z zaopatrzeniem i ze względu na duży popyt zamawiający czasami musiał czekać na odbiór nieco dłużej.
AK: Czy w 2019 roku można spodziewać się nowych produktów w ofercie? Jakie plany ma Budosprzęt?
RD: Planujemy rozszerzenie oferty o nowe ulepszone zamki (standardowy, uniwersalny, kątowy), które pasują równocześnie do systemów MidiForm, MidiBox, Rhino, Rasto. Są to zamki, w których jest możliwość kręcenia śruby ściągiem lub kluczem płaskim i nawet mocne dokręcanie nie grozi jej zerwaniem. Cały czas rozwijamy również produkcję kontenerów. Nowe modele będą lepiej dostosowane do konkretnych potrzeb.
AK: Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów w nowym roku.
Źródło: Forum Budowlane, nr 12 (271) 2018